Perspektywy dla współpracy turystycznej w regionie Trójmorza
Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry – z wieloma z tych krajów inicjatywy Trójmorza posiadamy wieloletnią tradycję współpracy bilateralnej (i nie tylko). Jakie zagadnienia wydają się być najbardziej obiecujące dla rozwoju wielostronnej współpracy turystycznej z krajami Trójmorza i co może zyskać na tym Polska? Czego uczą dotychczasowe doświadczenia współpracy turystycznej w inicjatywie Trójmorza?
Jaka jest obecnie kondycja polskiej turystyki, zarówno krajowej, jak i przyjazdowej zagranicznej? Co widać z perspektywy narodowej organizacji turystycznej , a co z perspektywy regionów?
Na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego na Kongresie 590.
W dniach 22-23 czerwca w Nadarzynie k. Warszawy odbyła się 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich”. W ramach tego wydarzenia Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” zorganizowała debatę: „Perspektywy dla współpracy turystycznej w regionie Trójmorza”.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA
- Według danych GUS za 2021 w Polsce pobyt turystów w obiektach noclegowych zmalał do poziomu z 2012, natomiast liczba noclegów dla turystów zagranicznym wyniosła 40% poziomu sprzed pandemii, cofając Polskę aż o 20 lat, czyli do stanu z 2002 . Czasy VUCA (złożoność, zmienność, niejednoznaczność, zmienność) wymagają szybkiego, elastycznego, zwinnego reagowania, niekoniecznie zaś długiego i sztywnego planowania strategicznego w odległym horyzoncie czasu. Jakiej strategii turystycznej potrzebuje dziś Polska aby zwiększyć odporność turystyki na turbulencje w gospodarce światowej i otoczeniu geopolitycznym? – tymi słowami wprowadził widzów do debaty moderator dr Jarosław Górski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Eksperci debatowali w składzie:
- Joanna Węglarczyk, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju POT
- dr Bartłomiej Walas, dziekan Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii
- Krzysztof Raganowicz, prezes LOT Metropolia Lublin
- Jan Korsak, przedsiębiorca, ekspert ds. turystyki