FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Instalacja lameli na bazie perowskitów, fot. materiały prasowe Columbus Energy
Instalacja lameli na bazie perowskitów, fot. materiały prasowe Columbus Energy

Pierwsze na świecie lamele z perowskitów już działają w Lublinie

24 sierpnia 2021

24 sierpnia o godz. 12:30 w Lublinie odbyła się premiera pierwszej na świecie instalacji aluminiowych łamaczy światła na bazie technologii perowskitowej. Nowy produkt Saule Technologies został zamontowany na fasadzie budynku Aliplast. Zaprezentowane lamele są pierwszym komercyjnym wdrożeniem technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie.

Po majowym otwarciu pierwszej na świecie fabryki ogniw perowskitowych we Wrocławiu, dziś, niespełna trzy miesiące później, ponownie dokonujemy rewolucji w globalnej branży fotowoltaiki i energii odnawialnej. Rozpoczynamy nowy etap w rozwoju Saule Technologies – erę komercjalizacji naszych ogniw perowskitowych. Z dumą prezentujemy nasz kompletny produkt - lamele – łamacze światła, działające na fasadzie budynku naszego pierwszego klienta – Aliplast. To dla nas wyjątkowy moment, wieńczący osiem lat ciężkiej pracy całego zespołu Saule Technologies – powiedziała Olga Malinkiewicz, CTO i współzałożycielka Saule Technologies, wyróżniona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” tytułem VIPI Very Important Polish Innovator już w 2015 roku.

Lamele są elementem systemów Building Applied Photovoltaics (BAPV), czyli instalacji fotowoltaicznych montowanych na budynkach biurowych, centrach handlowych, magazynach czy fabrykach. Łamacze światła chronią budynek przed przegrzaniem i wychłodzeniem, znacząco redukując koszt eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania oraz jednocześnie produkują czystą energię z promieniowania słonecznego. Dzięki systemowi automatyki Animeo marki Somfy, lamele Saule Technologies współpracują z instalowaną na dachach stacją pogodową. Wykorzystują aktualizowane na bieżąco dane meteorologiczne oraz funkcję „śledzenia słońca” (suntracking) i automatycznie zmieniają swoje ustawienie względem pozycji Słońca. W ten sposób zapewniają efektywność energetyczną obiektu oraz gwarantują komfort cieplny i ochronę przed zbyt ostrym światłem użytkownikom budynku – niezależnie od pory roku.

Idea zastosowania lameli - łamaczy światła Sun Protection z perowskitowymi ogniwami słonecznymi otwiera szerokie możliwości w wykorzystaniu istniejących struktur budowalnych do instalacji podobnych urządzeń, a więc nie potrzebuje nowo wznoszonych obiektów. Implementacja systemu możliwa jest na każdym rodzaju budynku. Dlatego uważam, że jest to początek rewolucji w świecie fotowoltaiki – podkreślił Jan Kidaj prezes zarządu Aliplast Sp. z o.o.

Jak podaje Saule Technologies, lamele z ogniwami perowskitowymi mogą być dostosowane do preferencji klientów, począwszy od użytego materiału, jak aluminium, drewno, szkło czy tworzywa sztuczne, przez kształt i szerokość, po kolor. Ale nie tylko z tych powodów są rozwiązaniem przełomowym. Dla fotowoltaiki lamele otwierają ogromny rynek jakim są fasady budynków, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe, ciężkie i nieefektywne w nieoptymalnym oświetleniu, nie mają racji bytu. Rozwiązanie Saule Technologies to pierwszy tego typu komercyjny produkt na świecie.

W Polsce budynki generują około 38 % emisji gazów cieplarnianych. Standard energetyczny większości z nich pozostawia wiele do życzenia. Perowskitowe ogniwa słoneczne z zapewniającą im efektywność automatyką Somfy spełniają wszystkie kluczowe kryteria uniwersalnego źródła energii, a wyposażone w nie łamacze światła to kolejny krok w kierunku budownictwa zrównoważonego, tak ważnego w obliczu coraz bardziej dostrzegalnych zmian klimatycznych – powiedział Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek zarządu Somfy Polska.

Podczas wydarzenia w Lublinie doszło również do podpisania trójstronnego listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Columbus Energy (laureatem Godła „Teraz Polska”), Saule Technologies i Somfy. Firmy ustaliły wspólny kierunek rozwoju i przedstawiły plan kolejnych komercyjnych wdrożeń lameli Saule Technologies.

Dzisiaj, zaraz po premierze produktu, został podpisany trójstronny list intencyjny o współpracy strategicznej pomiędzy Saule S.A. i Columbus Energy S.A. a Somfy Sp. z o.o. z wykorzystaniem prezentowanego dziś produktu – aluminiowych łamaczy światła z elementami ogniw perowskitowych i systemem zaawansowanej automatyki budynkowej w dążeniu do neutralności energetycznej. Cieszymy się, że jako Columbus i Saule będziemy mogli zapewnić kompleksową realizację, finansowanie inwestycji oraz najnowocześniejszy mix energetyczny na świeciepodsumował Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, członek Rady Nadzorczej Saule S.A.

Źródło FXMAG.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.