FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Gala Młody Promotor Polski, fot. Kaka.media
Gala Młody Promotor Polski, fot. Kaka.media

Poznaliśmy Młodych Promotorów Polski 2024

27 maja 2024

27 maja, w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta Gala Finałowa Konkursu „Młody Promotor Polski”, organizowanego z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP, przy współpracy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Laureatami zostali: śpiewak operowy Paweł Horodyski; naukowiec, specjalista ds. robotyki rehabilitacyjnej Piotr Falkowski oraz kajakarka Helena Wiśniewska. Nagrodę specjalną odebrał Antoni Wiercioch.

 

Celem Konkursu jest uhonorowanie młodych Polaków, którzy dzięki szczególnym dokonaniom w działalności naukowej, kulturalnej i sportowej, a także aktywnej postawie i zaangażowaniu społecznemu, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju oraz popularyzowania wiedzy o Polsce poza jej granicami.

Idea konkursu zrodziła się w Fundacji parę lat temu, na bazie doświadczeń przy projekcie „Wybitny Polak” dedykowanym dojrzałym Polakom rozsianym na całym świecie, którzy osiągnęli sukces w swoich dziedzinach, przyczyniając się tym samy do promocji naszego kraju.  Dostrzegliśmy wówczas także sukcesy młodego pokolenia, widzieliśmy ich potencjał i starania godne wyróżnienia. Tak powstał  konkurs „Młody Promotor Polski”, który jest rozstrzygany w trzech kategoriach: nauka, kultura i sport, bo są to dziedziny, w których już w młodym wieku można osiągać efekty promujące nasz kraj. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dzięki osobistemu zaangażowaniu Pierwszej Damy, Pani Agaty Kornhauser-Dudy, która objęła patronatem ten konkurs, otrzymaliśmy dodatkowy element promocji samego projektu. Warto ubiegać się o tytuł Młodego Promotora Polski, gdyż może on przyczynić się do osobistego sukcesu laureata, a dzięki temu przysłużyć się budowaniu marki Polska - mówił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego i wiceprzewodniczący Kapituły Konkursu „Młody Promotor Polski”. 

Pierwsza Dama Agata Korhauser-Duda i prezes Fundacji „Teraz Polska” Krzysztof Przybył, fot. Kaka.media

Kilkadziesiąt instytucji skierowało do Kancelarii Prezydenta RP ponad 100 zgłoszeń kandydatów, których sukcesy i zaangażowana postawa społeczna budują wizerunek naszej marki narodowej. Przewodniczący Kapituły Konkursowej, minister Piotr Ćwik oraz prezes Fundacji „Teraz Polska” Krzysztof Przybył wręczyli nominacje w każdej z kategorii, a Pierwsza Dama wręczyła statuetki oraz wyróżnienia.

 

Agata  Kornhauser-Duda podkreśliła przy tym, że wszyscy nominowani swoimi działaniami dbają o pozytywny wizerunek naszego kraju, będąc jego najlepszymi ambasadorami. - Jesteście Państwo ambasadorami Polski i polskiej marki na arenie międzynarodowej, z dumą promując nasz kraj. Niezależnie czy ktoś jest sportowcem, artystą czy naukowcem, jeśli tylko promuje nasz kraj jako kraj silny, zasługuje na najwyższy szacunek.

Pogratulowała talentu i doceniła niezwykłe zaangażowanie uczestników Konkursu, którzy na co dzień zdobywają najwyższe laury w swoich dziedzinach. - To dowodzi, jak wielki potencjał ma młodzież w Polsce, która właśnie dzięki temu Konkursowi, może ten potencjał rozwijać. Musimy byś dumni z młodych ludzi, którzy tak godnie i z pasją reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej.

Pierwsza Dama swoje wystąpienie zakończyła słowami:  - Życzę, by tytuł „Młodego Promotora Polski” był motywacją do kolejnych działań oraz kolejnych wspaniałych sukcesów, a wszystkim nam, by poprzez działania młodych ludzi, obraz Polski na arenie międzynarodowej, był zawsze jak najlepszy.

 

Galę Finałową uświetnił występ duetu akordeonistów: Jakuba Knapika i Antoniego Chmielniaka – studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, którzy wykonali: „Tango pour Claude” Richarda Galliano, „Tarantellę” Vaclava Trojana oraz Taniec węgierski nr 5 Johannesa Brahmsa.

 

W kategorii DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA nominowani zostali:

 • Duet: Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak
 • Piotr Pawlak
 • Paweł Horodyski, laureat tegorocznej edycji, który studiuje śpiew solowy w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a od 2023 r. jest uczestnikiem Opera Studio w Bayerische Staatsoper w Monachium.

„Moje doświadczenie na scenie operowej, od debiutów w renomowanych teatrach po udział w międzynarodowych projektach artystycznych, kształtuje mnie jako ambasadora polskiej kultury muzycznej” – powiedział laureat Paweł Horodyski.

 

Agata Korhauser-Duda i Piotr Falkowski (Młody Promotor Polski w kategorii Nauka), fot. Kaka.media

W kategorii DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA nominowani zostali:

 • Michał Piotr Lipiec
 • Dagmara Słota
 • Piotr Falkowski, laureat tegorocznej edycji, główny specjalista ds. robotyki rehabilitacyjnej w Sieci Badawczej Łukasiewicz–PIAP, doktorant wdrożeniowy na Politechnice Warszawskiej oraz główny autor patentu na „egzoszkielet rehabilitacyjny”.

„Cieszę się, że specjalizacja jaką jest robotyka rehabilitacyjna jest coraz szerzej widoczna w polskiej sferze naukowej. To bardzo dobry prognostyk na przyszłość” – powiedział laureat Piotr Falkowski.

W kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA nominowali zostali:

 • Marcin Czerwiński
 • Antoni Wiercioch
 • Helena Wiśniewska, laureatka, utalentowana i wielokrotnie nagradzana kajakarka, reprezentująca Klub Sportowy Zawisza Bydgoszcz. Wywalczyła również brązowy medal na Igrzyskach Europejskich w Mińsku (2019), a następnie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (2021). W roku 2021, wraz z grupą medalistów Igrzysk Olimpijskich w Tokio, została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zawodowo jest także żołnierzem Wojska Polskiego.

 

NAGRODĄ SPECJALNĄ uhonorowany został Antoni Wiercioch – jedyny sportowiec w kategorii ZD (Zespół Downa), zdobywca tytułów mistrza świata zarówno w dyscyplinie zimowej (narciarstwo alpejskie), jak i letniej (lekkoatletyka).

 

WYRÓŻNIENIA otrzymali:

 • w kategorii DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWAJulia Stankiewicz, która podczas stażu w NASA zajmowała się tworzeniem algorytmu, mającym na celu zautomatyzowane tworzenie map klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi czy powodzie.
 • w kategorii DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNAKinga Głyk, basistka jazzowa i kompozytorka, która zdobyła nagrodę Koryfeusza Muzyki Polskiej w 2021 roku.
 • w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWAMaciej Gładysz, jeden z 8 najlepszych zawodników kartingowych na świecie, który w 2021 roku jako pierwszy Polak w historii wygrał prestiżowe FIA Karting Academy Trophy.

 

Źródło Prezydent.pl

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.