Poznaliśmy Młodych Promotorów Polski 2024
27 maja, w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta Gala Finałowa Konkursu „Młody Promotor Polski”, organizowanego z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP, przy współpracy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Laureatami zostali: śpiewak operowy Paweł Horodyski; naukowiec, specjalista ds. robotyki rehabilitacyjnej Piotr Falkowski oraz kajakarka Helena Wiśniewska. Nagrodę specjalną odebrał Antoni Wiercioch.
Celem Konkursu jest uhonorowanie młodych Polaków, którzy dzięki szczególnym dokonaniom w działalności naukowej, kulturalnej i sportowej, a także aktywnej postawie i zaangażowaniu społecznemu, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju oraz popularyzowania wiedzy o Polsce poza jej granicami.
- Idea konkursu zrodziła się w Fundacji parę lat temu, na bazie doświadczeń przy projekcie „Wybitny Polak” dedykowanym dojrzałym Polakom rozsianym na całym świecie, którzy osiągnęli sukces w swoich dziedzinach, przyczyniając się tym samy do promocji naszego kraju. Dostrzegliśmy wówczas także sukcesy młodego pokolenia, widzieliśmy ich potencjał i starania godne wyróżnienia. Tak powstał konkurs „Młody Promotor Polski”, który jest rozstrzygany w trzech kategoriach: nauka, kultura i sport, bo są to dziedziny, w których już w młodym wieku można osiągać efekty promujące nasz kraj. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dzięki osobistemu zaangażowaniu Pierwszej Damy, Pani Agaty Kornhauser-Dudy, która objęła patronatem ten konkurs, otrzymaliśmy dodatkowy element promocji samego projektu. Warto ubiegać się o tytuł Młodego Promotora Polski, gdyż może on przyczynić się do osobistego sukcesu laureata, a dzięki temu przysłużyć się budowaniu marki Polska - mówił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego i wiceprzewodniczący Kapituły Konkursu „Młody Promotor Polski”.
Pierwsza Dama Agata Korhauser-Duda i prezes Fundacji „Teraz Polska” Krzysztof Przybył, fot. Kaka.media
Kilkadziesiąt instytucji skierowało do Kancelarii Prezydenta RP ponad 100 zgłoszeń kandydatów, których sukcesy i zaangażowana postawa społeczna budują wizerunek naszej marki narodowej. Przewodniczący Kapituły Konkursowej, minister Piotr Ćwik oraz prezes Fundacji „Teraz Polska” Krzysztof Przybył wręczyli nominacje w każdej z kategorii, a Pierwsza Dama wręczyła statuetki oraz wyróżnienia.
Agata Kornhauser-Duda podkreśliła przy tym, że wszyscy nominowani swoimi działaniami dbają o pozytywny wizerunek naszego kraju, będąc jego najlepszymi ambasadorami. - Jesteście Państwo ambasadorami Polski i polskiej marki na arenie międzynarodowej, z dumą promując nasz kraj. Niezależnie czy ktoś jest sportowcem, artystą czy naukowcem, jeśli tylko promuje nasz kraj jako kraj silny, zasługuje na najwyższy szacunek.
Pogratulowała talentu i doceniła niezwykłe zaangażowanie uczestników Konkursu, którzy na co dzień zdobywają najwyższe laury w swoich dziedzinach. - To dowodzi, jak wielki potencjał ma młodzież w Polsce, która właśnie dzięki temu Konkursowi, może ten potencjał rozwijać. Musimy byś dumni z młodych ludzi, którzy tak godnie i z pasją reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej.
Pierwsza Dama swoje wystąpienie zakończyła słowami: - Życzę, by tytuł „Młodego Promotora Polski” był motywacją do kolejnych działań oraz kolejnych wspaniałych sukcesów, a wszystkim nam, by poprzez działania młodych ludzi, obraz Polski na arenie międzynarodowej, był zawsze jak najlepszy.
Galę Finałową uświetnił występ duetu akordeonistów: Jakuba Knapika i Antoniego Chmielniaka – studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, którzy wykonali: „Tango pour Claude” Richarda Galliano, „Tarantellę” Vaclava Trojana oraz Taniec węgierski nr 5 Johannesa Brahmsa.
W kategorii DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA nominowani zostali:
- Duet: Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak
- Piotr Pawlak
- Paweł Horodyski, laureat tegorocznej edycji, który studiuje śpiew solowy w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a od 2023 r. jest uczestnikiem Opera Studio w Bayerische Staatsoper w Monachium.
„Moje doświadczenie na scenie operowej, od debiutów w renomowanych teatrach po udział w międzynarodowych projektach artystycznych, kształtuje mnie jako ambasadora polskiej kultury muzycznej” – powiedział laureat Paweł Horodyski.
Agata Korhauser-Duda i Piotr Falkowski (Młody Promotor Polski w kategorii Nauka), fot. Kaka.media
W kategorii DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA nominowani zostali:
- Michał Piotr Lipiec
- Dagmara Słota
- Piotr Falkowski, laureat tegorocznej edycji, główny specjalista ds. robotyki rehabilitacyjnej w Sieci Badawczej Łukasiewicz–PIAP, doktorant wdrożeniowy na Politechnice Warszawskiej oraz główny autor patentu na „egzoszkielet rehabilitacyjny”.
„Cieszę się, że specjalizacja jaką jest robotyka rehabilitacyjna jest coraz szerzej widoczna w polskiej sferze naukowej. To bardzo dobry prognostyk na przyszłość” – powiedział laureat Piotr Falkowski.
W kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA nominowali zostali:
- Marcin Czerwiński
- Antoni Wiercioch
- Helena Wiśniewska, laureatka, utalentowana i wielokrotnie nagradzana kajakarka, reprezentująca Klub Sportowy Zawisza Bydgoszcz. Wywalczyła również brązowy medal na Igrzyskach Europejskich w Mińsku (2019), a następnie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (2021). W roku 2021, wraz z grupą medalistów Igrzysk Olimpijskich w Tokio, została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zawodowo jest także żołnierzem Wojska Polskiego.
NAGRODĄ SPECJALNĄ uhonorowany został Antoni Wiercioch – jedyny sportowiec w kategorii ZD (Zespół Downa), zdobywca tytułów mistrza świata zarówno w dyscyplinie zimowej (narciarstwo alpejskie), jak i letniej (lekkoatletyka).
WYRÓŻNIENIA otrzymali:
- w kategorii DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA – Julia Stankiewicz, która podczas stażu w NASA zajmowała się tworzeniem algorytmu, mającym na celu zautomatyzowane tworzenie map klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi czy powodzie.
- w kategorii DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA – Kinga Głyk, basistka jazzowa i kompozytorka, która zdobyła nagrodę Koryfeusza Muzyki Polskiej w 2021 roku.
- w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA – Maciej Gładysz, jeden z 8 najlepszych zawodników kartingowych na świecie, który w 2021 roku jako pierwszy Polak w historii wygrał prestiżowe FIA Karting Academy Trophy.
Źródło Prezydent.pl