Prof. Michał Kleiber wyróżniony Orderem Orła Białego
Z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Wśród wyróżnionych jest prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Konkursu "Teraz Polska".
Michał Aleksander Kleiber został uhonorowany "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej nauki, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej". Prezydent dziękował prof. Kleiberowi za lata przewodniczenia PAN i reprezentowania Polski w wielu instytucjach naukowych i przynoszenie "swoją postawą chluby Rzeczypospolitej".
Michał Aleksander KLEIBER
Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i Prezes PAN w latach 2007 - 2010, wybrany ponownie na kadencję 2011 - 2014. Jest specjalistą z zakresie mechaniki i informatyki. W ostatnich latach zajmuje się także problematyką prorozwojowej polityki państwa, a w szczególności strategią rozwoju edukacji, nauki i innowacyjności gospodarki. Jest autorem bądź współautorem ponad 240 prac naukowych oraz 7 książek opublikowanych w wydawnictwach o światowej renomie. Jest członkiem rad redakcyjnych 17 międzynarodowych czasopism naukowych. Prof. Michał Kleiber w latach 1998 - 2001 reprezentował Polskę w Radzie Gubernatorów Centrum Badawczego UE. Był też polskim delegatem do Komitetu Sterującego „Zrównoważony wzrost” w ramach V Programu Ramowego UE. W latach 2001 - 2005 był ministrem nauki i informatyzacji oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. W latach 2002 - 2005 był przewodniczącym Rządowego Komitetu ds. Umów Offsetowych. W latach 2006 - 2010 pełnił funkcję Społecznego Doradcy Prezydenta RP ds. badań i rozwoju. Był także członkiem powołanej w 2008 r Rady ds. Edukacji i Badań Naukowych przy Prezydencie RP. Od roku 2010 pełni funkcję wiceprzewodniczącego Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. W latach 2001 - 2005 był ministrem nauki i informatyzacji oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. W latach 2008 - 2010 był członkiem Komitetu Sterującego Rady Zarządzającej Europejskiej Fundacji Nauki (ESF) w Strasbourgu. Od roku 2010 pełni funkcję wiceprzewodniczącego Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.