FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Promujmy Polskę jako kraj pozytywnych zmian

9 sierpnia 2021

Krzysztof Przybył: Mieliśmy być (pamiętają Państwo?) potęgą w produkcji samochodów elektrycznych. Niestety, nie zostaliśmy nią. Ale na pocieszenie możemy być dumni z mocnej pozycji w produkcji innych pojazdów: zajmujemy czwartą pozycję wśród producentów rowerów z państw Unii Europejskiej. Co więcej, jako jeden z niewielu krajów w czasie pandemii nie tylko nie zmniejszyliśmy produkcji jednośladów, ale nieco ją zwiększyliśmy. Potęgi gospodarki w oparciu o rowery nie zbudujemy, lecz z jakim wdziękiem można ten fakt wykorzystać do ocieplenia naszego wizerunku!

Jesteśmy tuż za podium, a jest szansa, że wkrótce się na nim znajdziemy. W 2020 roku wyprodukowaliśmy 1,1 mln rowerów. Na czele peletonu są: Portugalia (2,6 mln) i Włochy (2,1 mln). Podium zamykają Niemcy z produkcją rzędu 1,3 mln egzemplarzy. Te dane byłyby pewnie bardziej imponujące, gdyby nie zalew taniej – często słabej jakości – produkcji z Azji.

Założę się, że dane te nie są znane 99,99% Polaków. Co zresztą jest zrozumiałe. W europejskich statystykach warto się od czasu do czasu zanurzyć, bo można trafić na podobne ciekawostki. Nie chodzi o to, by służyły one rozrywce i zaspokajaniu żądzy wiedzy, lecz by stanowiły kamyki w misternej mozaice, jaką jest budowa pozytywnego, niesztampowego wizerunku Polski. Bądźmy szczerzy: wizerunek ten ostatnio nie jest najlepszy, głównie dlatego, że świat o naszym kraju najczęściej słyszy przede wszystkim w kontekście polityki i różnic światopoglądowych. A to nigdy nie zachęca do pozytywnego zainteresowania się danym regionem. Szczególnie jako cel wakacyjnych wyjazdów.

Środkowo-wschodnia Europa kojarzy się z marną jakością powietrza, gospodarką opartą na węglu, transportem mało przyjaznym środowisku. Polska nie jest tu wyjątkiem. Ale jest i drugie oblicze tej „nieekologicznej” Polski: wielkie i realne plany przebudowy energetyki w kierunku zeroemisyjności; unowocześnianie transportu; zmiana oblicza dużych miast. I nie dlatego, że taka jest fanaberia brukselskich urzędników, ale dlatego, że Polacy tego oczekują. Jedną z wielkich pozytywnych przemian ostatnich lat jest przekonanie większości z nas do tego, że dbanie o czyste powietrze leży w dobrze pojętym naszym interesie. Powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a jazda na rowerze nie jest już tylko formą sportowej aktywności milionów Polaków, tylko codzienną formą przemieszczania się. Ktoś mógłby powiedzieć, że oto zatoczyliśmy koło: z rowerów przesiedliśmy się do aut, by teraz znowu wrócić do dwóch kółek. Ale i tak zostajemy daleko w tyle za innymi europejskimi państwami, z Holandią czy krajami skandynawskimi na czele. Kto wie, może zmieni się to szybciej, niż myślimy?

Niemniej – Polska się zmienia. I to pokazujmy. Ten przekaz po 1989 roku mocno się przebijał w Europie i na świecie, dzisiaj sami z niego zrezygnowaliśmy. Niesłusznie. Bo pozytywne zmiany, prowadzące do tego, że stajemy się krajem ludzi świadomych i odpowiedzialnych, trzeba pokazywać. Nie tylko po to, aby o tym, jak nas widzą i piszą, nie decydowali jedynie skłóceni ze sobą politycy.

Źródło: Krzysztof Przybył, prezs Fundacji Polskiego Godła Promowyjnego "Teraz Polska", Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.