Robot z Wrocławia skutecznie dezynfekuje pomieszczenia
Inżynierowie z wrocławskiej firmy ControlTec skonstruowali robota UV-C do usuwania i unieszkodliwiania bakterii i wirusów z pomieszczeń.
Jak poinformowała spółka w przesłanym PAP komunikacie autonomiczny robot UV-C przeszedł już testy techniczne na Politechnice Wrocławskiej i badania mikrobiologiczne w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii PORT we Wrocławiu, w wyniku czego mógł zostać uznany za zgodny z normami WE i CE. Robot rozpoczął już pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, gdzie dezynfekuje pomieszczenia i korytarze w dziale diagnostyki obrazowej.
Dzięki systemowi 16 lamp UV-C połączonych platformą mobilną robot umożliwia automatyczną, bezpieczną, skuteczną i szybką dezynfekcję pomieszczeń z bakterii, wirusów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Jest bezpieczniejszy niż tradycyjne rozwiązania, gdyż dzięki zdalnemu zarządzeniu pracownicy nie muszą wchodzić do „brudnych” stref i nie mają kontaktu z promieniowaniem. Robot dezynfekuje szybciej niż tradycyjne rozwiązania w konkurencyjnej cenie – w ciągu godziny oczyści nawet do 5 pomieszczeń o powierzchni 40 mkw. Dużym atutem jest również to, że robot dysponuje technologią skanowania pomieszczeń i tworzenia map. To oznacza, że porusza się swobodnie w dowolnej przestrzeni i omija napotkane przeszkody.
Wiceprezes i założyciel ControlTec Grzegorz Góral w komunikacie dla PAP podkreślił, że firma zareagowała na pilną potrzebę, którą stworzyła pandemia. - Wykorzystaliśmy naszą techniczną wiedzę i doświadczenie. Zrobiliśmy to, aby pomóc służbie zdrowia w walce z koronawirusem, ale nasz robot może przysłużyć się wielu innym instytucjom oraz firmom. Może być wykorzystany także do dekontaminacji szkół, biur, hal przemysłowych, pokoi hotelowych, restauracji, galerii handlowych, czy lotnisk – podkreślił wiceprezes Góral.
Zalety robota potwierdza Magdalena Śliwińska, kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego, która powiedziała: - Ze względu na to, iż wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19, w sposób oczywisty podnosi on poziom bezpieczeństwa naszej pracy, a urządzenie pracuje zdalnie w czasie wolnym od pracy z pacjentami. Daje nam to możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń . Dodała, że szpital otrzymał urządzenie, które było zaprogramowane i gotowe do samodzielnej pracy. - Nie musimy zajmować się technicznymi sprawami, co jest wielką zaletą – podkreśliła Magdalena Śliwińska.
Źródło: PAP Nauka w Polsce , Controltec.pl