FUNDACJA TERAZ POLSKA

Robot z Wrocławia skutecznie dezynfekuje pomieszczenia

Fot. Łukasz Giza/ControlTec
sobota, 8 sierpnia 2020

Inżynierowie z wrocławskiej firmy ControlTec skonstruowali robota UV-C do usuwania i unieszkodliwiania bakterii i wirusów z pomieszczeń.

Jak poinformowała spółka w przesłanym PAP komunikacie autonomiczny robot UV-C przeszedł już testy techniczne na Politechnice Wrocławskiej i badania mikrobiologiczne w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii PORT we Wrocławiu, w wyniku czego mógł zostać uznany za zgodny z normami WE i CE. Robot rozpoczął już pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, gdzie dezynfekuje pomieszczenia i korytarze w dziale diagnostyki obrazowej.

Dzięki systemowi 16 lamp UV-C połączonych platformą mobilną robot umożliwia automatyczną, bezpieczną, skuteczną i szybką dezynfekcję pomieszczeń z bakterii, wirusów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Jest bezpieczniejszy niż tradycyjne rozwiązania, gdyż dzięki zdalnemu zarządzeniu pracownicy nie muszą wchodzić do „brudnych” stref i nie mają kontaktu z promieniowaniem. Robot dezynfekuje szybciej niż tradycyjne rozwiązania w konkurencyjnej cenie – w ciągu godziny oczyści nawet do 5 pomieszczeń o powierzchni 40 mkw. Dużym atutem jest również to, że robot dysponuje technologią skanowania pomieszczeń i tworzenia map. To oznacza, że porusza się swobodnie w dowolnej przestrzeni i omija napotkane przeszkody.

Wiceprezes i założyciel ControlTec Grzegorz Góral w komunikacie dla PAP podkreślił, że firma zareagowała na pilną potrzebę, którą stworzyła pandemia. - Wykorzystaliśmy naszą techniczną wiedzę i doświadczenie. Zrobiliśmy to, aby pomóc służbie zdrowia w walce z koronawirusem, ale nasz robot może przysłużyć się wielu innym instytucjom oraz firmom. Może być wykorzystany także do dekontaminacji szkół, biur, hal przemysłowych, pokoi hotelowych, restauracji, galerii handlowych, czy lotnisk – podkreślił wiceprezes Góral.

Zalety robota potwierdza Magdalena Śliwińska, kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego, która powiedziała: - Ze względu na to, iż wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19, w sposób oczywisty podnosi on poziom bezpieczeństwa naszej pracy, a urządzenie pracuje zdalnie w czasie wolnym od pracy z pacjentami. Daje nam to możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń . Dodała, że szpital otrzymał urządzenie, które było zaprogramowane i gotowe do samodzielnej pracy. - Nie musimy zajmować się technicznymi sprawami, co jest wielką zaletą – podkreśliła Magdalena Śliwińska.

Źródło: PAP Nauka w Polsce , Controltec.pl

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.