Konferencja "Samorząd zrównoważonego rozwoju" w Poznaniu, 22.11.2011r.
Pretekstem do zorganizowania tej konferencji było ogłoszenie Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego przeprowadzonego przez Wydział Nauk Społecznych i Administracji Politechniki Warszawskiej.
Konferencję otworzyli: dr Andrzej Byrt – Prezes MTP Sp. z o.o. oraz prof. dr hab. Helena Kisilowska – Dziekan WAiNS Politechniki Warszawskiej. List w imieniu Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Olgierda Dziekońskiego, odczytał prezes Fundacji, Krzysztof Przybył. Następnie swoje prelekcje na temat rozwoju jednostek samorządu lokalnego w świetle globalizacji gospodarczej wygłosili prof. dr hab. Leszek Jasiński – Instytut Nauk Ekonomicznych PAN oraz prof. dr hab. Kazimierz Pająk – WE UE w Poznaniu.
W pierwszej części zaprezentowali się także partnerzy konferencji: przedstawiciel PAIiIZ opowiedział o wykorzystaniu samorządu w tworzeniu stref ekonomicznych, Polska Organizacja Turystyczna o swojej działalnosci i wykorzystaniu, na tym tle, współpracy z samorządem w zakresie tworzenia produktów turystycznych. Z kolei przedstawiciel Giełdy Papierów Wartościowych zaprezentował rynek obligacji CATALYST jako idealne narzędzie pozyskiwania funduszy prorozwojowych przez samorządy a firma PROTE (trzykrotny Laureat Godła "Teraz Polska") przedstawiła szeroki wachlarz swoich działań w zakresie rekultywacji jezior oraz poprawy jakości wody i ochrony środowiska naturalnego w Polsce.
W drugiej części spotkania, którą prowadził twórca rankingu prof. Eugeniusz Sobczak, omówione zostały szczegółowo wyniki zestawienia. Statuetki dla najlepszych gmin miejskich w Polsce otrzymali przedstawiciele: Krynicy Morskiej, Łeby, Pruszcza Gdańskiego; w kategorii gmin miejsko–wiejskich: Międzyzdroje, Polkowice, Nowe Warpno; w kategorii gmin wiejskich: Kleszczów, Rewal, Kobierzyce; wśród trójki najlepiej ocenionych miast na prawach powiatu znalazły się: Sopot, Warszawa, Poznań.
Nagrody zostały wręczone pierwszym trójkom, ale zwycięzców rankingu jest o wiele więcej: Pamiętajmy, że jednostek samorządowych w Polsce jest ok. 2500, tak więc znalezienie się w ścisłej dwudziestce, to ogromny sukces i efekt ciężkiej pracy zarówno mieszkańców jak i władz gminy, powiedział K. Przybył. „Ranking jest jedynym zestawieniem opierającym się wyłącznie na niezależnych danych z GUS-u, pozbawionym subiektywnych ocen osób postronnych, co czyni z niego najbardziej wiarygodne źródło na temat stanu gmin w Polsce. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że wśród wyróżnionych w rankingu gmin znalazły się i takie, które są już Laureatami Konkursu „Teraz Polska”. Nieskromnie powiem, że potwierdza to słuszność i zasadność przyznania im Godła przez Kapitułę. Z kolei te jednostki, które jeszcze nie brały udziału w Konkursie, mam nadzieję, dostrzegą ogromną siłę promocyjną płynącą z możliwości korzystania z Godła „Teraz Polska”.