FUNDACJA

Siedmiu wspaniałych, czyli Wybitni Polacy we Francji wybrani!

piątek, 10 kwietnia 2015

Jest ich siedmiu. Każdy zanurzony w świecie swojej pasji i wybitnych dokonań. Każdy od lat mieszka we Francji. Żaden nie zapomniał jednak o swoim pochodzeniu. Dotychczasowe osiągnięcia 7 Polaków mieszkających poza granicami kraju znalazły uznanie francuskiej Kapituły Konkursu „Wybitny Polak” i zapewniły im tytuły laureatów. 17 marca w Paryżu wybrani zostali zwycięzcy drugiej edycji Konkursu. 

Konkurs „Wybitny Polak” ma na celu wyłonienie osób, których działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. To także znakomita okoliczność, by przedstawić naszych rodaków, którzy znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas – Polaków mieszkających w kraju. 

Regionalne edycje konkursu odbywają się m.in. we Francji, Norwegii, Szkocji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. We Francji Wybitni Polacy zostali wybrani po raz drugi. Francuska Kapituła Konkursu wybrała laureatów w pięciu kategoriach: Młody Polak, Biznes, Kultura, Nauka i Osobowość oraz przyznała dwa wyróżnienia.

Wybitny naukowiec – chemik – Artur Ciesieleski (kategoria: Młody Polak), założyciel firmy wyspecjalizowanej w neuroradiologii interwencyjnej, jedyny przedsiębiorca europejski na światowym rynku w tej dziedzinie – Leopold Plowiecki (kategoria: Biznes), muzyk, kompozytor, dyrygent popularyzujący polską muzykę i kulturę – Marian Blicharz (kategoria: Kultura), naukowiec pracujący nad cyklem stacjonarnym bilansu wodnego – Jerzy Niziński (kategoria: Nauka) oraz Maciej Morawski, dziennikarz, korespondent, działacz (kategoria: Osobowość) odbiorą statuetki w październiku w Ambasadzie RP w Paryżu.

Kapituła francuskiej edycji konkursu postanowiła wyróżnić także Elżbietę Wysoczańską, kreatorkę linii produktów pielęgnacyjnych VISOANSKA (kategoria: Biznes). Za działalność na rzecz polsko-francuskiej współpracy notarialnej wyróżniony został także Gilles Krowicki (kategoria: Osobowość). 

Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, na posiedzeniu w kwietniu 2015r., podejmie decyzję o przyznaniu tytułu „Wybitny Polak” osobom, które - w opinii jury – w największym stopniu przyczyniły się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni w czerwcu podczas uroczystej gali "Teraz Polska" w Teatrze Wielkim w Warszawie.

 

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter