FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Solidarność zaczyna się od dialogu

14 marca 2022

Krzysztof Przybył: Wojna na Ukrainie i związany z nią globalny kryzys to wystarczający powód, by w szybkim tempie zrobić przegląd tych regulacji, które mogą ciągnąć naszą gospodarkę na dno. Dzisiaj hasło „po pierwsze – gospodarka” ma pełne uzasadnienie. Bez zminimalizowania strat ani nie będziemy w stanie skutecznie pomagać uchodźcom i w przyszłości zniszczonej Ukrainie, ani nie zdołamy sfinansować modernizacji armii, nie mówiąc już o zmianach w energetyce. Apel prezesa Pracodawców RP Rafała Baniaka, aby rząd niezwłocznie przystąpił do opracowywania ustawy o solidarności i działaniach antykryzysowych, jest najzupełniej słuszny.

Złoty – podobnie jak korona czy forint – mocno ucierpiał, prognozy wzrostu PKB Polski zostały zredukowane, a spodziewane wydatki z budżetu państwa są kolosalne. I te związane z pobytem w naszym kraju ponad miliona wojennych uchodźców, i te związane z koniecznymi nakładami na zbrojenia. Nie oszukujmy się – w ostatecznym rozrachunku potężna część tych obciążeń będzie przerzucona na podatników. Zwłaszcza na przedsiębiorców, bo tradycyjnie w ich kieszeniach szuka się środków na łatanie dziury budżetowej.

Gdy budżet się nie spina, eksperci zazwyczaj zaczynają od porady, by ciąć wydatki. Tyle tylko, że w tej nadzwyczajnej sytuacji, której nikt się nie spodziewał, niewiele można ciąć. Nie pozbawimy wszak uchodźców opieki medycznej, nie zabronimy ukraińskim dzieciom kontynuowania edukacji. Nie zrezygnujemy z wydatków na silną armię, zgodnie z zasadą, że kto nie chce dzisiaj łożyć na swoje wojsko, w przyszłości będzie musiał płacić na cudze. Pozostaje zracjonalizować rozwiązania, które są obciążeniem dla przedsiębiorców i zagrażają kondycji gospodarki. Słaba gospodarka to w oczywisty sposób mniejsze wpływy fiskalne i coraz większe problemy budżetowe.

Politycy mają to do siebie, że nawet jeśli zrozumieli, że popełnili błąd, wolą uparcie w nim tkwić, niż narazić się na straty wizerunkowe. Tak się składa, że przyznanie się do błędu i wycofanie się z niego bywa uważane za słabość, nie za rozsądek. Niemniej dzisiejszy kryzys powoduje, że nikt się nie będzie pytał, dlaczego kasowane są kontrowersyjne rozwiązania – bo każdy wie, dlaczego. Odważył się prezydent Duda z nowelizacją Prawa oświatowego: po prostu zamknął temat. Czas odważyć się w sprawie krytykowanych powszechnie rozwiązań Polskiego Ładu, obciążających polskie firmy. Czas zmniejszyć biurokrację, bowiem obok starych problemów pojawią się nowe. Ot, pierwszy z brzegu przykład: uchodźcy mają otrzymać numer PESEL. Wniosek o nadanie takiego numeru składa się osobiście w urzędzie gminy. Nie jest trudno przewidzieć, co się będzie działo, prawda?

Oczywiście postulowana przez Pracodawców RP ustawa wymagać będzie ciężkiej pracy wielu resortów. Ale szlaki są przetarte – nie tak dawno opracowano specustawy covidowe. Tym razem jednak do pracy warto byłoby zaprosić organizacje przedsiębiorców i darować sobie wpisywanie do aktu rozwiązań niemających nic wspólnego z jego tematyką. A, niestety, tak się przy okazji covidowych ustaw działo.

Podjęcie prac nad proponowaną ustawą może przynieść jeszcze jeden pozytywny efekt w postaci otwarcia prawdziwego dialogu między władzą a przedsiębiorcami. Tak zwane konsultacje społeczne, prowadzone w związku z opracowywaniem projektów ustaw, często nie są ani konsultacjami, ani nie mają wymiaru społecznego. Bywa, że w piątek wieczorem ogłasza się owe „konsultacje” po cichu na stronie internetowej, a kończy je w poniedziałek. Przesłane stanowiska idą do archiwum, jeżeli nie od razu do niszczarki. Kryzys wymaga jednak realnego współdziałania, a jego warunkiem koniecznym jest dialog. Partnerski dialog.

Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.