FUNDACJA TERAZ POLSKA

Statuetki dla "Wybitnego Polaka" w USA rozdane!

piątek, 6 maja 2011

We czwartek, 5 maja 2011 r. podczas uroczystości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, Laureaci konkursu "Wybitny Polak", odebrali statuetki z rąk Prezesa Przybyła.

Celem konkursu, którego organizatorem w USA została Pangea Alliance, jest wyłonienie osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także do przybliżenia sylwetek tych osób w naszym kraju, gdyż - jak pokazuje praktyka - bardzo często nasi rodacy - znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla Polaków mieszkających w kraju. Konkurs odbywa się dzięki zaangażowaniu polskich placówek dyplomatycznych, organizacji i środowisk polonijnych.

W swoim wystąpieniu Prezes Przybył podkreslił, że zdecydownanie za mało czasu poświęcamy na mówienie o polskich sekcesach za granicą. Nasi rodacy osiągają ogromne sukcesy w różnych dziedzinach, o czym często nie wiedzą ani ludzie mieszkający tutaj, ani też w Polsce. Mamy takich osób wiele i chcemy je wydobyć z cienia.
Podczas uroczystego wręczenia nagród, w 5 kategoriach konkursu statuetki odebrali:

Kategoria: Kultura - Janusz Kapusta

to wyjątkowa osobowość artystyczna, wyraźnie obecna i rozpoznawalna w międzynarodowym środowisku artystów - grafików oraz wynalazców w Nowym Jorku. Pełni funkcję prezesa K - Dron Universe INC, jest także członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych i naukowych oraz laureatem kilkudziesięciu nagród artystycznych. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Museum of Modern Art w Nowym Jorku i IBM Collection. Otrzymał nagrodę Grand Prix na konkursie w Ankarze w 2004 roku oraz pierwszą nagrodę na konkursach w Sintrze (Portugalia) i Teheranie (Iran). Jest autorem niezliczonej ilości projektów, ilustracji i koncepcji projektowych oraz wynalazcą koncepcji K - Dron - jedenastościennej bryły.

Kategoria: Nauka - prof. Maria Siemionow

polski chirurg-transplantolog pracujący w USA. Absolwentka AM w Poznaniu. Po emigracji do USA przebywała od 1985 na stypendium naukowym w Instytucie Christine Kleinert w Louisville (Kentucky), gdzie specjalizowała się w zakresie chirurgii ręki. Od 1995 kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio. Od 2005 jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym. W grudniu 2008 dokonała czwartej na świecie i pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. W związku z sukcesem przeszczepu, postanowieniem Prezydenta RP z dn. 9 kwietnia 2009, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chirurgii plastycznej, za zasługi w pracy naukowej i badawczej, Maria Siemionow została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Kategoria: Osobowość - Piotr Sikora

Polak, mieszkający na stałe w USA. Obecnie jest jednym z najlepiej sprzedających się fotografów w Stanach. Robi zdjęcia do najlepszych magazynów, projektuje okładki płyt muzycznych oraz wykonuje zdjęcia sportowe. Jego fotografie charakteryzują się dużym kontrastem oraz dynamiką. Jak twierdzi, nie uważa się za artystę, jedynie bawi się fotografią i czuje to co robi. Obecnie poza fotografią zajmuje się również (społecznie) wychowywaniem "trudnej" młodzieży i twierdzi, że mają oni dzięki fotografii szanse wyrwania się ze swojego środowiska. Ostatnio próbuje swych sił w filmie.

Kategoria: Biznes - Michał Siwiec

Przedsiębiorca, biznesmen, działacz polonijny. Jest jednym z najbogatszych Polaków mieszkających na Wschodnim Wybrzeżu i żywym przykładem realizacji tak zwanego "Amerykańskiego Snu". Firma Phoenix Construction jest jedną z największych firm w stanie Nowy Jork, jest też miejscem pracy wielu Polaków. Pan Michał jest głównym sponsorem i założycielem pierwszej profesjonalnej szkoły piłkarskiej na Greenpoincie, która trenuje młodzież we wszystkich kategoriach grupowych. Dzięki takim programom młodzież ma szansę rozwijać się w duchu sportowym, a tym samym omijać życiowe pułapki związane z alkoholem i narkotykami i w wielu przypadkach uzyskiwać stypendia na uniwesytetach. Sukces szkoły i jej pozytywne oddziaływanie na społeczność nowojorską zostały zauważone przez rewidenta miasta Nowy Jork - Johna Liu, za co Pan Michał Siwiec został odznaczony specjalnym dyplomem uznania. Przedsiębiorczość i umiejętność robienia biznesu a zarazem postawa Pana Michała Siwca wobec Poloni, jest godnym przykładem do naśladowania

Kategoria: "Młody Polak" - Agnieszka Wójtowicz - Vosloo

studiowała reżyserię w Tish School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Ukończyła studia w 2004 roku uhonorowana prestiżową nagrodą Wassermana za osiągnięcia reżyserskie. Jej pierwszy krótki film, pt. "Pâté" (Pasztet) miał premierę na festiwalu w Sundance i wzbudził zachwyt krytyków. Film pokazywany był na wszystkich najważniejszych festiwalach na świecie, otrzymując szereg prestiżowych nagród, m.in. Grand Jury Prize Houston International Film Festival, Nagrodę za doskonałość artystyczną New York Magazine (NY Magazine Award of Excellence), Kodak's Special Jury Prize, Feuille d'Or na Beverly Hills Film Festival i Special Jury Prize Atlanta Film Festival. Magazyn "Filmmaker" zaliczył Agnieszkę do "25-ciu nowych twarzy kina niezależnego", a jej film określił jako wizualne tour de force, które zapewniło Wójtowicz obecność w branży filmowej.

Dwa dni później, w Chicago, wyróżniene dla "Wybitnego Polaka", w kategorii: Kultura, odebrała:

Grażyna Auguścik - wokalistka, aranżer, kompozytor, producent i lider własnego zespołu. Uznana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Ukończyła z wyróżnieniem prestiżową uczelnie Berklee College of Music w Bostonie (1992). Od 1994 roku mieszka w Chicago gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w projektach innych artystów, prowadząc jednocześnie własną wytwornie płytową. Nagrała do tej pory 14 płyt solowych w tym 10 we własnej firmie nagraniowej, drugie tyle jako gość, a kolejne to remixy z jej głosem. Współpracuje z takimi muzykami jak m. in.: John Medelski, Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Leni Stern, Urszula Dudziak, Paul Wertico. Jej album Fragile znalazł się na prestiżowym TOP 20 JAZZ ALBUMS roku 2000. W 2000 roku nagrania z jej udziałem dla London Peace Frog Records i Underground Evolution były na pierwszych miejscach brytyjskich list radiowych. Jej projekt Chopin World Sounds uznany przez krytyków Chicago Tribune jako jedno z 10 najważniejszych wydarzeń w Chicago w ostatnich 30 latach.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.