Teraz Polska podróżuje!
Znacie te miejsca? Jeśli nie, koniecznie musicie zobaczyć je tego lata!
Kraków - Kościół św. Wojciecha, Sukiennice i Kościół Mariacki na tle Rynku Głównego (Archiwum Miasta Krakowa/Fot. Paweł Krzan)
Kraków - Sukiennice nocą (Archiwum Miasta Krakowa/Fot. Paweł Krzan)
,
Kraków - Zamek Królewski na Wawelu (Archiwum Miasta Krakowa/Fot. Paweł Krzan)
Kraków - Kościół św. Wojciecha na tle wylotu ulicy Grodzkiej oraz Zamku Królewskiego na Wawelu (Archiwum Miasta Krakowa/Fot. Paweł Krzan)
Błonie (woj. mazowieckie) - klasycystyczny ratusz na rynku. W centralnej części rynku znajduje się marmurowa fontanna multimedialna - w dzień odbywają się przy niej koncerty (o godz. 12:05, 17:30), a wieczorem pokaz światło-dźwięk-woda (o godz. 21:30) - (Fot. Archiwum Urzędu Miasta Błonie)
Błonie (woj. mazowieckie) - Kościół pw. Św. Trójcy - ufundowany w 1257 roku, przebudowany w stylu romańsko-wczesnogotyckim. Jego najcenniejszym skarbem jest późnorenesansowy ołtarz główny i unikalne sklepienie kryształowe (Fot. Archiwum Urzędu Miasta Błonie)
Błonie - w otwartym w ubiegłym roku Parku Bajka znajdziemy moc różnorodnych atrakcji: linarium, siłownia, tory do gry w bule, szachy, instrumenty muzyczne, gry stołowe (piłkarzyki, tenis), kącik krzywych luster, zjazd linowy, strefę piknikową i największą atrakcję - plac wodny. Wieczorami rozświetlone fontanny na placu tworzą piękne kolorowe widowisko (Fot. Archiwum Urzędu Miasta Błonie)
Błonie - linarium w Parku Bajka (Fot. Archiwum Urzędu Miasta Błonie)
Rewa - Krzyż Morski i Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - aleja powstała w celu upamiętnienia wybitnych osobistości związanych z polską tradycją morską (Fot. Archiwum Kancelarii Wójta Gminy Kosakowo)
Mechelinki - promenada nadmorska - idealne miejsce do spacerów i wszelkich form nadmorskiej rekreacji. Tuż obok znajduje się scena plenerowa z widownią na 120 osób. (Fot. Archiwum Kancelarii Wójta Gminy Kosakowo)
Rewa - najlepsze na Pomorzu warunki do uprawiania sportów wodnych znaleźć można w Rewie. Cypel Rewski rozdziela ciepłe i spokojne wody Zatoki Puckiej od chłodniejszych i bardziej słonych wód Zatoki Gdańskiej, dzięki czemu wszyscy amatorzy żeglarstwa, wind- i kitesurfingu poczują się tu jak… ryby w wodzie. (Fot. Archiwum Kancelarii Wójta Gminy Kosakowo)
Reguły (woj. mazowieckie) - zabytkowy park, miejsce do odpoczynku i rekreacji; zachował się tu stary drzewostan, w którym schronienie mają rozmaite gatunki ptaków (Fot. Archiwum Urzędu Gminy Michałowice)
Komorów (woj. mazowieckie) - Zalew – miejsce do wypoczynku. Choć w samym akwenie nie można pływać, w jego sąsiedztwie znajduje się strefa rekreacji – z placem zabaw, altanką i stołami piknikowymi. (Fot. Archiwum Urzędu Gminy Michałowice)
Komorów (woj. mazowieckie) - pokój i ławeczka Marii Dąbrowskiej – w budynku w którym mieszkała i tworzyła autorka m.in. „Nocy i Dni”; w jej ulubionym pokoju znajdują się biurko-sekretarzyk, przy którym pisała, osobiste drobiazgi, obrazki malowane jej ręką, prezenty jakie otrzymała od znajomych i mieszkańców gminy. Odwiedzających wita rzeźba pisarki na ławeczce, z ukochanym psem Dylem. (Fot. Archiwum Urzędu Gminy Michałowice)
Pęcice (woj. mazowieckie) - Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła - zlokalizowany w sąsiedztwie zespołu pałacowo - parkowego. Został zbudowany w latach 1825 – 1832, według projektu Ch.P. Aignera. Obok kościoła znajduje się cmentarz parafialny założony w pierwszej połowie XIX wieku. (Fot. Archiwum Urzędu Gminy Michałowice)
Mielec (woj. podkarpackie) - Pałacyk Oborskich - główna siedziba Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury. W wiekach XVII, XVIII i XIX był to dwór miejski nad brzegiem rzeki Wisłoki, który powstał po zburzeniu renesansowego zamku rycerskiego Gryfitów-Mieleckich. Zamieszkiwali w nim kolejni właściciele mieleckich dóbr. W 1906 r. hrabia Wacław Oborski zakończył budowę pałacyku, połączonego ze starym dworkiem. W latach 90. XX w. władze miasta przeznaczyły zabytkowy obiekt na siedzibę Muzeum Regionalnego i przystąpiły do gruntownego odrestaurowania pałacyku. Od 2001 r. w jego wnętrzach eksponowane są wystawy, a nierzadko odbywają się uroczystości miejskie, spotkania międzynarodowe, sesje naukowe i śluby. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)
Mielec (woj. podkarpackie) - "Jadernówka" - filia Muzeum Regionalnego SCK - niegdyś dom mieszkalny i zakład fotograficzny rodziny Jadernych, zbudowany w latach 1904-1906. Często służył jako miejsce zebrań środowiska artystycznego lat 1918-1939, był też punktem kontaktowym działaczy konspiracji i partyzantki podczas okupacji hitlerowskiej. W 80-letniej działalności zakładu August (ojciec) i Wiktor (syn) wykonali olbrzymią i jedyną w swoim rodzaju dokumentację życia społeczno-gospodarczego Mielca i jego regionu. Po odrestaurowaniu obiektu i sąsiedniego budynku nr 21 w atelier urządzono stałą ekspozycję fotografii Jadernych oraz niepowtarzalną wystawę sprzętu fotograficznego. Jest to jedna z trzech najważniejszych w Polsce kolekcji zawierających aparaty i akcesoria produkowane w różnych krajach świata. Kilka razy w roku filia muzeum organizuje także wystawy sztuki, w tym zabytków muzealnych pochodzących ze znanych polskich zbiornic narodowych. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)
Mielec (woj. podkarpackie) - Rynek Starego Miasta, Bazylika mniejsza św. Mateusza, Sala Królewska, Kościół św. Marka. Powstał jako centrum pierwszej zabudowy miasta. Spełniał klasyczną rolę centrum życia gospodarczego i społecznego. Na Rynku stał drewniany ratusz - siedziba władz miejskich i więzienia miejskiego (urządzonego zapewne w piwnicach). Kilkakrotnie jego drewniana zabudowa ulegała zniszczeniu w wyniku groźnych pożarów miasta. W 1900 r. wielki pożar centralnej części Mielca strawił zdecydowaną większość drewnianych domów, m.in. zabudowę podcieniową przy Rynku. W 1901 r. uchwałą Wydziału Powiatowego postanowiono, że w Rynku i śródmieściu mogą być budowane domy murowane. Obecnie gruntownie wyremontowany ponownie stał się miejscem spotkań mieszkańców miasta. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)
Mielec (woj. podkarpackie) - Bazylika mniejsza św. Mateusza. Najstarsza wzmianka o kościele pod tym wezwaniem pochodzi z 1470 r. Początkowo był drewniany. W 1595 r. powstała murowana kaplica św. Anny. W zamurowanych podziemiach kościoła spoczywają założyciele i dawni właściciele miasta - rycerska rodzina Mieleckich herbu Gryf. W latach 1670-1721 z fundacji współwłaściciela miasta Zbigniewa Ossolińskiego powstał kościół w stylu barokowym. Ołtarze pochodzą z 2 poł. XVIII wieku. W zachowanym wyposażeniu dominują obiekty późnobarokowe i klasycystyczne: ołtarze, rzeźby i obrazy. Kilkakrotnie dokonano przebudowy kościoła - dobudowano wieżę (1795) i okazały blaszany hełm z latarnią (1924). W tej postaci świątynia dotrwała do naszych czasów i jest najstarszym zachowanym obiektem sakralnym w Mielcu. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)
Mielec (woj. podkarpackie) - Poczet królów i książąt Polski (Sala Królewska) - unikatowa w skali kraju galeria wizerunków polskich władców. Dawną salę obrad Rady Powiatowej w Mielcu ozdobiono w latach 1907-1909 herbami wszystkich ziem i województw Polski w granicach do 1795 r. oraz pięknym fryzem z 44 portretami władców Polski, a także wizerunkami Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego. Obrazy namalował Konstanty Niemczykiewicz ze Lwowa, wzorując się na szkicach Jana Matejki. Salę zdobi również religijno-alegoryczny tryptyk pędzla Stanisława Dębickiego. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)
Mielec (woj. podkarpackie) - Kościół św. Marka - zbudowany został prawdopodobnie w latach 1792 - 1795, początkowo jako kaplica cmentarna p. w. św. Michała, później p. w. św. Marka. Postawiony na rzucie prostokąta zamkniętego półkoliście (od strony prezbiterium), orientowany, murowany, w stylu późno-barokowym. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)
Mielec (woj. podkarpackie) - letnie baseny MOSIR (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)
Świdnica (woj. dolnośląskie) - Katedra św. Stanisława i św. Wacława i dawne kolegium jezuickie. Budowę kościoła rozpoczęto w 1330 roku na polecenie księcia Bolka II Świdnickiego. Obecnie stanowi późnogotycką trzynawową bazylikę, której wnętrzu na przełomie XVII i XVIII wieku bogaty, barokowy charakter nadali jezuici. Jest to jeden z największych kościołów Dolnego Śląska. Pięciokondygnacyjna wieża o wys. 101,21 m jest najwyższą na Śląsku i piątą co do wielkości w Polsce. Katedra jest siedzibą biskupa diecezji świdnickiej. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)
Świdnica (woj. dolnośląskie) - Kościół Pokoju. Szachulcowa, pięknie zdobiona świątynia, zbudowana w roku 1657 na planie krzyża greckiego stanowi jeden z trzech protestanckich kościołów które zostały wybudowane na mocy porozumień kończących wojnę trzydziestoletnią. Kościół Pokoju, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i jest siedzibą biskupa diecezji wrocławskiej. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)
Świdnica (woj. dolnośląskie) - Kościół Pokoju - W kościele niemal przez cały rok rozbrzmiewa muzyka. Od kilku lat w miesiącach letnich melomani mogą słuchać koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)
Świdnica (woj. dolnośląskie) - ul. Łukowa - malownicza uliczka łącząca Rynek z pl. Grunwaldzkim, którą codziennie przemierzają rzesze mieszkańców i turystów. Znajdują się przy niej kamienice z XIX w. oraz modernistyczny budynek banku. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)
Świdnica (woj. dolnośląskie) - rynek z wieżą ratuszową. Drugi, po wrocławskim, najcenniejszy zespół obiektów zabytkowych na Dolnym Śląsku. Wraz z wybiegającymi z jego narożników ulicami zachował oryginalny, średniowieczny układ przestrzenny i niemal kompletny zespół oryginalnej zabudowy, prezentującej architektoniczne trendy wielu stuleci. Ratusz, którego historia sięga XIII w. mieści jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wieża ratuszowa, bezpłatnie udostępniona do zwiedzania, stanowi wspaniały punkt widokowy na Świdnicę, Przedgórze Sudeckie i Sudety. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)
Świdnica (woj. dolnośląskie) - giełda staroci, numizmatów i osobliwości. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca pasjonaci zakurzonych, starych i niedostępnych już przedmiotów mogą się spotkać by handlować na świdnickim rynku. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)