FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Teraz Polska podróżuje!

Teraz Polska podróżuje!

10 lipca 2015

Znacie te miejsca? Jeśli nie, koniecznie musicie zobaczyć je tego lata! 

 

Kraków Kościół św. Wojciecha, Sukiennice i Kościół Mariacki na tle Rynku Głównego (Archiwum Miasta Krakowa/Fot. Paweł Krzan)

Kraków - Sukiennice nocą (Archiwum Miasta Krakowa/Fot. Paweł Krzan)

,

Kraków - Zamek Królewski na Wawelu (Archiwum Miasta Krakowa/Fot. Paweł Krzan)

Kraków - Kościół św. Wojciecha na tle wylotu ulicy Grodzkiej oraz Zamku Królewskiego na Wawelu (Archiwum Miasta Krakowa/Fot. Paweł Krzan)

Błonie (woj. mazowieckie) - klasycystyczny ratusz na rynku. W centralnej części rynku znajduje się marmurowa fontanna multimedialna - w dzień odbywają się przy niej koncerty (o godz. 12:05, 17:30), a wieczorem pokaz światło-dźwięk-woda (o godz. 21:30) - (Fot. Archiwum Urzędu Miasta Błonie)

Błonie (woj. mazowieckie) - Kościół pw. Św. Trójcy - ufundowany w 1257 roku, przebudowany w stylu romańsko-wczesnogotyckim. Jego najcenniejszym skarbem jest późnorenesansowy ołtarz główny i unikalne sklepienie kryształowe (Fot. Archiwum Urzędu Miasta Błonie)

Błonie - w otwartym w ubiegłym roku Parku Bajka znajdziemy moc różnorodnych atrakcji: linarium, siłownia, tory do gry w bule, szachy, instrumenty muzyczne, gry stołowe (piłkarzyki, tenis), kącik krzywych luster, zjazd linowy, strefę piknikową i największą atrakcję - plac wodny. Wieczorami rozświetlone fontanny na placu tworzą piękne kolorowe widowisko (Fot. Archiwum Urzędu Miasta Błonie)

Błonie - linarium w Parku Bajka (Fot. Archiwum Urzędu Miasta Błonie)

Rewa - Krzyż Morski i Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - aleja powstała w celu upamiętnienia wybitnych osobistości związanych z polską tradycją morską (Fot. Archiwum Kancelarii Wójta Gminy Kosakowo)

Mechelinki - promenada nadmorska - idealne miejsce do spacerów i wszelkich form nadmorskiej rekreacji. Tuż obok znajduje się scena plenerowa z widownią na 120 osób. (Fot. Archiwum Kancelarii Wójta Gminy Kosakowo)

  

Rewa - najlepsze na Pomorzu warunki do uprawiania sportów wodnych znaleźć można w Rewie. Cypel Rewski rozdziela ciepłe i spokojne wody Zatoki Puckiej od chłodniejszych i bardziej słonych wód Zatoki Gdańskiej, dzięki czemu wszyscy amatorzy żeglarstwa, wind- i kitesurfingu poczują się tu jak… ryby w wodzie. (Fot. Archiwum Kancelarii Wójta Gminy Kosakowo)

Reguły (woj. mazowieckie) - zabytkowy park, miejsce do odpoczynku i rekreacji; zachował się tu stary drzewostan, w którym schronienie mają rozmaite gatunki ptaków (Fot. Archiwum Urzędu Gminy Michałowice)

Komorów (woj. mazowieckie) - Zalew – miejsce do wypoczynku. Choć w samym akwenie nie można pływać, w jego sąsiedztwie znajduje się strefa rekreacji – z placem zabaw, altanką i stołami piknikowymi. (Fot. Archiwum Urzędu Gminy Michałowice)

Komorów (woj. mazowieckie) - pokój i ławeczka Marii Dąbrowskiej – w budynku w którym mieszkała i tworzyła autorka  m.in. „Nocy i Dni”; w jej ulubionym pokoju znajdują się biurko-sekretarzyk, przy którym pisała, osobiste drobiazgi, obrazki malowane jej ręką, prezenty jakie otrzymała od znajomych i mieszkańców gminy. Odwiedzających wita rzeźba pisarki na ławeczce, z ukochanym psem Dylem. (Fot. Archiwum Urzędu Gminy Michałowice)

Pęcice (woj. mazowieckie) - Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła - zlokalizowany w sąsiedztwie zespołu pałacowo - parkowego. Został zbudowany w latach 1825 – 1832, według projektu Ch.P. Aignera. Obok kościoła znajduje się cmentarz parafialny założony w pierwszej połowie XIX wieku. (Fot. Archiwum Urzędu Gminy Michałowice)

Mielec (woj. podkarpackie) - Pałacyk Oborskich - główna siedziba Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury. W wiekach XVII, XVIII i XIX był to dwór miejski nad brzegiem rzeki Wisłoki, który powstał po zburzeniu renesansowego zamku rycerskiego Gryfitów-Mieleckich. Zamieszkiwali w nim kolejni właściciele mieleckich dóbr. W 1906 r. hrabia Wacław Oborski zakończył budowę pałacyku, połączonego ze starym dworkiem. W latach 90. XX w. władze miasta przeznaczyły zabytkowy obiekt na siedzibę Muzeum Regionalnego i przystąpiły do gruntownego odrestaurowania pałacyku. Od 2001 r. w jego wnętrzach eksponowane są wystawy, a nierzadko odbywają się uroczystości miejskie, spotkania międzynarodowe, sesje naukowe i śluby. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)

Mielec (woj. podkarpackie) - "Jadernówka" - filia Muzeum Regionalnego SCK - niegdyś dom mieszkalny i zakład fotograficzny rodziny Jadernych, zbudowany w latach 1904-1906. Często służył jako miejsce zebrań środowiska artystycznego lat 1918-1939, był też punktem kontaktowym działaczy konspiracji i partyzantki podczas okupacji hitlerowskiej. W 80-letniej działalności zakładu August (ojciec) i Wiktor (syn) wykonali olbrzymią i jedyną w swoim rodzaju dokumentację życia społeczno-gospodarczego Mielca i jego regionu. Po odrestaurowaniu obiektu i sąsiedniego budynku nr 21 w atelier urządzono stałą ekspozycję fotografii Jadernych oraz niepowtarzalną wystawę sprzętu fotograficznego. Jest to jedna z trzech najważniejszych w Polsce kolekcji zawierających aparaty i akcesoria produkowane w różnych krajach świata. Kilka razy w roku filia muzeum organizuje także wystawy sztuki, w tym zabytków muzealnych pochodzących ze znanych polskich zbiornic narodowych. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)

Mielec (woj. podkarpackie) - Rynek Starego Miasta,  Bazylika mniejsza św. Mateusza, Sala Królewska, Kościół św. Marka. Powstał jako centrum pierwszej zabudowy miasta. Spełniał klasyczną rolę centrum życia gospodarczego i społecznego. Na Rynku stał drewniany ratusz - siedziba władz miejskich i więzienia miejskiego (urządzonego zapewne w piwnicach). Kilkakrotnie jego drewniana zabudowa ulegała zniszczeniu w wyniku groźnych pożarów miasta. W 1900 r. wielki pożar centralnej części Mielca strawił zdecydowaną większość drewnianych domów, m.in. zabudowę podcieniową przy Rynku. W 1901 r. uchwałą Wydziału Powiatowego postanowiono, że w Rynku i śródmieściu mogą być budowane domy murowane.  Obecnie gruntownie wyremontowany ponownie stał się miejscem spotkań mieszkańców miasta.  (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)

Mielec (woj. podkarpackie) - Bazylika mniejsza św. Mateusza. Najstarsza wzmianka o kościele pod tym wezwaniem pochodzi z 1470 r. Początkowo był drewniany. W 1595 r. powstała murowana kaplica św. Anny. W zamurowanych podziemiach kościoła spoczywają założyciele i dawni właściciele miasta - rycerska rodzina Mieleckich herbu Gryf. W latach 1670-1721 z fundacji współwłaściciela miasta Zbigniewa Ossolińskiego powstał kościół w stylu barokowym. Ołtarze pochodzą z 2 poł. XVIII wieku. W zachowanym wyposażeniu dominują obiekty późnobarokowe i klasycystyczne: ołtarze, rzeźby i obrazy. Kilkakrotnie dokonano przebudowy kościoła - dobudowano wieżę (1795) i okazały blaszany hełm z latarnią (1924). W tej postaci świątynia dotrwała do naszych czasów i jest najstarszym zachowanym obiektem sakralnym w Mielcu. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)

Mielec (woj. podkarpackie) - Poczet królów i książąt Polski (Sala Królewska) - unikatowa w skali kraju galeria wizerunków polskich władców. Dawną salę obrad Rady Powiatowej w Mielcu ozdobiono w latach 1907-1909 herbami wszystkich ziem i województw Polski w granicach do 1795 r. oraz pięknym fryzem z 44 portretami władców Polski, a także wizerunkami Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego. Obrazy namalował Konstanty Niemczykiewicz ze Lwowa, wzorując się na szkicach Jana Matejki. Salę zdobi również religijno-alegoryczny tryptyk pędzla Stanisława Dębickiego. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)

Mielec (woj. podkarpackie) - Kościół św. Marka - zbudowany został prawdopodobnie w latach 1792 - 1795, początkowo jako kaplica cmentarna p. w. św. Michała, później p. w. św. Marka. Postawiony na rzucie prostokąta zamkniętego półkoliście (od strony prezbiterium), orientowany, murowany, w stylu późno-barokowym. (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu)

Mielec (woj. podkarpackie) - letnie baseny MOSIR (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mielcu) 

Świdnica (woj. dolnośląskie) - Katedra św. Stanisława i św. Wacława i dawne kolegium jezuickie. Budowę kościoła rozpoczęto w 1330 roku na polecenie księcia Bolka II Świdnickiego. Obecnie stanowi późnogotycką trzynawową bazylikę, której wnętrzu na przełomie XVII i XVIII wieku bogaty, barokowy charakter nadali jezuici. Jest to jeden z największych kościołów Dolnego Śląska. Pięciokondygnacyjna wieża o wys. 101,21 m jest najwyższą na Śląsku i piątą co do wielkości w Polsce. Katedra jest siedzibą biskupa diecezji świdnickiej. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)

Świdnica (woj. dolnośląskie) - Kościół Pokoju. Szachulcowa, pięknie zdobiona świątynia, zbudowana w roku 1657 na planie krzyża greckiego stanowi jeden z trzech protestanckich kościołów które zostały wybudowane na mocy porozumień kończących wojnę trzydziestoletnią. Kościół Pokoju, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i jest siedzibą biskupa diecezji wrocławskiej. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)

Świdnica (woj. dolnośląskie) - Kościół Pokoju - W kościele niemal przez cały rok rozbrzmiewa muzyka. Od kilku lat w miesiącach letnich melomani mogą słuchać koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)

Świdnica (woj. dolnośląskie) - ul. Łukowa - malownicza uliczka łącząca Rynek z pl. Grunwaldzkim, którą codziennie przemierzają rzesze mieszkańców i turystów. Znajdują się przy niej kamienice z XIX w. oraz modernistyczny budynek banku. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)

Świdnica (woj. dolnośląskie) - rynek z wieżą ratuszową. Drugi, po wrocławskim, najcenniejszy zespół obiektów zabytkowych na Dolnym Śląsku. Wraz z wybiegającymi z jego narożników ulicami zachował oryginalny, średniowieczny układ przestrzenny i niemal kompletny zespół oryginalnej zabudowy, prezentującej architektoniczne trendy wielu stuleci. Ratusz, którego historia sięga XIII w. mieści jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wieża ratuszowa, bezpłatnie udostępniona do zwiedzania, stanowi wspaniały punkt widokowy na Świdnicę, Przedgórze Sudeckie i Sudety. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)

Świdnica (woj. dolnośląskie) - giełda staroci, numizmatów i osobliwości. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca pasjonaci zakurzonych, starych i niedostępnych już przedmiotów mogą się spotkać by handlować na świdnickim rynku. (Fot. Urząd Miejski w Świdnicy)

 

 

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.