FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Kamil Broszko/Broszko.com
Fot. Kamil Broszko/Broszko.com

Twórcy kultury wyróżnieni tytułami „Wybitny Polak”

29 maja 2017

Po raz ósmy Kapituła Konkursu „Teraz Polska” wybrała Laureatów Konkursu „Wybitny Polak”. W tym roku Kapituła Konkursu nagrodziła twórców kultury o międzynarodowej sławie: Krzysztofa Pastora - znakomitego choreografa, dyrektora Polskiego Baletu Narodowego oraz Jana A.P. Kaczmarka – kompozytora, laureata Oscara®, twórcę i dyrektora Festiwalu Transatlantyk.

- Konkurs „Wybitny Polak” to doskonała okazja do zaprezentowania dokonań Polaków oraz wyróżnienie i promocja tych osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Istnieje bowiem wielka potrzeba promocji działań wybitnych osobistości, które poprzez swoje dokonania i zaangażowanie promują Polskę i Polaków na świecie, stając się przez to ambasadorami marki „Polska” - mówi Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. 

 

Kapituła Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” na kwietniowym posiedzeniu podjęła decyzję o przyznaniu tytułu „Wybitny Polak” osobom, które w największym stopniu przyczyniły się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Do tej pory tytuł Wybitnego Polaka otrzymali: Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, prof. Jacek Jassem, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, dr Janusz Lewandowski, prof. Marek Belka oraz Andrzej Wajda, Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Waldemar Dąbrowski, prof. Krzysztof Matyjaszewski, Elżbieta Wysoczańska i dr Irena Eris.

Nominacje w Konkursie przyznawane są przez członków Kapituły Konkursu „Teraz Polska” oraz Rady Fundacji. Tradycyjnie już otrzymują je także Laureaci regionalnych edycji Konkursu „Wybitny Polak”, które odbywają się w USA (Nowy Jork, Los Angeles i Chicago), Norwegii, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i w Niemczech. 

Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali:

  • Krzysztof Pastor - choreograf o międzynarodowej renomie, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz dyrektor artystyczny Litewskiego Baletu Narodowego w Wilnie;
  • Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara®, twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk.

 

Jeden spośród tegorocznych laureatów Konkursu jest zwycięzcą edycji regionalnej. Jan A.P. Kaczmarek jest laureatem Konkursu na Zachodnim Wybrzeżu USA. Ogromnie cieszy mnie fakt, że rokrocznie zwycięzcy edycji regionalnych znajdują uznanie na szczeblu światowym. - podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. - Polska kultura jest rozpoznawalną na świecie, bardzo silną marką, która pełni rolę forpoczty polskiej gospodarki. Widzę więc ogromną potrzebę wyróżniana jej twórców - dodaje. 

 


Fot. Łukasz Murgrabia

 

- Mając świadomość, do jak wybitnego grona ludzi dzisiaj dołączam, chciałbym z pełną odpowiedzialnością podkreślić, że traktuję to zaszczytne wyróżnienie jako dowód uznania dla niezwykłego zjawiska jakim jest Polski Balet Narodowy – mówi Krzysztof Pastor. – Mam to ogromne szczęście, że pracując w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest Teatr Wielki – Opera Narodowa, mój wysiłek znajduje zrozumienie i wsparcie tych wszystkich wspaniałych ludzi, którzy mnie otaczają. Jednocześnie odczuwając wielki ciężar nagrody, którą dzisiaj otrzymuję jest mi dużo lżej, kiedy myślę, że właściwie jest to nagroda dla bardzo wielu – dodaje.

 

 
Fot. Szymon Kaczmarek

 

- Ogromne znaczenie mają dla mnie nagrody przyznawane najbliżej domu. Gdy spotykam się z uznaniem rodaków czy kogoś bliskiego – jest to moment podwójnie istotny. Wszak zawsze szukamy potwierdzenia własnej wartości przede wszystkim wśród najbliższych – mówi Jan A.P. Kaczmarek. – Czuję się Polakiem w 100 proc. i z dumą to podkreślam. Sami Amerykanie próbowali przedstawiać mnie jako amerykańskiego kompozytora o polskich korzeniach, ale nie zgadzałem się na to. Zawsze mówiłem o sobie, że jestem polskim kompozytorem mieszkających w Stanach. Przyjechałem do Ameryki, kiedy miałem już 36 lat, byłem więc człowiekiem ukształtowanym przez Polskę. Stąd przywiozłem do USA cały mój podstawowy mentalny algorytm, a ta świadomość korzeni, niesłychanie wzmacnia. Tożsamość i pasja to pojęcia, którym staram się być zawsze wierny – tłumaczy kompozytor. 

 

Ceremonia wręczenia statuetek „Wybitny Polak” odbyła się 29 maja br. w trakcie wieczornej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie. 


SPONSORZY GALI:

PARTNERZY POLSKIEGO PROGRAMU PROMOCYJNEGO:

PATRONI MEDIALNI:

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.