FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Canva
Fot. Canva

W weekend pośpimy o godzinę krócej. Zmiana czasu na letni

20 marca 2023

Zmiana czasu zimowego na letni nastąpi w najbliższy weekend w nocy z soboty na niedzielę. 26 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy o godzinę do przodu, czyli z godz. 2:00 na 3:00. Pośpimy przez to o godzinę krócej.

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).

Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim (74 proc.).

Projekt ustawy likwidującej zmianę czasu był wielokrotnie omawiany na forum Unii Europejskiej. Co więcej, europosłowie opowiedzieli się za tym, aby ostatnia zmiana czasu nastąpiła w 2021 roku. Nowe ustalenia miały dotyczyć państw, które chcą zostać na stałe przy czasie letnim. Ostatecznie jednak, nie podjęto wiążącej decyzji. Po ogłoszeniu pandemii koronawirusa Parlament Europejski odłożył tę sprawę na bok i do tej pory do niej nie powrócił.

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów będziemy przestawiać zegarki jeszcze co najmniej przez najbliższe trzy lata, tj. do 2026 roku.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Głównymi argumentami za utrzymaniem czasu letniego i zimowego są przede wszystkim lepsze wykorzystanie światła dziennego oraz zmniejszenie zużycia prądu.

Warto podkreślić, że zmiana czasu może negatywnie wpływać na nasz organizm. Jak tłumaczył w rozmowie z PAP dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy. Zaznaczył przy tym, że choć sama zmiana czasu nie jest zwykle główną przyczyną problemów zdrowotnych, to rezygnacja z niej mogłaby przynieść pozytywne skutki.

W wyniku utraty jednej godziny w ciągu doby, możemy odczuwać wzmożone zmęczenie, senność i rozkojarzenie, co może prowadzić do zmniejszonej efektywności w pracy. Czas adaptacji do nowego czasu i powrót do normalnego funkcjonowania może u niektórych osób wynosić nawet do tygodnia lub dłużej.

Źródło: PAP, Radio ESKA

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.