Wybitni Polacy w USA wybrani
Młoda skrzypaczka, biznesman, neuroradiolog, artysta i walczący o wolność patriota… Choć od lat mieszkają poza granicami Polski i odnoszą tam niekwestionowane sukcesy, nie zapomnieli o swoim pochodzeniu. Dziś stali się już ambasadorami polskości w USA. Ich dotychczasowe osiągnięcia znalazły uznanie nowojorskiej Kapituły Konkursu „Wybitny Polak za granicą” i zapewniły im tytuły laureatów. 25 marca w Nowym Jorku wybrani zostali zwycięzców piątej edycji Konkursu. Laureaci zostali wyłonieni spośród rekordowej liczby zgłoszeń!
Konkurs „Wybitny Polak” ma na celu wyłonienie osób, których działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. To także znakomita okoliczność, by przedstawić naszych rodaków, którzy znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas – Polaków mieszkających w kraju.
Regionalne edycje konkursu odbywają się m.in. we Francji, Norwegii, Szkocji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. W USA Wybitni Polacy zostali wybrani po raz piąty. Nowojorska Kapituła Konkursu, którą tworzą przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, spośród rekordowej liczby zgłoszeń wybrała laureatów w pięciu kategoriach: Młody Polak, Biznes, Kultura, Nauka i Osobowość.
Utalentowana skrzypaczka – Kinga Augustyn (kategoria: Młody Polak), biznesman promujący polskie produkty - Adam Szala (kategoria: Biznes), artysta wizualny i teoretyk sztuki – Krzysztof Wodiczko (kategoria: Kultura), neuroradiolog – dr Jerzy Król (kategoria: Nauka) oraz Antoni Chrościelewski, patriota walczący za Ojczyznę w czasie II wojny światowej, emigrant aktywnie działający na rzecz Polonii i angażujący się w sprawy Polski (kategoria: Osobowość) odbiorą statuetki w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie.
Kapituła amerykańskiej edycji konkursu postanowiła wyróżnić specjalną nagrodą o. Łucjana Królikowskiego, który w czasie II wojny światowej uratował 150 dzieci podczas likwidacji obozów w Tanzanii. Losy swoich podopiecznych duchowny opisał w książce „Stolen Childhood. A Saga of Polish War Children".
Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, na posiedzeniu w kwietniu 2015 roku, podejmie decyzję o przyznaniu tytułu „Wybitny Polak” osobom, które - w opinii jury – w największym stopniu przyczyniły się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni w czerwcu podczas uroczystej gali "Teraz Polska" w Teatrze Wielkim w Warszawie.