FUNDACJA

Wybitni Polacy we Francji nagrodzeni!

poniedziałek, 09 października 2017

5 Października 2017 r. w Ambasadzie RP w Paryżu odbyła się uroczysta gala IV edycji konkursu "Wybitny Polak we Francji". W tegorocznej edycji przyznano trzy nagrody główne, dwa wyróżnienia i nagrodę specjalną Ambasadora RP we Francji. Inicjatorem konkursu "Wybitny Polak" jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego.

Ideą konkursu jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków na świecie poprzez promocję osób, które odniosły sukces w kraju i za granicą. W tegorocznej IV edycji konkursu nagrody główne z rąk Ambasadora RP we Francji Tomasza Młynarskiego otrzymali: 

 

  • w kategorii KULTURA - Michal Batory - artysta, z pochodzenia łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne we Francji i w Polsce z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Lodzi.

 

  • w kategorii OSOBOWOŚĆ - Bozena Bertaud - działaczka polonijna, w 2005r. założyła w swoim mieście Saint-Maur-des-Fossés „Union Franco-Polonaise IdF” - stowarzyszenie użyteczności publicznej, stawiające sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji. Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej czy koncertow polskich artystow. Przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Wspołorganizowała ekspozycje dokumentow i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną, a także kilkakrotnie organizowała Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami. Pomaga Domowi Dziecka „DOM”. Wielką wagę przywiązuje do bezplatnej pomocy osobom defaworyzowanym w sprawach administracyjnych.

 

  • w kategorii MŁODY POLAK - Alicja Stanska - jest pierwszą i jak do tej pory jedyną Polką, która ukończyła Ecole Lesage - prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel. W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Traktuje sztukę jak misję. Chciałaby swoją pracą uwrażliwić ludzi na piękno oraz unikatowy charakter rzemiosła i pracy ręcznej, a także na nieetyczne działania związane z wykorzystywaniem dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa i „narzędziem“, które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą. 

 

Kapituła konkuru przyznała także dwa wyróżnienia:

  • w kategorii MŁODY POLAK - Dariia Day - ma 27 lat, mieszka w Paryżu i pracuje na całym świecie jako makeup artist. Żyje swoim marzeniem, pracuje dla największych domów mody jak Dior, Armani, Dolce&Gabanna, Louis Vuitton czy Chanel. Pracowała przy wszystkich największych pokazach mody, jej prace widnieją na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów jak Vogue, Vanity Fair, Elle czy Harper’s Bazaar. Dzięki swojemu zawodowi byla juz w Wietnamie, Japonii, Indonezji, Dubaju Los Angeles, Argentynie, a nawet na sesji do Włoskiego Vogue na Antarktydzie. Stworzyła swoją markę Jedwabnych Poszewek, wpływają na stan skóry i włosów. Pokochały je światowe gwiazdy i top modelki. W Paryżu Dariia sprzedaje swoje produkty w prestiżowym Le Bon Marche Rive Gauche, a jej produkty są produkowane w Polsce.

 

  • w kategorii MŁODY POLAK - Marcin Kokowski - specjalista od relacji prasowych i publicznych. Pracował dla grupy L’Oréal w Londynie i w Paryżu, zajmując się m.in. międzynarodową strategią komunikacji marek luksusowych perfum. W roku 2012 założył wraz z Marjanem Denkovem markę luksusowych mebli Rue Monsieur Paris, która szybko odniosła sukces wśród krytyków designu, prasy i klienteli międzynarodowej. Ich projekty znalazły się na okładkach prestiżowych pism na całym świecie. Inicjator i organizator wraz Instytutem Polskim Polish Fashion Now największej prezentacji polskiej mody poza granicami kraju. Wspólnie z PCCP organizowal Galę Dobroczynności w Paryzu, której dochód został przekazany Fundacji Anny Dymnej oraz Fundacji Gajusz.

 


Fot. Jacek Gulczyński, Art&Cinéma

 

Nagrodę specjalną Ambasadora otrzymał profesor Kazimierz Piotr Zaleski, fizyk jądrowy, Prezes Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego, które zarządza Biblioteką Polską w Paryżu.

Uroczystość wręczenia statuetek uświetnił recital fortepianowy Małgorzaty Bańki, polskiej pianistki, piosenkarki i kompozytorki oraz występ Michała Kwiatkowskiego, polskiego piosenkarza mieszkającego i pracującego obecnie we Francji. 

Organizatorem francuskiej edycji konkursu jest Stowarzyszenie Florek Entertainment.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter