FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Wybitni Polacy 2023 z Nowego Jorku
Wybitni Polacy 2023 z Nowego Jorku

Wybitni Polacy z Nowego Jorku nagrodzeni!

3 maja 2023

3 maja br. w Konsulacie Generalnym RP Nowym Jorku, USA odbyła się uroczystość wręczenia statuetek  „Wybitny Polak” z udziałem Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej, Konsula Gneralnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego oraz Prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” Krzysztofa Przybyła.

Konkurs „Wybitny Polak” powstał w 2010 roku z  inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, a jego głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Konkurs odbywa się w wielu regionach na całym świecie, przy współudziale organizacji polonijnych i placówek dyplomatycznych RP.

Laureaci tytułu Wybitny Polak w USA 2023, edycja Nowy Jork

Kategoria  Kultura – Jolanta Wysocka
Sekretarz redakcji tygodnika "Nowy Dziennik" oraz wiceprezes ds. redakcyjnych Outwater Media Group.
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, filia w Białymstoku; przez 10 lat pracowała w dziale wydawnictw Politechniki Białostockiej. Do zespołu korektorskiego „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku trafiła w 1997 roku. Była jego szefową do 2011 roku, kiedy  to gazeta zmieniła właściciela i przeniosła swoją siedzibę do Garfield w stanie New Jersey. Wówczas Jolanta Wysocka objęła samodzielne prowadzenie „Przeglądu Polskiego” – miesięcznego dodatku kulturalno-społecznego gazety. Prowadziła także dział Wiadomości w wydaniach weekendowych oraz współredagowała kącik poezji. Od 2014 roku pełni funkcję sekretarza redakcji.  Niedługo „Nowy Dziennik” będzie obchodził 50-lecie istnienia, a Jolanta Wysocka – 25-lecie pracy w tym wydawnictwie. Jak podkreśla, praca jest jej pasją, której przyświeca idea kultywowania tożsamości historycznej Polonii.

Kategoria Nauka – Czesław Karkowski
Urodzony we Wrocławiu, amerykańsko-polski filozof, dziennikarz, tłumacz . Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktoryzował się w dziedzinie filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1982 wyjechał do Berlina Zachodniego, a w 1984 wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. Tam pracował najpierw w redakcji Radia Wolna Europa, a potem został dyrektorem Instytutu Piłsudskiego oraz członkiem redakcji i redaktorem naczelnym „Nowego Dziennika”, największej gazety polonijnej w Nowym Jorku. Wykłada filozofię i socjologię w Mercy College w Debbs Ferry NY oraz jest kierownikiem polskiego programu w Department of Classical and Oriental Languages w Hunter College. Jest autorem dwudziestu publikacji, w tym dwóch powieści i dwóch tłumaczeń. Jako prelegent uczestniczy w konferencjach w USA i Polsce.
Karkowski angażuje się w pracę na rzecz nowojorskiej Polonii – wspiera instytucje takie jak: Fundacja Kościuszkowska, Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne, Polski Instytut Sztuki i Nauki Józefa Piłsudskiego. Jego artykuły, recenzje i komentarze regularnie ukazują się w czołowych polskich gazetach Nowego Jorku, takich jak „Nowy Dziennik” i „Kurier Plus”, a także w polskojęzycznych magazynach „Kultura” i „Archiwum Emigracji”.

Kategoria Biznes – Dariusz Knapik
Przedsiębiorca, prezes jednej z największych polskich firm budowlanych w Nowym Jorku - Victoria Consulting and Development  LLC. Aktywny członek społeczności polonijnej. W 2011 roku został marszałkiem Parady Pułaskiego. Był odpowiedzialny za sfinansowanie Pomnika Kościuszki w Greenpoint, NYC . Podejmował wiele inicjatyw służących dobru Polonii, wykonując charytatywnie wiele prac na rzecz polskich organizacji czy obiektów. Jego sukces jako przedsiębiorcy dowodzi odpowiedzialności społecznej biznesu.  

Kategoria Osobowość – Grażyna Michalska
Legendarna aktywistka polonijna, która już od 1969 służy nowojorskiej Polonii. Nauczycielka języka polskiego, członkini Instytutu Piłsudskiego, Fundacji Kościuszkowskiej, Polskiego Muzeum w Chicago, Zjednoczenia Polsko-Narodowego. Jest wiceprezeską Kongresu Polonii Amerykańskiej na dolny stan NY. Nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania młodzieży polonijnej. Ponadto otrzymała: Honoris Gratia miasta Krakowa za współpracę między szkołami, Złoty Medal od Wspólnoty Polskiej za promowanie kultury polskiej oraz wyróżnienie i statuetkę im. Janiny Igielskiej za zasługi dla polonijnej oświaty od prezesa Centrali Polskich Szkół w Nowym Jorku.

Kategoria Młody Polak – Łukasz Kownacki
Ma 30 lat. Do USA przyjechał spod Łomży w wieku trzech lat wraz z rodzicami i dwoma braćmi. Wychował się w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. Ukończył akademię policyjną i pracował 10 lat w policji stanowej. Rynkiem nieruchomości zainteresował go bezpośredni przełożony w policji. Założył agencję nieruchomości, którą prowadzi wspólnie z narzeczona Justyną. Przeprowadził się na Long Island. Równolegle założył agencję menedżersko-promocyjną, aby wspierać karierę pięściarską swojego brata, organizować walki pokazowe w USA i Polsce oraz promować młode talenty.

GALERIA ZDJĘĆ

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

      

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.