FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” oficjalnie otwarta

Wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” oficjalnie otwarta

18 marca 2014

17 marca na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej odbyła się inauguracja interaktywnej, multimedialnej wystawy, ukazującej dorobek Jana Czochralskiego - polskiego naukowca, pomysłodawcy znanej na całym świecie metody otrzymywania monokryształów, zwanej od jego nazwiska metodą Czochralskiego.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonały władze uczelni Politechniki Warszawskiej Wydziału Fizyki; Rektor - prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Dziekan - prof. dr hab. Mirosław Karpierz oraz Kierownik Wystawy – doc. Jan Grabski.

Przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Wzrostu Kryształów prof. dr hab. Ewa Talik z Uniwersytetu Śląskiego wygłosiła wykład inauguracyjny, zaś przedstawiciel firmy Polkomtel wskazał na nowe technologie wykorzystywane w telefonii komórkowej.

Centralną postacią wystawy był student wcielający się w postać profesora Czochralskiego, który na oczach widzów wyciągał kryształ cyny.

„Można stworzyć wiele wynalazków, mając głowę pełną pomysłów” - powiedział na otwarciu Rektor Politechniki Warszawskiej. Zachęcił tym samym zebranych gości oraz młodzież szkolną do zgłębiania wiedzy na temat Jana Czochralskiego, jego dokonań oraz wpływu na rozwój światowej elektroniki.

Na ponad 20 interaktywnych multimedialnych stanowiskach możemy oglądać m.in. wystawę monokryształów, szybki laser wykorzystujący struktury grafenowe, imponujących wymiarów monokryształ krzemu, czy polskie detektory podczerwieni. Przy każdym stanowisku, studenci, autorzy prac na oczach widzów przeprowadzają eksperymenty oraz w przystępny sposób tłumaczą sposób ich działania. Na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji i ciekawostek związanych ze światem nauki oraz nowych technologii.

Wystawa na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej jest czynna codziennie w godzinach 9:00 - 16:00 i potrwa do 23 marca. W dni powszednie będzie dostępna dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zaś w weekend dla szerokiej publiczności. Zgłoszenia szkół są przyjmowane poprzez formularz znajdujący się na stronie www.czochralskipw.pl. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. W trakcie wystawy zostanie przeprowadzony konkurs; do wygrania telefon z LTE.

Więcej informacji na stronie: www.czochralskipw.pl

Partnerzy: Polkomtel, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska, Black Pearls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kontakt dla mediów
  Barbara Krastiłow
  tel. kom. 607 757 055
  e – mail: basia@linkpr.pl
 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.