Zdrowi, piękni i bogaci
Krzysztof Przybył
Lepiej być zdrowym, niż bogatym – głosi ludowa mądrość. Ale nie trzeba wybierać, odwrotnie – jeśli my - Polacy - będziemy zdrowsi, będziemy także bogatsi. Wiemy doskonale, że zdrowie publiczne wprost przekłada się na kwestie materialne. Nie mówiąc już o tym, że stanowi jeden z kluczowych elementów rozwoju kraju, a obok edukacji jest niewątpliwie istotnym czynnikiem wpływającym na jakość kapitału ludzkiego.
W minioną środę miałem przyjemność uczestniczyć w debacie organizowanej przez „Gazetę Polską”, a poświęconą skutecznej walce z chorobami cywilizacyjnymi – z udziałem m.in. ministra sportu Witolda Bańki, wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, prezydenta Centrum Adama Smitha Andrzeja Sadowskiego oraz grona lekarzy. Jest i o czym debatować, i co robić, bowiem ze zdrowiem Polaków nie jest, oględnie mówiąc, najlepiej. Wyniki Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności przeprowadzanego w latach 2008-2012 wskazują, że blisko 42% Polaków w wieku 16 lat i więcej oceniło swój stan zdrowia poniżej poziomu dobrego. Wraz z wiekiem zwiększała się liczba negatywnych ocen stanu zdrowia. Swój stan zdrowia jako zły i bardzo zły określiło 29,2% badanych osób w wieku 60-74 lat tj. o 9,0 proc. więcej niż miało to miejsce w 2008 r.
Żeby zmienić te smutne statystyki, nie wystarczy skupić się jedynie na służbie zdrowia. Chodzi o to, aby zmienić nawyki i styl życia Polaków – tak, by służba zdrowia miała jak najmniej do roboty. To zaś zadanie wielu instytucji odpowiedzialnych za wysoką jakość życia obywateli, a także tych, które dbają o dobre wykorzystanie potencjału kapitału ludzkiego. Z jednej strony jest to więc zadanie m.in. całego systemu oświaty i kultury (promowanie zdrowego stylu życia, świadomości zdrowotnej, zmiany nawyków żywieniowych, upowszechnianie badań profilaktycznych itd.), a z drugiej także wielu instytucji gospodarczych, społecznych i eksperckich. Również takich, jak Fundacja „Teraz Polska”.
Od lat promujemy najlepsze polskie produkty spożywcze – zdrowe, bezpieczne, ekologiczne. Kryterium zdrowotne jest bardzo ważnym aspektem, branym pod uwagę przy ocenie zgłaszanych przez producentów wyrobów. Fundacja tworzy i wspiera również wiele programów społecznych, których celem jest rozwój postaw sprzyjających wysokiej jakości życia i rozwojowi kapitału ludzkiego. Od wielu lat angażujemy się w promowanie polskiego sportu – także jako sposobu zdrowego życia. W ubiegłym roku wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Polską Federacją Producentów Żywności oraz Fundacją Rozwoju Kultury Fizycznej rozpoczęliśmy współpracę w obszarze promocji zdrowia, aktywności fizycznej oraz zasad zdrowego żywienia.
Zainicjowany Program „Teraz Polska Trzyma Formę” ma upowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia zdrowego stylu życia, kształtować potrzebę aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak również dorosłych i seniorów.