Zmarł Jan Kulczyk
Odbierając 8 czerwca w Teatrze Wielkim statuetkę Wybitnego Polaka, Jan Kulczyk przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska”. Najbogatszy Polak zmarł dziś nad ranem w wyniku komplikacji pooperacyjnych. Miał 65 lat.
Był jedynym polskim przedsiębiorcą działającym globalnie w sektorze energetyki, surowców mineralnych i infrastruktury. Pierwszym i największym polskim inwestorem prywatnym w Afryce, prowadzącym na tym kontynencie projekty o wartości przekraczającej 3 mld zł.
W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, think tank promujący potencjał i konkurencyjność państw Europy Środkowej. Zainicjował w regionie międzynarodową dyskusję na temat możliwości inwestycyjnych, szans i wyzwań gospodarczych, jakie stoją przed Afryką i Europą. W 2014 r. powołał Radę Polskich Inwestorów w Afryce.
Współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiej Rady Biznesu. Przewodniczył Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej oraz Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej, był honorowym prezesem obu organizacji. Jan Kulczyk był także honorowym prezesem Polsko-Afrykańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i przewodniczącym Rady Dyrektorów Green Cross International.
Filantrop, mecenas kultury i sportu. Laureat prestiżowej Nagrody Kisiela, Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu Ojców Paulinów (za szczególne zasługi dla Jasnej Góry). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Mecenasów Kultury. Jako pierwszy przedsiębiorca na świecie został uhonorowany przez rząd nigeryjski tytułem Przyjaciela Nigerii. Jako sponsor strategiczny polskiej reprezentacji olimpijskiej wspierał inicjatywy jednoczące środowiska biznesowe, polityczne i sportowe na rzecz rozwoju sportu.
8 czerwca br. w Teatrze Wielkim odebrał statuetkę Wybitnego Polaka. – Teraz Polska, jutro Europa, a pojutrze świat. Jest otwarty na Polaków, jest otwarty dla polskich przedsiębiorców. Nie musimy mieć kompleksów. Możemy odważnie spoglądać w przyszłość. – mówił.