Znaczenie nowych technologii w transformacji energetycznej Polski
Jaka jest kondycja polskiej energetyki? Jaka rolę odegrają nowe technologie w transformacji energetycznej? Co możemy wspólnie osiągnąć w grupie krajów Inicjatywy Trójmorza? Na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego na Kongresie 590.
W dniach 22-23 czerwca br. w Nadarzynie k. Warszawy odbyła się 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich”. W ramach tego wydarzenia Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” zorganizowała debatę „Znaczenie nowych technologii w transformacji energetycznej Polski”.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA
- Po pandemicznym wyhamowaniu w 2020, rok 2021 był kolejnym z rzędu, w którym karty rozdawały wydarzenia niespodziewane i który odbiegał od wcześniejszych lat stabilizacji. Przeżywaliśmy w Europie kryzys energetyczny, gwałtowne skoki cen gazu i kosztów emisji CO2. Wojenna rzeczywistość roku 2022 to jeszcze większa niepewność i rozchwianie rynków, a bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność od importowanych surowców stają się najważniejszymi tematami. Dalej dryfujemy w modernizacji energetyki – to cytat z raportu Forum Energii „Transformacja energetyczna w Polsce”, którym moderator dr Jarosław Górski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczął debatę.
Prelegenci prowadzili dyskusję w trzech obszarach - od diagnozy kondycji polskiej energetyki, przez wyzwania i szanse transformacji energetycznej, analizę Krajowego Planu Odbudowy, po konkretne scenariusze działania ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z krajami Trójmorza.
Eksperci debatowali w składzie:
- Mariusz Iskierski, wiceprezes PGE Energia Odnawialna,
- Tomoho Umeda, założyciel Hynfra i Hynfra Energy Storage,
- Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, laureat Godła „Teraz Polska”,
- Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA