FUNDACJA

Znamy Wybitnych Polaków 2015

piątek, 05 czerwca 2015

Po raz szósty Kapituła Konkursu „Teraz Polska” wybrała Laureatów Konkursu „Wybitny Polak”. W tym roku zaszczytne tytuły przypadły Janowi Kulczykowi, Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi oraz Waldemarowi Dąbrowskiemu. 

Kapituła Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” na kwietniowym posiedzeniu podjęła decyzję o przyznaniu tytułu „Wybitny Polak” osobom, które - w opinii Kapituły - w największym stopniu przyczyniły się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Do tej pory tytuł Wybitnego Polaka otrzymali: Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, prof. Jacek Jassem, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, dr Janusz Lewandowski, prof. Marek Belka oraz Andrzej Wajda.

- Konkurs „Wybitny Polak” to doskonała okazja do zaprezentowania dokonań Polaków oraz wyróżnienie i promocja tych osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Istnieje bowiem wielka potrzeba promocji działań wybitnych osobistości, które poprzez swoje dokonania i zaangażowanie promują Polskę i Polaków na świecie, stając się przez to ambasadorami marki „Polska” – mówi Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. 

Nominacje w Konkursie przyznawane są przez członków Kapituły Konkursu „Teraz Polska” oraz Rady Fundacji. Tradycyjnie już otrzymują je także Laureaci zagranicznych edycji Konkursu „Wybitny Polak”, które odbywają się m.in. w USA (Nowy Jork, Los Angeles i Chicago), Norwegii, Francji i Szkocji. 
Spośród wszystkich nominowanych Kapituła Konkursu podjęła decyzję o przyznaniu tytułów Wybitnego Polaka w dwóch kategoriach: Biznes i Kultura. Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali:
  • Jan Kulczyk – BIZNES ŚWIATOWY – jedyny polski przedsiębiorca działający globalnie w sektorze energetyki, surowców mineralnych i infrastruktury; 
  • Zygmunt Solorz-Żak – BIZNES POLSKI – jeden z największych polskich przedsiębiorców prywatnych, prowadzący działalność biznesową w różnych dziedzinach gospodarki;
  • Waldemar Dąbrowski – KREATOR KULTURY – Dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Podobnie jak dla Polaków nagradzanych w kraju, tak i dla tych nagradzanych w edycjach zagranicznych, tytuł „Wybitnego Polaka” jest znaczącym wyróżnieniem, będącym świadectwem uznania dla ich zawodowych osiągnięć. – Moja pasja życiowa stała się pracą zawodową. Czuję się bardzo szczęśliwy, że zostałem doceniony za to co, po części jest moim hobby. Od zawsze staram się motywować m.in. moich studentów, aby szli drogą pasji i starali się robić to, w czym czują się spełnieni – nagroda jeszcze bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu o słuszności takiego podejścia. – mówi Tomasz Opasiński, Laureat w Kategorii MŁODY POLAK na Zachodnim Wybrzeżu USA. 

Ceremonia wręczenia statuetek „Wybitny Polak” odbyła się 8 czerwca br. w trakcie wieczornej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie. 

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter