Znamy Wybitnych Polaków we Francji 2024
13 czerwca w Paryżu odbyły się obrady Kapituły 11. edycji konkursu „Wybitny Polak” we Francji. Konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Ambasadora RP w Paryżu. Wśród tegorocznych laureatów dominowały kobiety. Uroczysta gala odbędzie się 4 października br w Ambasadzie RP w Paryżu.
Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” rozwijana od 2010 r., której głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami.
To okazja do zaprezentowania osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także do przybliżenia sylwetek tych rodaków, którzy bardzo często znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas – Polaków mieszkających w kraju.
Edycje regionalne Konkursu „Wybitny Polak” odbywają poza granicami kraju dzięki zaangażowaniu organizacji polonijnych przy udziale ambasad i konsulatów RP.
Po raz pierwszy tytuł „Wybitny Polak” został nadany we Francji w 2014 roku. Wśród laureatów francuskiej edycji są: Jerzy Niziński, Leopold Płowiecki, Tomasz Krysiński, Michał Batory, Kamil Syprzak, Marcin Detyniecki, Bożena Bertaud, Piotr Stokłosa, Artur Ciesielski, Renata Cabas, Mateusz Walendzik, Elżbieta Czerczuk, Alicja Stańska, Danuta Kembłowska -Dupieu, Elżbieta Wysoczańska, Marian Blicharz, Maciej Morawski, Sophia Carabeuf, Lukasz i Jadwiga Kucharski, Stefan Romecki, Maria Delaperrière, Jolanta i Michał Forkasiewicz, Maria Warunek, Jolanta Światowska-Juvé, Barbara Kłosowicz-Krzywicka, Lucyna Ryś, Marek Brzezinski, Olivier Lemasle, Aldona Kaluza, Mathilda Milik, Daniel Pietrasz, Kamil Syprzak, Fryderyk Sitnik, Jérôme Szczur, Barbara Erazmus, Kinga Miodonska-Joucaviel, Aldona Kałuża, Wojciech Siudmak, Barbara Romanowicz, Jolanta i Michał Forkasiewicz, Renata Cabas-Mrozowicz, Stanislaw Paczyński, Elżbieta Koślacz-Virol, Elisabeth Duda, Anne Météyer-Pauter, Marta Gardolińska, Jérôme Szczur, Fryderyk Sitnik, Stanisław Fiszer.
Tytuł „Wybitny Polak” we Francji 2024 roku otrzymali:
- Maja Saraczyńska (Kategoria Kultura)
- Daria Julkowska (Kategoria Nauka)
- Michał Kwiatkowski (Kategoria Osobowość)
- Iwona Buczkowska (Kategoria Biznes)
- Natalia Pujszo (Kategoria Młody Polak)
Dr Maja Saraczyńska
Doktor teatrologii, polska aktorka, reżyserka, pedagog teatralna i wykładowczyni teorii i praktyki teatralnej, zaangażowaną w promocję polskiej literatury i sztuki we Francji. W latach 2008-2015 wykładała na wydziale literatury Université Paris XIII, a od kilku lat prowadzi warsztaty teatralne dla dorosłych i młodzieży. Założycielka zespołu Essentiel Théâtre; występuje w wielu teatrach we Francji oraz bierze udział we francuskojęzycznych projektach filmowych i telewizyjnych. Od 2014 r. prowadzi w Paryżu polską grupę teatralną Komedianci przy Stowarzyszeniu APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles Françaises).
Dr Daria Julkowska
Jest uznanym naukowcem i badaczem w dziedzinie chorób rzadkich. Kieruje europejskim programem chorób rzadkich i koordynuje sekretariat naukowy IRDiRC, przyczyniając się do znacznych postępów w badaniach nad tymi chorobami. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przez 13 lat (zwłaszcza w ramach sieci E-Rare) w 2013 r. objęła stanowisko kierownika tej dziedziny. Posiada tytuł doktora biologii molekularnej uzyskany na Uniwersytecie Paris XI i Uniwersytecie Gdańskim, a także tytuł post-doc w Instytucie Pasteura i tytuł magistra zarządzania badaniami naukowymi w Paris Dauphine.
Michał Kwiatkowski
Wokalista, kompozytor, pianista i niezależny producent. Po ukończeniu konserwatorium muzycznego w Polsce, studiował literaturę współczesną i nauki ścisłe na Uniwersytecie Paris-Sorbonne. Michał Kwiatkowski zdobył sławę w słynnym programie telewizyjnym TF1 Star Academy w 2003 roku, a teraz wydaje swój szósty album. W 2020 roku został niezależnym producentem, zakładając własne studio nagrań i szkołę muzyczną "STUDIO MICHAL".
Iwona Buczkowska
Jest architektem DESA (absolwentką École Spéciale d'Architecture). Wykładała w ENSA Versailles i Lille. W 1978 roku otworzyła własną pracownię Atelier Iwona Buczkowska. Zaprojektowała budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej z niezwykłym bogactwem i pomysłowością.Za swoją pracę otrzymała liczne nagrody, w tym złoty medal na Piątym Światowym Biennale Architektury w 1989 roku oraz Jane Drew Prize for Architecture w 2024 roku.
Natalia Pujszo
Jest francusko-polską aktorką, córką aktora i reżysera Mariusza Pujszo. Swoją karierę sceniczną rozpoczęła w musicalach takich jak Śpiąca Królewna i Wróżka Sidonia. Następnie zagrała szereg ról w innych musicalach i sztukach teatralnych. W 2021 roku zagrała królową Marię Leszczyńską, a w 2023 roku Monique Bécaud w serialu Bardot i wojowniczkę wikingów Lagerthę w Wikingach.
Kapituła Konkursu przyznała także następujące wyróżnienia:
- Elżbieta Sikora ( Kategoria Kultura)
- Krzysztof Klimczak (Kategoria Nauka)
- Maria i Andrzej Dembińscy (Kategoria Osobowość)
- Estera Tajber (Kategoria Biznes)
- Joanna Mroczka (kategoria Młody Polak)
Dr Elżbieta Sikora
W 1999 roku obroniła doktorat z kompozycji w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Studiowała muzykę elektroakustyczną w Paryżu w Groupe de Recherches Musicales.Wraz z Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim współtworzyła grupę kompozytorską KEW.Otrzymała również stypendium rządu francuskiego i studiowała kompozycję u Betsy Jolas w Paryżu. Wykładała kompozycję elektroakustyczną w kilku instytucjach we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jej repertuar obejmuje ponad 100 utworów, głównie muzyki elektronicznej.
Dr Krzysztof Klimczak
Jest uznanym kardiologiem z tytułem doktora nauk medycznych. Absolwent Warszawskiej Akademii Medycznej, przeniósł się do Francji w 1981 roku, gdzie pracował jako badacz w INSERM. Następnie pracował jako lekarz w szpitalach Assistance Publique, zanim został międzynarodowym ekspertem w dziedzinie echokardiografii. Jest autorem licznych artykułów i książek na ten temat, a także producentem kilku filmów dokumentalnych na temat echokardiografii serca.
Dr Andrzej i Maria Dembińscy
To para utalentowanych i innowacyjnych naukowców, każdy w swojej dziedzinie. Andrzej jest matematykiem znanym ze swojego wkładu w ubezpieczenia i zaawansowane systemy informatyczne, natomiast Maria jest znanym chemikiem zaangażowanym w wielokrotnie nagradzane badania metatezy olefin. Wspólnie założyli wydawnictwo Editions Dembiński w celu popularyzacji badań naukowych.
Estera Tajber
Malarka specjalizującą się w wideo i komunikacji wizualnej. Studiowała język francuski i literaturę na Uniwersytecie w Rennes. Kształciła się w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie przez pięć lat doskonaliła swoje umiejętności w Beaux-Arts w Paryżu, koncentrując się na performansie, sztuce wideo, interaktywnym projektowaniu graficznym, historii sztuki, filmie i modzie. Jej prace były wystawiane w prestiżowych miejscach, takich jak Centre Georges Pompidou i Palais de Tokyo. Estera Tajber wyróżnia się różnorodną konceptualną praktyką artystyczną, eksplorującą wiele mediów i strategii technologicznych poprzez działania artystyczne i instalacje wideo. Jej niestrudzone zaangażowanie znajduje odzwierciedlenie w tworzeniu oryginalnych i pomysłowych dzieł o niesamowitym bogactwie.
Joanna Mroczka
Ukończyła socjologię z metodami ilościowymi na Uniwersytecie w Edynburgu oraz zarządzanie międzynarodowe i zrównoważony rozwój na Sciences Po Paris. Obecnie pracuje jako specjalista ds. modelowania polityki w OCDE, specjalizując się w korzyściach podatkowych i modelu obliczeniowym TaxBEN. W 2023 r. odbyła staż w Kongresie w Waszyngtonie w ramach programu Transatlantic Future Leaders Forum, a w 2022 r. otrzymała nagrodę Fundacji na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w dziedzinie przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju.
Nagrodę specjalną otrzymała Danuta Dubois-Micherdzińska.
Danuta Dubois - Micherdzińska
Pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 roku została dyrektorem Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie zmodernizowała i poszerzyła dostęp do zbiorów. Po odejściu z tego stanowiska w 2013 roku założyła i przewodniczy Cercle Européen de Soutien à la Culture Polonaise. W 1988 r. została odznaczona Chevalier dans l'ordre des Arts et Lettres, a w 2002 r. Officier dans l'ordre du Mérite.
Zdjęcia pochodzą z archiwów laureatów.