FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Znamy Wybitnych Polaków we Francji 2024

Znamy Wybitnych Polaków we Francji 2024

29 czerwca 2024

13 czerwca w Paryżu odbyły się obrady Kapituły 11. edycji konkursu „Wybitny Polak” we Francji. Konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Ambasadora RP w Paryżu.  Wśród tegorocznych laureatów dominowały kobiety. Uroczysta gala odbędzie się 4 października br w Ambasadzie RP w Paryżu.

Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” rozwijana od 2010 r., której głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami.

To okazja do zaprezentowania osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także do przybliżenia sylwetek tych rodaków, którzy bardzo często  znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas – Polaków mieszkających w kraju.

Edycje regionalne Konkursu „Wybitny Polak” odbywają poza granicami kraju dzięki zaangażowaniu organizacji polonijnych przy udziale ambasad i konsulatów RP.

Po raz pierwszy tytuł „Wybitny Polak” został nadany we Francji w 2014 roku. Wśród laureatów francuskiej edycji są: Jerzy Niziński, Leopold Płowiecki, Tomasz Krysiński, Michał Batory, Kamil Syprzak, Marcin Detyniecki, Bożena Bertaud, Piotr Stokłosa, Artur Ciesielski, Renata Cabas, Mateusz Walendzik, Elżbieta Czerczuk, Alicja Stańska, Danuta Kembłowska -Dupieu,  Elżbieta Wysoczańska, Marian Blicharz, Maciej Morawski, Sophia Carabeuf, Lukasz i Jadwiga Kucharski, Stefan Romecki, Maria Delaperrière, Jolanta i Michał Forkasiewicz, Maria Warunek, Jolanta Światowska-Juvé, Barbara Kłosowicz-Krzywicka, Lucyna Ryś, Marek Brzezinski, Olivier Lemasle, Aldona Kaluza, Mathilda Milik, Daniel Pietrasz, Kamil Syprzak, Fryderyk Sitnik, Jérôme Szczur, Barbara Erazmus, Kinga Miodonska-Joucaviel, Aldona Kałuża, Wojciech Siudmak, Barbara Romanowicz, Jolanta i Michał Forkasiewicz, Renata Cabas-Mrozowicz, Stanislaw Paczyński, Elżbieta Koślacz-Virol,  Elisabeth Duda, Anne Météyer-Pauter,  Marta Gardolińska,  Jérôme Szczur, Fryderyk Sitnik, Stanisław Fiszer.

Tytuł „Wybitny Polak”  we Francji 2024 roku otrzymali:

  • Maja Saraczyńska (Kategoria Kultura)
  • Daria Julkowska (Kategoria Nauka)
  • Michał Kwiatkowski (Kategoria Osobowość)
  • Iwona Buczkowska  (Kategoria Biznes)
  • Natalia Pujszo (Kategoria Młody Polak)

 

 

Dr Maja Saraczyńska

Doktor teatrologii, polska aktorka, reżyserka, pedagog teatralna i wykładowczyni teorii i praktyki teatralnej, zaangażowaną w promocję polskiej literatury i sztuki we Francji. W latach 2008-2015 wykładała na wydziale literatury Université Paris XIII, a od kilku lat prowadzi warsztaty teatralne dla dorosłych i młodzieży. Założycielka zespołu Essentiel Théâtre; występuje w wielu teatrach we Francji oraz bierze udział we francuskojęzycznych projektach filmowych i telewizyjnych. Od 2014 r. prowadzi w Paryżu polską grupę teatralną Komedianci przy Stowarzyszeniu APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles Françaises).

 

 

 

 

Dr Daria Julkowska  

Jest uznanym naukowcem i badaczem w dziedzinie chorób rzadkich. Kieruje europejskim programem chorób rzadkich i koordynuje sekretariat naukowy IRDiRC, przyczyniając się do znacznych postępów w badaniach nad tymi chorobami. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przez 13 lat (zwłaszcza w ramach sieci E-Rare) w 2013 r. objęła stanowisko kierownika tej dziedziny. Posiada tytuł doktora biologii molekularnej uzyskany na Uniwersytecie Paris XI i Uniwersytecie Gdańskim, a także tytuł post-doc w Instytucie Pasteura i tytuł magistra zarządzania badaniami naukowymi w Paris Dauphine.

 

 

Michał Kwiatkowski

Wokalista, kompozytor, pianista i niezależny producent. Po ukończeniu konserwatorium muzycznego w Polsce, studiował literaturę współczesną i nauki ścisłe na Uniwersytecie Paris-Sorbonne. Michał Kwiatkowski zdobył sławę w słynnym programie telewizyjnym TF1 Star Academy w 2003 roku, a teraz wydaje swój szósty album. W 2020 roku został niezależnym producentem, zakładając własne studio nagrań i szkołę muzyczną "STUDIO MICHAL".

 

 

 

Iwona Buczkowska

Jest architektem DESA (absolwentką École Spéciale d'Architecture). Wykładała w ENSA Versailles i Lille. W 1978  roku otworzyła własną pracownię Atelier Iwona Buczkowska. Zaprojektowała budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej z niezwykłym bogactwem i pomysłowością.Za swoją pracę otrzymała liczne nagrody, w tym złoty medal na Piątym Światowym Biennale Architektury w 1989 roku oraz Jane Drew Prize for Architecture w 2024 roku.

 

 

 

 

Natalia Pujszo

Jest francusko-polską aktorką, córką aktora i reżysera Mariusza Pujszo. Swoją karierę sceniczną rozpoczęła w musicalach takich jak Śpiąca Królewna i Wróżka Sidonia. Następnie zagrała szereg ról w innych musicalach i sztukach teatralnych. W 2021 roku zagrała królową Marię Leszczyńską, a w 2023 roku Monique Bécaud w serialu Bardot i wojowniczkę wikingów Lagerthę w Wikingach. 

 

 

 

 

Kapituła Konkursu przyznała także następujące wyróżnienia:

  • Elżbieta Sikora ( Kategoria Kultura)
  • Krzysztof Klimczak (Kategoria Nauka)
  • Maria i Andrzej Dembińscy (Kategoria Osobowość)
  • Estera Tajber (Kategoria Biznes)
  • Joanna Mroczka (kategoria Młody Polak)

 

Dr Elżbieta Sikora

W 1999 roku obroniła doktorat z kompozycji w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Studiowała muzykę elektroakustyczną w Paryżu w Groupe de Recherches Musicales.Wraz z Krzysztofem Knittlem i Wojciechem Michniewskim współtworzyła grupę kompozytorską KEW.Otrzymała również stypendium rządu francuskiego i studiowała kompozycję u Betsy Jolas w Paryżu. Wykładała kompozycję elektroakustyczną w kilku instytucjach we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jej repertuar obejmuje ponad 100 utworów, głównie muzyki elektronicznej.

 

Dr Krzysztof Klimczak

Jest uznanym kardiologiem z tytułem doktora nauk medycznych. Absolwent Warszawskiej Akademii Medycznej, przeniósł się do Francji w 1981 roku, gdzie pracował jako badacz w INSERM. Następnie pracował jako lekarz w szpitalach Assistance Publique, zanim został międzynarodowym ekspertem w dziedzinie echokardiografii. Jest autorem licznych artykułów i książek na ten temat, a także producentem kilku filmów dokumentalnych na temat echokardiografii serca.

 

 

 

 

Dr Andrzej i Maria Dembińscy

To para utalentowanych i innowacyjnych naukowców, każdy w swojej dziedzinie. Andrzej jest matematykiem znanym ze swojego wkładu w ubezpieczenia i zaawansowane systemy informatyczne, natomiast Maria jest znanym chemikiem zaangażowanym w wielokrotnie nagradzane badania metatezy olefin. Wspólnie założyli wydawnictwo Editions Dembiński w celu popularyzacji badań naukowych.

 

 

 

Estera Tajber  

Malarka specjalizującą się w wideo i komunikacji wizualnej. Studiowała język francuski i literaturę na Uniwersytecie w Rennes. Kształciła się w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie przez pięć lat doskonaliła swoje umiejętności w Beaux-Arts w Paryżu, koncentrując się na performansie, sztuce wideo, interaktywnym projektowaniu graficznym, historii sztuki, filmie i modzie. Jej prace były wystawiane w prestiżowych miejscach, takich jak Centre Georges Pompidou i Palais de Tokyo. Estera Tajber wyróżnia się różnorodną konceptualną praktyką artystyczną, eksplorującą wiele mediów i strategii technologicznych poprzez działania artystyczne i instalacje wideo. Jej niestrudzone zaangażowanie znajduje odzwierciedlenie w tworzeniu oryginalnych i pomysłowych dzieł o niesamowitym bogactwie.

 

 

Joanna Mroczka

Ukończyła socjologię z metodami ilościowymi na Uniwersytecie w Edynburgu oraz zarządzanie międzynarodowe i zrównoważony rozwój na Sciences Po Paris. Obecnie pracuje jako specjalista ds. modelowania polityki w OCDE, specjalizując się w korzyściach podatkowych i modelu obliczeniowym TaxBEN. W 2023 r. odbyła staż w Kongresie w Waszyngtonie w ramach programu Transatlantic Future Leaders Forum, a w 2022 r. otrzymała nagrodę Fundacji na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w dziedzinie przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju.

 

 

 

Nagrodę specjalną otrzymała Danuta Dubois-Micherdzińska.

Danuta Dubois - Micherdzińska  

Pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 roku została dyrektorem Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie zmodernizowała i poszerzyła dostęp do zbiorów. Po odejściu z tego stanowiska w 2013 roku założyła i przewodniczy Cercle Européen de Soutien à la Culture Polonaise. W 1988 r. została odznaczona Chevalier dans l'ordre des Arts et Lettres, a w 2002 r. Officier dans l'ordre du Mérite. 

 

 

Zdjęcia pochodzą z archiwów laureatów.

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.