Bank Gospodarstwa Krajowego
Bank Gospodarstwa Krajowego jest państwowym bankiem rozwoju. Będąc jedyną tego typu instytucją w Polsce, bardzo aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizuje strategiczne projekty rozwojowe, jest partnerem finansowym aktywnie wspierającym przedsiębiorczość i efektywne wykorzystywanie programów rozwojowych. BGK jest jednocześnie inicjatorem i uczestnikiem współpracy między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Finansuje m.in. największe projekty infrastrukturalne oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm, zarówno w kraju, jak i za granicą.
BGK odgrywa znaczącą rolę, wraz z innymi instytucjami rozwoju, w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem państwa polskiego w średnio i długofalowej polityce gospodarczej. Odgrywa również kluczową rolę w sprostaniu skutkom epidemii COVID-19, zapewniając rozwiązania ułatwiające przepływ kredytów bankowych do gospodarki.
Gwarancja de minimis, z uwagi na swój szeroki zasięg i odziaływanie na gospodarkę, jest flagowym produktem gwarancyjnym BGK. Jest obecna na polskim rynku od 2013 r. i wpisana na trwałe w system finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Jest impulsem rozwojowym dla firm i narzędziem umożliwiającym rozwijanie innowacji, a także zdobywanie nowych rynków. Jest też odpowiedzią na pojawiające się kryzysy gospodarcze i trudną sytuację polskich przedsiębiorców. Z tych powodów, gwarancja de minimis stanowi jeden z pierwszych elementów stworzonej przez polski rząd, w związku z epidemią COVID-19, tarczy antykryzysowej dla gospodarki. Dzięki gwarancjom de minimis, kredyty stają się dostępne dla firm, które w inny sposób by go nie otrzymały.
Od 2013 roku BGK udzielił gwarancji de minimis na kwotę ponad 70 mld zł, które zabezpieczyły już przeszło 120 mld zł kredytów banków komercyjnych. Z gwarancji skorzystało ponad 170 tysięcy przedsiębiorców, co przyczyniło się do utworzenia 99 tysięcy miejsc pracy oraz zachowania ok. 103 tysięcy istniejących.
Dowiedz się jak zdobyć Godło „Teraz Polska”