Białostoczanie są niezwykli
Przyznano tytuły Promotora Polski i Promotora Polskiej Gospodarki
Co łączy wybitną znawczynię ludzkich jelit, szefa czołowej grupy mleczarskiej i ekspertów w dziedzinie podboju kosmosu? Wszyscy działają z niezwykłym rozmachem, ich dokonania zadziwiają świat i wszyscy są związani z Podlasiem. A dziś odebrali ważną nagrodę.
Promotor Polski i Promotor Polskiej Gospodarki to tytuły przyznawane w regionach ludziom i firmom, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek Polski w kraju i na świecie. – Chcemy pokazywać sukcesy rodzimej przedsiębiorczości i Polaków, także te osiągane lokalnie, które powinny budować narodową dumę. W kraju dzieją się niezwykłe rzeczy, lecz nie wszyscy mają okazję przebić się ze swoimi osiągnięciami, chcemy zatem „zdecentralizować” myślenie o polskim sukcesie i zwrócić uwagę Polski i świata na potencjał istniejący w regionach – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. 4 października w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku przyznano tytuły Promotora Polski i Promotora Polskiej Gospodarki. Wydarzenie prowadził Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”. Statuetki wręczali: Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP SA oraz Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Promotorzy Polskiej Gospodarki
Tytuł przyznawany jest firmom, które odnoszą sukcesy na rynkach międzynarodowych, oferują innowacyjne rozwiązania, są ambasadorami regionu oraz przyczyniają się do zwiększania konkurencyjności gospodarki.
Tytuł Promotora Polskiej Gospodarki trafił do spółki AC SA, tworzącej STAG Autogas Systems. Firma dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania do samochodowych systemów LPG/CNG. Sterowniki, ale też kompletne instalacje gazowe działają w samochodach jeżdżących po drogach 50 krajów świata, na 6 kontynentach. – Warto podkreślić, że dzięki spółce AC SA, tworzącej STAG Autogas Systems, oszczędzają nie tylko właściciele aut, ale oszczędzone zostaje też środowisko. Innowacyjne na skalę światową wdrożenia firmy pozwalają na spełnienie najbardziej restrykcyjnych norm emisji spalin przez samochody zasilane instalacjami STAG – mówił Michał Lipiński podczas przyznawania nagrody. Nagrodę odebrała Katarzyna Rutkowska, prezes zarządu.
Kolejne wyróżnione przedsiębiorstwo mogłoby odpowiadać wyobrażeniu firmy z bajki (choć jego sukces jest najzupełniej realny). Ukryta wśród lasów, w otoczeniu dziewiczej przyrody, gdzie promienie zachodzącego słońca muskają korony starych drzew i polne kwiaty… Firma ta produkuje wyroby z surowców zebranych w takiej właśnie wyjątkowej okolicy. To krajowy lider w branży zielarskiej i zdrowej żywności. Siedziba znajduje się w małej, położonej wśród lasów wiosce Koryciny, a z okolicznych czystych ekologicznie terenów pozyskiwane są prawdziwe dary natury. Tytuł Promotora Polskiej Gospodarki dla firmy Dary Natury odebrał jej właściciel, Mirosław Angielczyk.
Promotorzy Polski
Wizerunek Polski budują nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. – Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – mówi Krzysztof Przybył.
Tytuł Promotora Polski otrzymała prof. dr hab. nauk med. Grażyna Rydzewska, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog. Kieruje Kliniką Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Przewodniczy Polskiemu Towarzystwu Gastroenterologii, jest prezesem Polskiego Klubu Trzustkowego. Stworzyła krajowy rejestr osób chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Pani profesor nie tylko leczy jelita Polaków, realizując światowy standard w tej dziedzinie, ale również odczarowuje jelita, tłumacząc w kraju i za granicą, że nie są one nieciekawym i marginalnym narządem, ale prawdziwym mikrokosmosem i ośrodkiem, od którego w dużej mierze zależy stan całego organizmu.
Kolejny laureat wielokrotnie podkreślał, że biznesu nauczyli go rodzice. Od początku myślał odważnie, jak bowiem inaczej określić pomysł produkcji kaset magnetofonowych i wideo metodą chałupniczą? W 1990 roku założył firmę Multi Trade Company. Wojciech Strzałkowski jest nie tylko czołowym w skali kraju przedsiębiorcą, ale także pasjonatem sportu, kibicem i udziałowcem w klubie Jagiellonia Białystok. Piastuje czołowe funkcje w spółkach grupy kapitałowej MTC Plus. W tym roku na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie odbierał również nagrodę „Teraz Polska”, jako przewodniczący rady nadzorczej Biaform SA.
Laureatem tytułu Promotora Polski został również Dariusz Sapiński. W branży mleczarskiej pracuje od 1979 roku. Wtedy to absolwent Wydziału Technologii Żywności Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie został zatrudniony w spółdzielni mleczarskiej w Wysokiem Mazowieckiem. Po kilku latach objął w tej spółdzielni przewodnictwo i przeistoczył ją w jedną z największych grup mleczarskich w Europie. A na początku lat 90. nadał jej nazwę Mlekovita i opracował logo firmy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ta marka jest znana wszystkim Polakom. Aby pokazać skalę przedsięwzięcia, wystarczy wspomnieć o 14 zakładach produkcyjnych i 23 centrach dystrybucji należących do grupy.
Za sprawą kolejnego laureata tytułu Promotora Polski, a w zasadzie grupy laureatów, wcześniejsze pejoratywne określenie „łazić” kojarzy się w zupełnie nowy sposób. – Gdyby porównać ich do sportowców, to są jak polscy siatkarze albo lekkoatleci – bardzo często wygrywają międzynarodowe zawody, a nawet jeśli nie wygrywają, cały czas reprezentują niesłychanie wysoki poziom i utrzymują się w okolicach podium – twierdzi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”. Argo Team to zespół studentów automatyki i robotyki oraz mechaniki i budowy maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Łączy ich pasja budowania robotów, eksploracji kosmosu i przemysłu kosmicznego. Od 2010 roku budują analogi łazików marsjańskich. Skonstruowali już siedem takich maszyn i sześć razy brali udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA, trzykrotnie zajmując pierwsze miejsce. – Jeśli dziś wielu przedsiębiorców w Polsce marzy, aby ich idea czy produkt był znany na całym świecie, marzenia naukowców z Politechnik Białostockiej sięgają dalej, wszak są już twórcami najlepszych łazików marsjańskich – mówi Lipiński.
W imieniu Argo Team wyróżnienia odebrali przedstawiciele zespołu z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn (dziekan), dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, mgr inż. Maciej Rećko, inż. Aneta Łukowska i Piotr Tomaszuk.
Słowa uznania należą się także władzom i mieszkańcom Podlasia. Zdecydowanie ten region sukcesami stoi.