Czujnik młodego naukowca pozwoli na szybkie wykrycie zawału serca
Sebastian Machera – student pierwszego roku kierunku lekarskiego WUM oraz biotechnologii PW otrzymał pierwszą nagrodę podczas tegorocznej Polskiej Edycji Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EU Contest for Young Scientists, EUCYS) - prestiżowego wydarzenia pozwalającego młodym adeptom nauki poniżej 21. roku życia zaprezentować swoje osiągnięcia.
Nasz badacz, którego obszarem zainteresowań są choroby sercowo-naczyniowe, został nagrodzony za projekt z dziedziny chemii pt. „Elektrochemiczny immunosensor do wykrywania ludzkiej sercowej troponiny T oparty o bakteriofagi M13 wyselekcjonowane metodą phage display”. Opracowywany sensor będzie mógł być wykorzystany do szybszej i efektywniejszej diagnostyki pacjentów dotkniętych zawałem serca. Zdaniem laureata rozwijanie technologii bezznacznikowych czujników, może przyczynić się do znaczącego obniżenia kosztów i uproszczenia procedur medycznych, a w efekcie poprawić jakość świadczonych usług medycznych. Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Chemii Fizycznej PAN.
Czujnik Sebastiana Machery pozwoli szybciej diagnozować osoby z zawałem serca. Będzie wykrywał troponinę T - białko uwalniane do krwi na skutek zawału serca. Jego projekt wykorzystuje wiedzę o funkcjonowaniu jelit, w których znajdują się różne bakterie i wirusy, a wśród nich bakteriofag M13 infekujący bakterię E.coli, odpowiadającą za rozkład spożywanych pokarmów. Bakteriofag M13 potrafi również wiązać troponinę T.
W rozmowie z Polską Akademią Nauk Sebastian Macher wyjaśnia: - Udało mi się wyodrębnić bakteriofag M13 dzięki technice phage display wyróżnionej w 2018 roku Nagrodą Nobla z chemii. Im więcej troponiny T w danej próbce, tym więcej tego białka zwiążą bakteriofagi. Zależność tę możemy obserwować dzięki umieszczeniu próbki na elektrodzie. Widać wtedy silne sygnały, gdy wzrasta poziom troponiny T. Tak właśnie działa czujnik.
Na pytanie PAN o źródło swoich zainteresowań młody naukowiec odpowiada: - Chemia interesowała mnie od dzieciństwa. Ale moja przygoda z nią zaczęła się tak naprawdę dopiero w liceum – dzięki wspaniałym nauczycielom i inspirującemu środowisku. Później, dzięki Krajowemu Funduszowi na rzecz Dzieci, miałem okazję poznać laboratoria Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki życzliwości dr Katarzyny Szot-Karpińskiej z IChF PAN odbyłem następnie dwa staże naukowe, podczas których przygotowywałem pracę na konkurs EUCYS. Chciałbym rozwijać metody diagnostyczne oparte o analizy biochemiczne krwi i innych płynów ustrojowych pod kątem wykrywania markerów chorobowych. Liczę też, że badania nad sensorem do wykrywania troponiny T zakończą się sukcesem i nasza praca przyczyni się do skrócenia i uproszczenia procedur diagnostycznych. Szczególnie tam, gdzie od tego zależy ludzkie zdrowie i życie.
Źródło WUM, PAN
Fot. archiwum prywatne Sebastiana Machery