FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. NAC grafika Kamil Broszko
Fot. NAC grafika Kamil Broszko

Czym dla Ciebie jest dzisiaj nowoczesny patriotyzm?

12 listopada 2020

Takie pytanie zadaliśmy 11 listopada naszym fesjbukowiczom. Otrzymaliśmy około stu odpowiedzi, które potwierdzają głęboki szacunek i miłość do ojczyzny. Za wszystkie bardzo dziękujemy. Cytując niektóre zachowaliśmy pisownię oryginalną.

A więc czym jest nowoczesny patriotyzm?

Tym czym był zawsze. Poszanowaniem Języka Ojczystego, kultury i zwyczajów. Poszanowaniem ludzi wokół, gościnnością i pomocną dłonią. Świadomością tego, że Polska jest naszym domem i każdy ma w niej swój pokój, który urządza po swojemu. Tyle. – tak definiuje patriotyzm Mariusz Grzybek.

- Dbać o Ojczyznę należy  tak, jak dba się o swoje podwórko, bo Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, jak sama nazwa naszego Państwa mówi. Przestrzegać prawa, żyć godnie, pochylić czoło słowo i serce z należna czcią i honorem dla Przeszłości ale i to czoło słowo i serce podnieść dumnie patrząc i idąc w Przyszłość. Być dobrym mądrym Polakiem i Polką w Europie, gdzie miejsce jest dla każdej i każdego. –  uważa Marcin Macej Górecki.

Wiele osób wskazywało na szacunek, pamięć i wdzięczność poprzednim pokoleniom.  Podkreślało też tradycję i rzetelną naukę historii oraz dbałość o pamięć historyczną, bo naród wyprany z tożsamości traci niepodległość. Tak uważają m.in.: Irena Stefańczyk, Agata Kamińska-Wrzesień i Norbert Zając.

Patriotyzm to nie gadanie, tylko działanie. Działanie służące pomocy Ojczyźnie. Kiedyś była potrzebna obrona Ojczyzny z bronią w ręku. Dziś dla przetrwania Polski potrzebne są dzieci. Nie słowa, a czyny. Poświęcenie różne ma imiona i nigdy nie jest łatwe. Ale patriota znajduje rozwiązanie, a nie widzi wszędzie trudności i przeszkody.- uważa Jacek Wilk.

Dla Agnieszki Frel  patriotyzm to dbanie o swój kraj, czyli sprzątanie po psie, niewyrzucanie śmieci w lesie i parku, niepalenie byle czym w piecu, oszczędzanie wody, zbieranie deszczówki do podlewania kwiatów, angażowanie się w działania na rzecz lokalnej społeczności, pomaganie sąsiadowi, życzliwość wobec innych, kupowanie produktów od lokalnego rolnika lub sklepikarza, wybieranie produktów, które nie są zapakowane w plastik. Patriotyzm to suma wszystkich naszych codziennych małych działań, dzięki którym wszystkim nam będzie się przyjemniej żyło w naszym wspólnym kraju.

Wiele osób zwracało uwagę na ekonomiczny aspekt patriotyzmu. Nie wystarczy wywiesić flagę w narodowe święto,  trzeba swoimi codziennymi decyzjami zakupowymi przyczyniać się do wzrostu gospodarczego.  

Przede wszystkim polska ekonomia ! – nawołuje Jakub Marszałkiewicz.

Z kolei Marek Kamrowski przyznaje: - Już od kilku lat patrzę czy to nasz produkt; nie sugeruję się ceną, ale tym, że zysk i podatek pozostanie w naszej ojczyźnie.

Wiele osób uważa, że nie ma czegoś takiego jak nowoczesny patriotyzm. Jest patriotyzm po prostu.

 

 

 

 

karta dół laureaci 2024

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.