FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Kamil Broszko / Teraz Polska
Fot. Kamil Broszko / Teraz Polska

Dacko-Pikiewicz, Talarczyk, Sławek i Tomasik Promotorami Polski ze Śląska

27 kwietnia 2022

26 kwietnia br. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022 odbyło się uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski”. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała w ten sposób: Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego, prof. Zdzisławę Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, prof. Tadeusza Sławka, literaturoznawcę, poetę, samorządowca oraz Artura Tomasika, prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Wręczenie statuetek Promotorom Polski na Śląsku odbyło się już po raz szósty podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. A dokonali tego: prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP oraz przewodniczący europarlamentu, laureat tytułu Wybitny Polak; Marcin Krupa, prezydent Katowic; Wojciech Kuśpik, prezes Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Uroczystość poprowadził Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. Od 2017 roku nagradza i promuje również osiągane lokalnie sukcesy Polaków i rodzimą przedsiębiorczość. – Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku właśnie tutaj, w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność również na innych regionalnych wydarzeniach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu, Rzeszowie i Warszawie, a tytułem uhonorowano już ponad 50 osób – mówi Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. – Nagradzamy ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Promujemy Polaków, za którymi stoją sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – dodaje Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”, prowadzący uroczystość.

ZOBACZ FOTORELACJĘ

W swoim wystąpieniu Jerzy Buzek nawiązał do obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie:

- Dzisiejsi Laureaci tego tytułu są dla nas wzorcem w jaki sposób należy realizować wszystkie zasady, które dały najpierw Polkom i Polakom wolność, a potem tworzyły i tworzą naszą europejską świadomość i europejską przyszłość. Szczególnie to cenne wobec sytuacji jaka ma teraz miejsce w Ukrainie, gdzie bohaterski naród bije się o swoją niepodległość. Pomoc naszym sąsiadom będzie potrzebna przez lata. I będzie ona wyróżnikiem naszego wspólnotowego działania i odpowiedzialności. Również dla tych osobistości, których Kapituła obdarza zaufaniem jako Promotorów Polski.

W tegorocznej edycji laureatami tytułu „Promotor Polski” na Śląsku zostali:

  • Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego
  • Prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Prof. Tadeusz Sławek, literaturoznawca, poeta, samorządowiec
  • Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA

 

- Od ponad dwudziestu lat robię wszystko, aby wypromować Śląsk w Polsce i w Europie. Jest to piękny i dumny region, a dla mnie najważniejszy - powiedział Robert Talarczyk podczas uroczystości.

Prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz podkreśliła, że tytuł Promotora Polski jest ważny jako zdyskontowanie dwudziestoparoletniej pracy całej społeczności Akademii WSB.  - Dzięki tej wspólnej  pracy w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje z powodzeniem coś, co zrodziło się z marzeń w 1995 roku i urealniło się w formie wielkiego projektu. To dwunastotysięczny ośrodek naukowy posiadający uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego, szkołę doktorską i doktoraty wdrożeniowe.  A ponieważ podczas dzisiejszej uroczystości jestem jedyną kobietą – laureatką, chciałabym tę nagrodę zadedykować również wszystkim kobietom, a zwłaszcza kobietom z Ukrainy, które wspólnie z nami w województwie śląskim teraz wiodą swoje życie.

Do sytuacji w Ukrainie nawiązał również prof. Tadeusz Sławek, który powiedział:

- Na tego rodzaju spotkaniach zwykle dużo mówi się o osiągnięciach ludzkich, ile umiemy, ile potrafimy, jak bardzo się staramy, jak bardzo nam się udaje, nawet jeżeli nam się nie udaje. Teraz jesteśmy w takiej sytuacji, że patrzymy na obrazy z Buczy, na masakrowanych cywilów, na dzieci siedzące od dwóch miesięcy w piwnicach i schronach. Widzimy brutalne postępowanie osób w mundurach, których ja nie nazywam żołnierzami, bo jednym z naszych obowiązków dzisiaj powinno być ważenie słów, więc nie powinniśmy ich nazywać żołnierzami. Żołnierz w swoim założeniu jest szlachetnym rzemiosłem, które jest trudne, twarde, czasem śmiertelne,  ale żołnierz wie, że -  jak mówił wybitny polski filozof Tadeusz Kotarbiński - nie wolno mu zrobić ani kroku poza konieczność  bojową. Tymczasem tragedia Ukrainy to są całe lata świetle działań poza koniecznością bojową… Zatem naszym zadaniem dzisiaj jest nie tyle opiewać wielkość człowieka, co bronić minimum człowieczeństwa. To jest zadanie, którego nikt za nas nie wykona. Obiecuję, że będę starał się to robić.

Kolejny Laureat  Artur Tomasik zarządza portem lotniczym w Pyrzowicach od 16 lat. - W tym czasie udało nam się z małego portu zrobić dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo i bezpieczne lotnisko. Zwykle to prezes odbiera nagrody, ale za tymi nagrodami stoi armia ludzi, z którymi od lat współpracuję. Potrzebujemy  jeszcze dekady aby realizować nasze założenia. A dziś służymy pomocą Ukrainie, która podlega bezprecedensowej napaści na swoje terytorium. Nasze lotnisko niemal codziennie przyjmuje samoloty z pomocą humanitarną i to jest nasz wkład w tę pomoc. Miałem nadzieję, że COVID-19 będzie ostatnim problemem do pokonania w lotnictwie, a po zażegnanej pandemii będziemy mogli odbudowywać rynek. Niestety wybuchła wojna, która ma bardzo negatywny wpływ na lotnictwo. Podobnie jak obecny konflikt kontrolerów lotów z PAŻP, który nie powinien mieć miejsca wobec polskiej racji stanu, jaką jest bezpieczeństwo polskiego nieba oraz pasażerów. Mam nadzieję, że konflikt zostanie zażegnany a pasażerowie wylecą planowo na majówkę z naszych portów, czego nam wszystkim życzę zachęcając jednocześnie do korzystania z lotniska Pyrzowice.


Podsumowując uroczystość można przytoczyć wypowiedź Wojciecha Kuśpika, prezesa PTWP SA - organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczgo, który powiedział: - Dziękuję Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, że po raz kolejny towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. Serdecznie gratuluję tegorocznym Laureatom tytułu Promotor Polski, gdyż ich dorobek dla regionu Śląska jest ważny i wartościowy.

ZOBACZ FOTORELACJĘ

POZNAJ BIOGRAFIE LAUREATÓW

W poprzednich latach laureatami tytułu „Promotor Polski” ze Śląska zostali: prof. Marian Zembala, Teresa Mokrysz, Marcin Wyrostek, Joanna Wnuk-Nazarowa, Małgorzata Mańka-Szulik, Tadeusz Donocik, prof. Paweł Buszman, Alicja Knast, Tomasz Konior, Artur Rojek, Sonia Draga, prof. Arkadiusz Mężyk, Piotr Uszok, prof. dr hab. nauk med. Krzysztof Składowski, arch. Robert Konieczny i prof. dr hab. Maciej Pieprzyca.

 

Patroni medialni wydarzenia

                 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.