Dar Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego dla CSK MSWIA
W imieniu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego prezes Krzysztof Przybył oraz dyrektor Konkursu „Teraz Polska” Michał Lipiński przekazali Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA w Warszawie (Laureatowi Konkursu „Teraz Polska”) zestaw specjalistycznych strojów medycznych.
W ten sposób Fundacja włącza się w nurt działań realizowanych przez firmy, organizacje i instytucje, które na różne sposoby i na miarę możliwości wspierają polskie służby medyczne w walce z koronawirusem – Jest to nasze wsparcie oraz gest solidarności z personelem medycznym Szpitala, który w czasie pandemii został przekształcony w szpital jednoimienny – mówi prezes Krzysztof Przybył.
W dniu 13 marca br. wszelkie przyjęcia do klinik i oddziałów Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie – inne niż związane z koronawirusem - zostały wstrzymane. Zawieszona została też działalność szkoły rodzenia oraz poradni specjalistycznych (w tym rehabilitacji i fizjoterapii). Szpital przy ul. Wołoskiej jest jedną z 19 placówek w kraju przekształcanych w szpitale jednoimienne zakaźne do walki z koronawirusem powodującym chorobę COVID-19.
Są w nim realizowane są nie tylko działania terapeutyczne związane z COVID-19, ale też projekty badawcze. Zespół pod kierownictwem prof. Grażyny Rydzewskiej rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19. Osocze z krwi osób wyleczonych zawiera przeciwciała, które potrafią wiązać się z wirusem i go dezaktywować. Jest to projekt organizowany przy współpracy wszystkich Klinik i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA. Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało nową terapię a ozdrowieńcy oddają krew na ten cel. Jest to obiecująca metoda, która przyczynia się do szybszego zwalczenia epidemii. Projekt jest koordynowany w CSK MSWIA przez lekarzy Adama Tworka i Krzysztofa Jaronia.
W dniu 6 sierpnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA kolejna grupa górników ozdrowieńców oddała osocze krwi, a kolejnego dnia zostali gruntownie przebadani pod kątem szkód jakie zostawił koronawirus w ich organizmach, nawet jeśli chorobę przeszli bezobjawowo. Wspólna, oddolna akcja medyków i górników z WZZ "Sierpień 80" będzie w kolejnych tygodniach kontynuowana.
Oddolna inicjatywa współpracy warszawskich medyków i śląskich górników zrodziła się w maju br., gdy obie te grupy zawodowe były najbardziej hejtowane w obliczu pandemii. – Pomyśleliśmy wtedy, że trzeba być w tych trudnych chwilach razem. I nie obrażać się na hejtujących, lecz pokazać nie tylko słowem, ale i czynem, że lepiej jest czynić wspólnie dobro. Akurat wtedy okazało się, że osocze ozdrowieńców niemal działa cuda, stąd ta kampania pobierania osocza krwi od górników, którzy przeszli chorobę wywołaną koronawirusem. Jesteśmy dumni jako społeczność Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, że możemy pięknie działać w tej sprawie razem z naszymi przyjaciółmi ze Śląska – mówi Iwona Sołtys, rzeczniczka prasowa warszawskiego szpitala – Działamy we wspólnej sprawie. Nasza kadra medyczna jest doskonale przygotowana, chcemy, by rozwój placówki szedł w parze z działaniami społecznymi mającymi na celu dobro pacjentów.