FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Anna Karahan
Fot. Anna Karahan

Dymna, Bargiel, Pyrć i Komurkiewicz nagrodzeni. Znamy Promotorów Polski z Małopolski

13 października 2021

12 października br., w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się drugie w historii uroczyste wręczenie statuetek „Promotor Polski” w Małopolsce. Uhonorowani zostali: Anna Dymna, Janusz Komurkiewicz, prof. Krzysztof Pyrć i Andrzej Bargiel.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi. – Projekt „Promotor Polski” został zainaugurowany w 2017 roku. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność na regionalnych kongresach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu i Warszawie, a tytułem zostało uhonorowanych już ponad 30 osób. W tym roku w Krakowie już po raz drugi wręczymy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

W tegorocznej edycji laureatami tytułu „Promotor Polski” z Małopolski zostali:

  • Anna Dymna, wybitna aktorka i założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”,
  • prof. Krzysztof Pyrć, mikrobiolog i wirusolog, Kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu i Dyrektor Marketingu Fakro Sp. z o.o. oraz Prezes Stowarzyszenia Polskie Okna i Drzwi,
  • Andrzej Bargiel, narciarz wysokogórski, himalaista.

 

Statuetki nagrodzonym wręczyli: Jerzy Muzyk, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa; Wiesław Jopek, Prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, członek Kapituły „Teraz Polska”; Krzysztof Przybył, Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” .

Niezmiernie mi miło, że w imieniu prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, mam zaszczyt gościć na wydarzeniu, którego państwo, Promotorzy Polski, jesteście bohaterami. To niezwykle ważny moment, który pozwala na nieco inne niż zazwyczaj spojrzenie na kwestię budowania marki Polska w świecie. Zwykle mówimy o marce w kategoriach dużego wydarzenia kongresowego, albo jakiegoś produktu, który promuje dany kraj. Ale tak naprawdę wszystko to zawsze zaczyna się i kończy na ludziach. Od pomysłów osób kreatywnych, aktywnych, społeczników przechodzimy do przekuwania myśli w działanie i do tak ważnego przekonywania innych do swojej idei. Bardzo dziękuję Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, że o tym prostym wydawałoby się fakcie nie zapomina się. Że to właśnie promowane są osoby, promowani są ludzie, którzy swoją aktywnością budują markę naszego kraju. Cieszy fakt, że jest tu tak duża różnorodność dyscyplin. Różnorodność to kreatywność, a ona jest kluczowa do tworzenia osiągnięć w każdej dziedzinie. Dziękuję jeszcze raz Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego za stworzenie nam wszystkim okazji do spotkania – mówi Jerzy Muzyk, II zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – podsumował uroczystość Michał Lipiński, Dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

W 2020 roku w Małopolsce tytułem Promotor Polski zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia im. Beethovena, promotor polskiej kultury; dr Krzysztof Pawłowski, prezydent pierwszej w Polsce prywatnej Wyższej Szkoły Biznesu; Ryszard Florek, prezes FAKRO SA, światowego wicelidera produkcji okien dachowych; prof. Jerzy Hausner, ekonomista, organizator kongresu Open Eyes Economy Summit; prof. Jacek Majchrowski, wieloletni prezydent Krakowa.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Krótkie biogramy i cytaty Promotorów Polski 2021 z Małopolski (Dłuższe opisy dostępne tutaj: Poznaj życiorysy Promotorów Polski z Małopolski)

Anna Dymna

Jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek, od początku kariery artystycznej związaną z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Pracę artystyczną Anny Dymnej trzykrotnie nagradzano Złotą Maską; jest też laureatką Złotego Ekranu, Złotej Kaczki, Złotych Lwów, Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Wiktora i Super-Wiktora. W 2003 r.  Anna Dymna założyła fundację „Mimo Wszystko”, której głównym celem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Za wieloletnią działalność społeczną aktorkę wyróżniono m.in.: Orderem Uśmiechu, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą  Honorową Rzecznika Praw Dziecka RP, Orłem stulecia „Rzeczpospolitej”, a także Medalem Świętego Jerzego.

Szanowni Państwo, dziękuję za to wyróżnienie, które oczywiście jest też ogromnym zobowiązaniem. Teraz Polska mimo wszystko. Brzmi to dziwnie. Być promotorem Polski dzisiaj jest trudno. Jeżeli jestem promotorem, to zastanawiałam się, co tak naprawdę chcę promować. Przede wszystkim to, co dla mnie w życiu jest najważniejsze, czyli to, czego się uczyłam od moich rodziców i od wielkich artystów. Całe swoje życie wszystkim co robię, tak naprawdę chcę promować życzliwość, uśmiech, uczciwość, piękno, a to wszystko zawiera się w słowie miłość. To są słowa i za duże i za małe równocześnie, ale są prawdziwe. Moimi najcudowniejszymi promotorami są ludzie, których życie jest bardzo trudne, których los skrzywdził, odebrał im zdrowie, często godność. Oni mimo wszystko są szczęśliwy, kochają, wygrywają, zakładają rodziny. To są moi promotorzy. A nagroda tylko w małej iskierce, w małej drobince jest dla mnie, ale przede wszystkim, jest dla nich. Fundacja Mimo Wszystko to promuje, że człowieka trzeba szanować, że powinniśmy wszyscy sobie dać szansę i że jesteśmy sobie bardzo potrzebni. Tak mówię to i trochę mi się ściska gardło, bo teraz jest dziwny czas, żyjemy w dobie strasznych zagrożeń, nie tylko pod wpływem wirusa, ale też agresji, nienawiści. Przestajemy ze sobą rozmawiać. Potrzebni są ludzie, którzy mają wiedzę i odwagę. Uczę się jej od moich podopiecznych. I to dzięki nim odbieram tę nagrodę. Zrobimy wszystko, żeby dalej, mimo wszystko, promować radość, uśmiech i miłość, która jest wszystkim co istnieje.

 

Janusz Komurkiewicz

Od 1994 r. zatrudniony jest w firmie FAKRO - światowym wiceliderze w produkcji okien dachowych. Należy do ścisłego zespołu jej twórców. Zaczynał jako kierownik działu Promocji i Reklamy, a w 2008 r. został Dyrektorem Marketingu Polska. Obecnie jest Członkiem Zarządu FAKRO sp. z o.o. Od 2008 r. pełni także funkcję Prezesa Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi  - organizacji zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej. Dzięki wspólnym staraniom firmy FAKRO oraz Związku Polskie Okna i Drzwi branża stolarki budowlanej uznana została za polską specjalność eksportową i objęta została specjalnym programem Ministerstwa Gospodarki - Branżowym Programem Promocji.

Promotor Polski to wielka nagroda. Jest dla mnie bardzo osobista, bo przyznana została osobie, a nie firmie. Ja od samego początku kariery związany jestem z firmą FAKRO, w której moim zadaniem było promowanie marki, najpierw w Polsce, później na arenie międzynarodowej. Dzisiaj szczycimy się tym, że jesteśmy obecni w 50 krajach na całym świecie, a nasze produkty są uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej innowacyjnych. W swojej karierze doświadczyłem również tego, że jestem szefem Związku Polskie Okna i Drzwi, którego celem jest promowanie tej gałęzi polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. Nasza branża daje przykład wielkiego sukcesu polskich inżynierów i menedżerów, którzy dzięki swoim staraniom promują Polskę. Właśnie poprzez innowacyjność, poprzez rozwiązania, które trafiają w potrzeby użytkowników na całym świecie. Można powiedzieć, że dzięki ich pracy, ich talentowi trochę łatwiej jest promować dzisiaj Polskę. Dziękuję bardzo, za to bardzo ważne dla mnie wyróżnienie.

Prof. Krzysztof Pyrć

Profesor nauk biologicznych. Specjalizuje się w wirusologii, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów zakażenia oraz opracowaniem nowych strategii terapeutycznych przy zakażeniach wirusowych ludzi i zwierząt. Twórca i Kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. Lider grupy badawczej Virogenetics. Autor ponad 100 publikacji w renomowanych czasopismach, które były cytowane w literaturze światowej prawie cztery tysiące razy. Autor kilkunastu zgłoszeń patentowych i patentów, na podstawie których powstały już 2 firmy spin-off (Acatavir oraz StartIt Vet). W 2020 członek zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”.  Zastępca przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN i członek rady programowej inicjatywy Nauka przeciw Pandemii. Członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów. Członek Rady ds. Ochrony Zdrowia. Ekspert Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – AOTMiT w zakresie diagnostyki terapii SARS-CoV-2.

Świat stał się bardzo trudny ostatnio, z wielu powodów. W tym wszystkim staram się promować nie tylko Polskę za granicą, ale również, a może nawet przede wszystkim, naukę w Polsce. Wkładam w to dużo energii i czasu. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że jedna rzecz, to praca naukowa, która kreuje pewne rzeczy, choćby na gruncie medycyny, czy szerzej, całego dzisiejszego świata. Ale druga sprawa, to wiara w medycynę, przyjęcie jej odkryć przez społeczeństwo. Sytuacja jaką mamy teraz, ze szczepionkami, z tym gigantycznym oporem przed największymi osiągnięciami medycyny, świadczy o tym, że nie tylko trzeba rozwijać wiedzę, ale trzeba też stale się nią dzielić, i staram się to robić, dzielić się tym, czego nauczyłem się przez lata.

Andrzej Bargiel

Trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz rekordzista świata w biegu na Elbrus. Od 2013 roku realizuje swój autorski projekt HIC SUNT LEONES, którego celem jest szybkościowe wejście, bez użycia tlenu i zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi. W 2014 roku ustanowił dwa rekordy świata: najszybszego wejścia na szczyt Manaslu oraz najszybszego wejścia na szczyt z zejściem (zjazdem) do bazy. Jako drugi człowiek w historii (pierwszy Polak) zjechał z tego szczytu na nartach do bazy (MANASLU SKI CHALLENGE 2014). W 2016 roku otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery” za pobicie (o 12 dni) rekordu świata w zdobyciu i zjeździe na nartach z pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR. W 2018 roku jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak.

Dziękuję i cieszę się bardzo, że doceniacie to co robię. Te wszystkie moje wyniki sportowe troszeczkę skomplikowanie brzmią. Realizuję swoją pasję, która narodziła się właśnie tutaj, w naszych górach i którą przez lata konsekwentnie rozwijam. Zaprowadziła mnie ona w najwyższe szczyty świata. Przy każdej okazji staram się promować walory przyrodnicze naszego regionu, w tym oczywiście piękno Tatr. A nasze góry są fantastyczne. Nie są może najwyższe, ale uważam je za jedne z najpiękniejszych gór świata. Gdy przyjeżdżają do mnie ludzie z odległych zakątków i pokazuję im Tatry, zawsze są pod ich olbrzymim wrażeniem. 

 

 

Patroni medialni wydarzenia

 

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.