FG TIME „Cyfrowa Dekada 2030”. Nowe rozdanie i stare problemy, które można rozwiązać jedynie dzięki otwartości i współpracy
W dniach 11-12 marca br. odbyło się 16. Forum Gospodarcze TIME, najważniejsze w naszym kraju coroczne spotkanie ludzi i firm związanych z technologiami ICT. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” jest jednym z inicjatorów tego wydarzenia.
W tegorocznym Forum udział wzięło kilkudziesięciu ekspertów oraz ponad 1200 uczestników, w tym ponad 500 on-line, reprezentujących instytucje centralne, izby i samorząd gospodarczy, uczelnie, liczne fundacje i stowarzyszenia. Odbyło się łącznie 35 specjalistycznych sesji oraz wiele równoległych dyskusji np. o Cyfrowych Seniorach czy o raporcie „Jak osiągnąć cele cyfrowej dekady w Polsce?” Równie ważne były nieformalne rozmowy toczone w kuluarach przez samych uczestników. Przeważała opinia, że z wyzwaniami „Cyfrowej Dekady 2030” można się mierzyć z sukcesem jedynie w warunkach otwartości i współpracy.
Strategiczny obszar tego wyzwania i środków do jego osiągnięcia przedstawił na otwarciu Forum Wicepremier, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazywał na cyfryzację kraju „jako konieczne zmiany horyzontalne i proces, którego autorami są zarówno nasi poprzednicy, jak i ich obecni i przyszli kontynuatorzy. Ważne, by były to działania prowadzone transparentnie i we współpracy wszystkich środowisk działających dla osiągnięcia uzgodnionych, społecznie akceptowanych w kraju i Unii Europejskiej celów”.
Aspekt współpracy i konsultacji był wielokrotnie przywoływany także podczas kolejnych sesji, poświęconych najważniejszym problemom branży ICT. Powołana przy Ministrze Cyfryzacji Rada ds. Cyfryzacji powinna stanowić skuteczną platformę dialogu, o czym przekonywała jej Przewodnicząca Agnieszka Jankowska.
Na zdjęciu: Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT 2016-2022 oraz Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, fot. FG TIME
Problematyka poruszana w trakcie Forum:
- kwestie regulacji prawnych (Krajowy System Cyberbezpieczeństwa, Prawo Komunikacji Elektronicznej, Digital Services Act i Digital Markets Act) ;
- inwestycje w telekomunikację wynikające z modernizacji sektora energetycznego i jego bezpieczeństwa, rozproszenia, dostosowania do nowych standardów klimatycznych, wprowadzenia nowych modeli biznesowych i zasad rozliczeń finansowych z przemysłem i klientami indywidualnymi;
- nowe technologie (rozwój usług chmurowych, aspekt AI);
- telekomunikacja jako fundament informatyzacji i cyfryzacji, rozwoju usług dla biznesu i obywateli;
- cyberbezpieczeństwo nowoczesnych finansów, współpracy nauki i biznesu, rynku medialnego, cyfrowego zdrowia, a nawet polskiego sektora kosmicznego.
Nadrzędnym celem FG TIME jest popularyzacja specjalistycznej tematyki kongresu w sposób przystępny i interesujący, aby zyskiwać poparcie dla działań branży wśród jak najszerszej grupy odbiorców, którzy dostrzegą indywidualne korzyści tych działań.
Podsumowanie
FG TIME po raz kolejny potwierdziło, jak ważne jest spotkanie i wymiana doświadczeń środowiska działającego na co dzień w rozproszeniu.
Podczas tegorocznego Forum dominowało optymistyczne przekonanie, że w otwartości do współpracy i faktycznego partnerstwa wszystkich stron leży klucz do zdynamizowania cyfryzacji w naszym kraju. Pierwszym sprawdzianem tych działań powinno być -zapowiedziane przez Ministra Cyfryzacji - przygotowanie przez resort do końca pierwszego półrocza zaktualizowanej strategii cyfryzacji Polski. Oznacza to, iż jeszcze w roku bieżącym musi powstać nowa kompleksowa strategia cyfryzacji, gdyż w przeciwnym razie Polska utraci możliwość wnioskowania o środki unijne w 2025 roku.
Źródło Fgtime.pl