Fundacja Polska Bezgotówkowa
Program Polska Bezgotówkowa powoduje, że przedsiębiorcy i instytucje publiczne (urzędy samorządu terytorialnego, administracja skarbowa, placówki publicznej służby zdrowia, szkoły, teatry, zakłady komunalne) mogą rozpocząć korzystanie z terminala płatniczego, nie ponosząc opłat za jego instalację oraz prowizję od transakcji przez 12 miesięcy. Jest to unikatowa na skalę światową inicjatywa, której podstawowym celem jest zniesienie bariery kosztowej w instalacji terminali płatniczych wśród polskich przedsiębiorców i instytucji publicznych oraz rozszerzenie instrumentów płatniczych.
Do Programu mogą zgłaszać się podmioty przyjmujące zapłatę, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Do tej pory w ramach Programu uruchomiono 270 tys. terminali płatniczych u ponad 195 tys. podmiotów w 13 tys. miejscowości. Najwięcej beneficjentów Programu pochodzi z województw: mazowieckiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. O sukcesie Programu Polska Bezgotówkowa świadczy zadowolenie przedsiębiorców, spośród których aż 95% wyraża chęć polecenia uczestnictwa w Programie, a 74% deklaruje, że miał on pozytywny wpływ na ich biznes.
Działaniami Programu kieruje Fundacja Polska Bezgotówkowa, która została powołana na mocy porozumienia zawartego przez Związek Banków Polskich, Ministra Rozwoju i Finansów oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard.
Wpływ Polski Bezgotówkowej na rynek płatniczy jest ogromny. Według statystyk na koniec 2017 roku (przed uruchomieniem Programu) w Polsce funkcjonowało ponad 600 tys. terminali płatniczych, co stanowiło 16 urządzeń na 1000 mieszkańców (dla porównania, wskaźnik ten dla średniej europejskiej wynosił 23/1000 terminali). Dzięki działaniom Fundacji Polska Bezgotówkowa obecnie wskaźnik mówiący o liczbie terminali na 1000 mieszkańców wzrósł o 50 % i wynosi 24.
Dowiedz się jak zdobyć Godło „Teraz Polska”