FUNDACJA

Fundacja „Teraz Polska” wręczyła nagrody Promotor Polski

Fot. Teraz Polska
czwartek, 26 września 2019

 

26 września 2019 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała 4 laureatów tytułem Promotora Polski. 

– Jak wielu z Państwa wiadomo, „Teraz Polska” to nie tylko konkurs wyróżniający najlepsze produkty i usługi. To również Konkurs „Wybitny Polak”, w którym nagradzani są Polacy i osoby polskiego pochodzenia na stałe mieszkający za granicą, a którzy przez swoje dokonania i sukcesy promują Polskę. To wreszcie realizowany od 2017 r. projekt Promotor Polski. W jego ramach honorujemy osoby i instytucje, których sukcesy przyczyniają się do budowania marki Polska – mówi Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

– Fundacja chce nagradzać ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Inicjatywa ta ma pokazać sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, które powinny mieć wpływ na nasze poczucie tożsamości i na naszą dumę – dodaje Czernek.

Nagrody Promotor Polski 2019 zostały wręczone podczas VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Pierwsze wyróżnienie Promotor Polski zostało przyznane Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Cerkiewnej Hajnówka w uznaniu dla dokonań na rzecz jedności poprzez propagowanie różnorodności, a statuetkę odebrał Mikołaj Buszko, pomysłodawca i organizator tego wydarzenia. Festiwal ma na celu prezentację światowego dorobku oraz popularyzację wysokich wartości artystycznych i duchowych muzyki cerkiewnej. Jego formuła stwarza okazję do dyskusji, spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązania przyjaźni między uczestnikami z różnych środowisk. Do tej pory we wszystkich edycjach wzięło udział blisko 900 chórów z 40 krajów świata (Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki).

Następna statuetka Promotor Polski trafiła do Moniki Siecińskiej-Jaworowskiej, prezes firmy Suempol– Suempol pod jej kierownictwem przekształcił się z przedsiębiorstwa przerabiającego ręcznie krewetki na zlecenie holenderskiego partnera w nowoczesną, międzynarodową firmę, posiadającą zakłady w Bielsku Podlaskim oraz fabryki w Niemczech i we Francji. Suempol zatrudnia ok. 1500 pracowników (w Polsce, Francji, Niemczech, Norwegii i Holandii) i jest europejskim potentatem w produkcji łososia wędzonego – mówi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”, uzasadniając nominację. W imieniu laureatki nagrodę odebrał Arkadiusz Jaworowski, wiceprezes firmy Suempol Sp. z o.o.

Tytuł Promotora Polski odebrał również prof. Wojciech Maksymowicz. – Pan profesor mawia, że cudów nie czyni, ale inaczej patrzą na jego pracę pacjenci i ich rodziny. Jest związany z Kliniką Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, przy której powstała pierwsza Klinika Budzik dla Dorosłych. I właśnie w uznaniu za dokonania dla Kliniki Budzik dla Dorosłych w Olsztynie pan profesor otrzymuje wyróżnienie Promotor Polski – wyjaśnia Lipiński.

Wreszcie nagroda Promotor Polski trafiła do Katarzyny Bondy. Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce urodziła się w Białymstoku i wychowała w Hajnówce. Obecnie mieszka w Warszawie. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem: „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, a także dokumentu kryminalnego „Polskie morderczynie”. Ogromną popularność (ponad 2 miliony sprzedanych egzemplarzy w Polsce) oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: „Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony”, „Czerwony Pająk”. Prawa do wydań zagranicznych zostały dotąd sprzedane do 14 krajów, zakupiły je największe wydawnictwa na świecie.

Zobacz galerię zdjęć

Relacja TVP3 z uroczystości

Relacja Radia Białystok z uroczystości

Relacja Kuriera Porannego z uroczystości

 

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter