InPost ma już 13 000 Paczkomatów®. Najnowszy jest zasilany energią słoneczną
Sieć Paczkomatów® InPost liczy już 13.000 lokalizacji i dwukrotnie przekroczyła skalę placówek własnych Poczty Polskiej. Maszyna nr 13.000 została uruchomiona w Sopocie i jest autonomiczna – posiada panele fotowoltaiczne i działa w oparciu o zasilanie słoneczne. Nowoczesne urządzenie zostało zainstalowane w ramach programu „Green city”, którego zadaniem jest rozwój ekologicznych i przyjaznych mieszkańcom miast usług.
PROGRAM „GREEN CITY”
InPost jako pierwsza firma w Polsce startuje z Paczkomatami® zasilanymi prawdziwie zieloną energią. W ramach realizowanego program „Green City” operator nawiązał współpracę z miastem Łódź, Kraków, Kielce, Wałbrzych i Zieloną Górą. InPost zapowiada, że do końca roku program obejmie kilkadziesiąt aglomeracji w Polsce. Inicjatywa wspiera rozwój polskich miast zgodnie z ideą „smart city” – przez oferowanie mieszkańcom nowoczesnych usług, rozwój optymalnej i ekologicznej sieci Paczkomatów® oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu.
Program „Green City” przewiduje również rozwój szeregu nowoczesnych usług dla mieszkańców, takich jak m.in. ładowarki elektryczne przy Paczkomatach® InPost, rozwój transportu przyjaznego środowisku, czy nasadzenia roślinności oczyszczającej powietrze. Dodatkowo, w miastach partnerskich InPost zamierza w pierwszej kolejności sukcesywnie wymieniać swoją flotę dostawczą na samochody elektryczne.
EKOLOGIA
Jak podaje InPost, Paczkomaty® są najbardziej ekologiczną formą zakupów internetowych. Z analiz firmy wynika, że zamówienie przesyłki do paczkomatu zmniejsza emisję CO2 nawet o 75% w porównaniu do dostawy bezpośrednio do domu klienta. Tylko w 2020 roku dostawy do Paczkomatów® ograniczyły emisję CO2 o ponad 180.000 ton. InPost przekonuje, że dalszy rozwój i optymalizacja sieci Paczkomatów® przyczyni się do ograniczenia ruchu samochodowego w miastach, co przełoży się na poprawę jakości powietrza i ochronę klimatu.
- Kalkulator śladu węglowego wskazuje, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu były zastąpione dostawą do Paczkomatu®, redukcja emisji CO2 sięgnęłaby nawet 75%. Dostarczenie paczki do maszyny InPost oznacza co najmniej 0,35 kg mniej emisji CO2 do atmosfery na każdą przesyłkę – czytamy w komunikacie prasowym. Tym samym – jak zapewnia operator – InPost jest najbardziej neutralnym dla środowiska dostawcą usług logistycznych.
WZROST POPULARNOŚCI
Według raportu Gemius* Paczkomaty® są najczęściej wybieraną formą dostawy i wyprzedziły kurierów. Taki typ dostawy towaru preferuje aż 61% kupujących w Internecie. Oznacza to wzrost popularności usługi wśród internatów aż o 9 punktów procentowych w porównaniu do wyników raportu za 2019 rok. Po raz pierwszy w historii Paczkomaty® pobiły w popularności dostawy kurierem, które wybiera 55% badanych – jest to pierwszy tego typu wynik na świecie.
Ponadto, aż 68% badanych deklaruje, że możliwość odbioru zakupów przez urządzenia InPost motywują ich do zakupów w konkretnym sklepie internetowym – jest to wzrost o 7 punktów procentowych rok do roku. – Zainteresowanie dostawami przesyłek dla e-commerce rośnie skokowo, szybciej niż jakiekolwiek prognozy. Podobnie, jak wymagania konsumentów w tym zakresie – chcą odbierać paczki wygodnie, blisko i o dowolnej godzinie. Nie chcą się czuć ograniczani i nie chcą długo czekać na swoje zakupy - dodaje Rafał Brzoska, prezes InPost.
*Gemius dla e-Commerce Polska, E-commerce w Polsce 2020, N=1544, marzec 2020.
Źródło: Materiały prasowe InPost