Jedno zdrowie. Dziś rusza Kongres „Zdrowie Polaków”
Głównym tematem tegorocznego Kongresu „Zdowie Polaków” jest koncepcja One Health – Jedno Zdrowie. Kluczowe w tej filozofii jest integralne podejście do zdrowia, które uwzględnia wpływ środowiska naturalnego, zwierząt i człowieka na ogólną równowagę zdrowotną.
To bardzo modne pojęcie, ale czy nowe?
Jego źródeł możemy się dopatrywać już w filozofii antycznej. Traktat Hipokratesa (460-377 p.n.e.) pod tytułem „Powietrze, woda i miejsca” omawia wpływ geografii i klimatu na zdrowie. Epikur (341-270 p.n.e.) akcentował dążenie do przyjemności i unikania bólu, poprzez proste życie w harmonii z naturą. Stoicy (III w. p.n.e.), tacy jak Seneka, Epiktet i Marek Aureliusz, zgłębiali ideę życia w zgodzie z naturą i akceptowania wydarzeń zewnętrznych jako części większego planu.
Źródła pojęcia One Health nie są zatem nowe, ale dziś staje się ono kluczowe dla naszego dobrostanu. Populacje ludzkie rosną i rozprzestrzeniają się na nowe obszary geograficzne. W rezultacie coraz więcej ludzi żyje w bliskim kontakcie ze zwierzętami dzikimi i domowymi, co stwarza większe możliwości przenoszenia chorób między zwierzętami i ludźmi. Na Ziemi nastąpiły zmiany klimatyczne, ekspansja przemysłu, intensywne praktyki rolnicze. W związku z międzynarodowymi podróżami i handlem wzrosło przemieszczanie się ludzi, zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. To wszystko sprawia, że choroby mogą szybko rozprzestrzeniać się na całym świecie.
Zdrowie jednostki i zdrowie ekosystemu są nierozerwalnie związane
Dostrzegamy zatem, że zdrowie jednostki i zdrowie ekosystemu są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie możemy jednak wrócić do prostych zaleceń starożytnych filozofów.
Musimy sięgnąć po nasze wielkie osiągnięcia: nowoczesną medycynę i biotechnologię.
A tu dokonuje się prawdziwa rewolucja. Wystarczy wymienić takie hasła jak: medycyna precyzyjna, czyli dostosowanie leczenia do struktury genetycznej i cech danej osoby; biologia syntetyczna, czyli projektowanie i budowa nowych jednostek biologicznych, takich jak sztuczne organizmy i materiały bioinżynieryjne; spersonalizowane szczepionki; inżynieria mikrobiomu, czy w końcu biotechnologia środowiskowa, formułująca rozwiązania biotechnologiczne dla wyzwań środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie i zmiany klimatyczne oraz bioalternatywy dla zrównoważonego rolnictwa, produkcji energii i gospodarki odpadami.
O roli biotechnologii w ochronie zdrowia – debata „Teraz Polska”
To już nie tylko hasła, ale realizowane projekty, które mają odpowiadać na wyzwania przed jakimi stoi współczesny człowiek. Wiele nowoczesnych firm i instytutów zajmuje się w Polsce rozwiązaniami z zakresu medycyny i biotechnologii.
Niektóre z nich mogą poszczycić się przyznawanym od ponad 30 lat firmom Godłem „Teraz Polska”, które mają na swoim koncie innowacyjne rozwiązania, z sukcesem wdrożone i stosowane przez użytkowników. Niektóre z tych firm mogą Państwo poznać podczas Kongresu „Zdrowie Polaków”, bowiem Fundacja od lat organizuje podczas Kongresu debaty z ich udziałem, tak jak i w tym roku, tym razem o roli biotechnologii w ochronie zdrowia.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego dostrzega wagę koncepcji One Health - Jedno Zdrowie jako drogowskazu dla rozwoju świata człowieka i serdecznie dziękuje za zaproszenie do udziału w Kongresie „Zdrowie Polaków”.
Przemówienie Krzysztofa Przybyła, prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego na otwarciu Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023.