FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. AKPA/Jacek Kurnikowski/Warszawska Opera Kameralna
Fot. AKPA/Jacek Kurnikowski/Warszawska Opera Kameralna

Jubileusz Rafała Olbińskiego

11 września 2023

10 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się jubileusz 80. urodzin Rafała Olbińskiego, malarza, grafika, pisarza i ilustratora, który w 2013 roku został odznaczony przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” tytułem „Wybitny Polak”.

Na powitanie zaproszonych gości Rafał Olbiński powiedział ze sceny: - „W jednym z  fragmentów „Małego księcia” autor rozprawia się z obsesją cyfr ludzi dorosłych. Kiedy mówimy o nowym znajomym czy nowym przyjacielu, nigdy nie mówimy o rzeczach istotnych, takich jak na przykład: jakie ma hobby, czy woli wino białe czy czerwone, jaki jest jego ulubiony deser lub książka. Mówimy za to ile ma lat, ile ma wzrostu, ile waży, ile ma rodzeństwa lub dzieci, ile zarabia. Cyfry, cyfry, cyfry.

WYWIAD "MAGAZYNU TERAZ POLSKA": Teraz światem rządzi populizm. O nonsensach we współczesnej sztuce, polskich elitach i polityce schlebiającej najniższym gustom z Rafałem Olbińskim rozmawiają Marzena Tataj i Kamil Broszko - LINK

Otóż mam 80 lat. Głupia sprawa, ale to wina moich rodziców,  że tak się pospieszyli. Gdybym na przykład był ostatnim z rodzeństwa a nie pierwszym, to miałbym 62 lata. Mam 185 cm wzrostu i 85 kg wagi, choć ta liczba nieco się waha. Zarabiam za mało, bo nie stać mnie na moje obrazy. Jeśli chodzi o iloraz inteligencji to mieszczę się w polskiej średniej, którą wyznaczył wieszcz Adam Mickiewicz – A numer jego czterdzieści i cztery. Nie wiem, czy chodziło mu o numer buta czy iloraz inteligencji. Pewnie o to i o to.

Dziś skonstatowałem, że jestem daltonistą. Otóż chciałem dobrać koszulkę do garnituru i wybrałem tę z tygrysem, ze względu na zielone oczy. Właśnie uzmysłowiono mi, że tygrys ma  oczy niebieskie. Tak więc malarz-daltonista to ja.”

 

Fot. AKPA/Warszawska Opera Kameralna

 

Wydarzenie było połączone z pierwszą premierą sezonu 2023-2024 Warszawskiej Opery Kameralnej – kantatą sceniczną Carla Orffa „Carmina Burana”, której inscenizacja stanowi hołd twórczości Rafała Olbińskiego. Wieloznaczne i symboliczne dzieła Olbińskiego towarzyszą całemu spektaklowi. Ożywione animacją obrazy podziwiamy z wielkiego ekranu. Niektóre postaci „schodzą” wprost na scenę, stając się punktem wyjścia do artystycznej zabawy z widzem. Inne postaci zostały uosobione poprzez fragmenty dzieł nadrukowanych na kostiumach śpiewaków.

WYWIAD "MAGAZYNU TERAZ POLSKA": Staram się być jednostką, a nie numerem statystycznym. O wyborach drogi życiowej, różnych obliczach sławy, wpływie nowych mediów na proces twórczy z Rafałem Olbińskim rozmawia Kamil Broszko - LINK

Inscenizacja Carmina Burana dokonana przez Warszawską Operę Kameralną pod dyrekcją Alicji Węgorzewskiej, to opowieść o miłości i zagubieniu człowieka we współczesnym świecie. Bohaterowie próbują się poznać i zrozumieć, ale nie potrafią. Rezygnują pokonani własną słabością i chowają się samotnie w betonowym labiryncie. Spektakl rozpoczyna i kończy popularna kantana O Fortuna, stanowiąc klamrę opowieści o miłości, która mimo wszystko daje nadzieję i wiarę w przyszłość.

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.