Klip video z debaty „Rola przedsiębiorczości jako znaczącej kompetencji na rynku pracy”
W dniach 22-23 czerwca br. odbyła się 7. edycja Kongresu 590. W ramach tego wydarzenia Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego zorganizowała cykl rozmów pod hasłem „Teraz Polska”.
Jedną z nich była debata „Rola przedsiębiorczości jako znaczącej kompetencji na rynku pracy” z udziałem prelegentów:
- Olga Ewa Semeniuk, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
- Katarzyna Łażewska- Hrycko, Główny Inspektor Pracy,
- Janusz Szewczuk, ekspert Związku Miast Polskich,
- Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, laureat Godła „Teraz Polska”.
Rozmowę moderował dr Jarosław Górski, WNE UW , doradca FPGP „Teraz Polska”.
Krzysztof Inglot z Personnel Service, zauważył, że w pierwszym kwartale tego roku mamy 158 000 wakatów na rynku pracy, 144 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2021 roku. - Widać, że przedsiębiorcy borykają się z deficytami. Brakuje takich rozwiązań systemowych, żeby edukacja nadążała za tym jakich pracowników będzie potrzebował pracodawca w przyszłości za 5, 10, 15 lat. I też oswajania młodych, którzy się jeszcze uczą w szkołach, czym jest przedsiębiorczość, co zrobić, żeby założyć firmę, która odniesie sukces.
Janusz Szewczuk, ekspert Związku Miast Polskich zastanawiał się kto nam ratuje rynek pracy. Po części Ukraińcy, wracający z zagranicy Polacy, ale przede wszystkim ludzie w wieku emerytalnym, którzy dalej pracują, dalej prowadzą działalność gospodarczą, ale jak długo? Narasta luka młodych ludzi i ona wynika nie tylko z tego, że ich jest faktycznie mniej. Ich przygotowanie kulturowe, kompetencyjne, osobowościowe sprawia, że nie wchodzą w sposób naturalny w miejsca, które zostają wolne po ludziach odchodzących z rynku pracy. Co gorzej, oni nawet nie potrafią wejść w firmy prowadzone w ich rodzinach przez pokolenie starsze.
W podsumowaniu dr Jarosław Górski, doradca Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” podkreślił, że przedsiębiorczość powinniśmy budować od najmłodszych lat. Jutrzejsi przedsiębiorcy są dzisiaj przedszkolach i w szkołach. Potrzebują przykładu swoich rodziców, swoich nauczycieli, przedsiębiorców z miejsca zamieszkania. Potrzebują konkretnych programów edukacyjnych, które wskażą im drogi, a w szczególności pokażą kompetencje przyszłości. Zawody, w których będą pracowały nasze dzieci i wnuki w większości są jeszcze dzisiaj nieznane. Dopiero nasze dzieci, nasze wnuki będą te zawody tworzyły, a żeby umiały to robić od najmłodszych lat muszą mieć otwarte głowy i chętnych dorosłych, którzy wskażą im różne możliwe ścieżki zawodowe.