FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
fot. Kamil Broszko/Teraz Polska
fot. Kamil Broszko/Teraz Polska

Klip video z debaty „Znaczenie nowych technologii w transformacji energetycznej Polski”

14 lipca 2022

W dniach 22-23 czerwca br. odbyła się 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich”.  W ramach tego wydarzenia Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego zorganizowała cykl rozmów pod hasłem „Teraz Polska” Jedną z nich była debata „Znaczenie nowych technologii w transformacji energetycznej Polski”.

Eksperci debatowali w składzie:

  • Mariusz Iskierski, wiceprezes PGE Energia Odnawialna,
  • Tomoho Umeda, założyciel Hynfra i Hynfra Energy Storage,
  • Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, laureat Godła „Teraz Polska”,
  • Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Moderatorem był dr Jarosław Górski, UW, ekspert FPGP „Teraz Polska”

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej

Nie da się zrobić transformacji energetycznej w kierunku zeroemisyjnych źródeł bez innego podejścia do inwestycji sieciowych i do topologii struktury sieci energetycznej, która powinna wspierać rozwój generacji rozproszonej, a w tej chwili jest rozwijana wyłącznie pod potrzeby największych dostawców. Mamy bardzo dużo źródeł w podstawie systemu, natomiast mamy za mało źródeł rozproszonych opartych na wykorzystaniu odnawialnych zasobów w energii. Tymczasem potrzebujemy bardzo szybko zmieniać miksy energetyczne i w szybkim tempie przygotowywać nowe projekty do pracy, do bycia w gotowości dostarczania energii.

Tomoho Umeda,  prezes Hynfra

Mamy bardzo dużo atutów, które nie są oczywiste.  Na przykład, mamy jeden z największych systemów ciepłowniczych do zdekarbonizowania, który rozproszony – myślę tutaj o systemach ciepłownictwa komunalnego. W każdym takim systemie ciepło węglowe można zastąpić zdekarbonizowanymi rozwiązaniami, m.in. wprowadzając wodór. Chodzi o to, aby dać mieszkańcom samorządów nie tylko tańszą energię, którą dotąd produkuje wielka grupa energetyczna. Teraz mogą to robić lokalni wytwórcy, samorząd lub przedsiębiorcy. Można też zapewnić tanie ciepło zdekarbonizowane. Samorząd może też zapewnić napęd  pojazdom komunikacji zbiorowej poprzez ładowanie baterii do pojazdów elektrycznych lub poprzez lokalną produkcję wodoru. 

dr Jarosław Górski, UW, ekspert Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

Potrzebujemy odpowiednich rozwiązań regulacyjnych, które stworzą zachęty ekonomiczne  do tego, żeby polski przemysł, rolnictwo, urzędy, wszystkie instytucje mogły i chciały korzystać z odnawialnych źródeł energii. Wodór jest i pozostaje oczywiście technologią przyszłości. Priorytetowo musimy zmodernizować polskie sieci energetyczne oraz zatroszczyć się o polskie ciepłownictwo. Musimy sprawić, aby polskie gospodarstwa domowe na terenach rozproszonych, wiejskich były przyłączone do nowoczesnych sieci kanalizacyjnych. Każde z tych wyzwań wydaje się być istotne, a łącznie składają się na mega wyzwanie, jakim jest poprawa miksu energetycznego Polski, tak aby osiągnąć nie tylko zeroemisyjność, ale także dokonać sprawiedliwej transformacji energetycznej,  zapewniając polskim rodzinom bezpieczne, stabilne i  nie nadmiernie kosztowne źródła energii. 

Tomoho Umeda,  prezes Hynfra

Wszystkie trzy rynki węglowodorów, czyli gaz, węgiel i ropa będą zastąpione przez elektryfikację, a tam gdzie nie da się bezpośrednio czegoś zelektryfikować, będzie potrzebny nośnik energii albo bateryjny, czyli magazyn energii - akumulator albo nośnik chemiczny, jakim jest wodór. I tak będzie musiała wyglądać każda gospodarka na świecie, która jest zdekarbonizowana.

 

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.