FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Kamil Broszko/Teraz Polska
Fot. Kamil Broszko/Teraz Polska

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

19 grudnia 2022

Krzysztof Przybył: Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z
nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Znając dokonania zastępcy rzecznika praw obywatelskich, dr Hanny Machińskiej, możemy czuć niepokój w związku z jej zwolnieniem. Nie musimy oczywiście być zadowoleni z decyzji personalnej obecnego RPO, profesora Marcina Wiącka, szczególnie jeżeli utożsamialiśmy się z kierunkiem działań i wielkim poświęceniem dr Machińskiej, jakie wykazywała broniąc praw najsłabszych, wykluczonych przez system. Możemy się o tym przekonać choćby z lektury wywiadów, jakich udzielała Magazynowi Teraz Polska (ostatni jest dostępny pod tym linkiem). Chciałbym jednak przy okazji całej sprawy postulować dwie kwestie: nie dajmy się wciągnąć w kolejny konflikt, bo jest ich już zbyt wiele, a społeczeństwo mamy zanadto podzielone, a po drugie – nie deprecjonujmy ostatniego urzędu, który by mógł pełnić swoją niezmiernie ważną misję, powinien zachować autorytet i nadal cieszyć się społecznym zaufaniem.

Wybór obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich poprzedził długotrwały pat w parlamencie. Kandydat na ten urząd musi bowiem zdobyć akceptację większości sejmowej i większości senackiej, co w obecnym Sejmie jest bardzo trudne. Profesor Wiącek, osoba całkowicie spoza polityki, zdobył akceptację obu izb. Poparła go opozycja, poparła go część obozu rządzącego. Sprawując swój urząd, unika mieszania się w polityczne spory, co oczywiście nie cieszy ani władzy, ani opozycji.

Rzecznik Praw Obywatelskich ma prawo dobierać sobie najbliższych współpracowników. Naturalnie dziennikarze, eksperci, obywatele, także politycy mają prawo mieć na temat tych nominacji zdanie. Pozytywne albo krytyczne. Należy jednak pamiętać, że to Rzecznik osobiście odpowiada za formułę i skuteczność pełnienia swojej misji, chociaż bez dobrego zespołu nie byłby jej w stanie prowadzić. Decyzja RPO o rezygnacji ze współpracy z zastępczynią oburzyła niektóre środowiska. Sęk w tym, że w przypadku tak newralgicznych dla demokracji, dla wolności obywatelskich instytucji jak Rzecznik Praw Obywatelskich, krytyka musi być zawsze formułowana z zachowaniem należytej dozy ostrożności. Po to właśnie, by nie doprowadzić do zdyskredytowania kolejnej już instytucji.

Polacy, jak wynika z badań, nie ufają sobie nawzajem, nie ufają władzy, dzięki władzy nie ufają też sądom.

Pozwólmy Rzecznikowi działać i niech poprzez efekty tych działań buduje swój autorytet i zaufanie społeczne​.

Źródło: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Natemat.pl

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.