FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Krzysztof Przybył: Czy czeka nas wyborcza rewolucja?

10 marca 2024

Początek kadencji parlamentu to jedyny dobry moment, by rozmawiać o udoskonaleniu przepisów regulujących wybory. Wygląda na to, że czekają nas największe od lat zmiany. Swoje sugestie przedstawiła właśnie Państwowa Komisja Wyborcza, a i rządząca Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie własny projekt. To, że zmiany są potrzebne, nie ulega wątpliwości. Cel może być tylko jeden: zadbanie o to, by wysoka frekwencja nie była jedynie fenomenem niektórych wyborów. Od siebie dodam, że szczególnie ważna jest mobilizacja na poziomie wyborów samorządowych. Na tym, gminnym poziomie Polacy bowiem najlepiej widzą, jakie znaczenie ma ich głos.

Niezbędna reforma okręgów wyborczych

PKW przedstawiła aż 44 propozycje zmian w prawie. Najważniejsze z nich to zmiana liczby posłów, wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych i likwidacja ciszy wyborczej.

W istocie, zmiany ludnościowe spowodowały, że niektóre okręgi wyborcze stopniowo upodabniają się do angielskich tzw. zgniłych okręgów sprzed dziewiętnastowiecznej reformy wyborczej. Przypomnę, że prawo wybierania posłów do Parlamentu miały jedynie niektóre miejscowości, a przywileje te otrzymały w dawnych wiekach. I tak zupełnie podupadłe miasteczka, zamieszkiwane przez kilkaset osób, korzystały z tego przywileju, zaś na przykład ludny Manchester nie wybierał ani jednego posła. Powszechne prawo wyborcze eliminuje takie sytuacje, jednakże liczba wyborców przypadających na poszczególne okręgi coraz bardziej się różni. Profesor Jacek Haman z Fundacji Batorego zwracał uwagę na ten problem już kilka lat temu. Według niego z Warszawy powinno być wybieranych nawet 7-8 posłów więcej, niż obecnie.

Co do ciszy wyborczej to w pełni zgadzam się z PKW, że w epoce social mediów takie rozwiązanie jest i archaiczne, i nagminnie omijane. Słynne twitterowe „bazarki”, na których w dniu wyborów podaje się „ceny warzyw” (PiStacje, POmidory itp.) są tylko jednym z wielu przykładów.

Głosowanie korespondencyjne – dlaczego nie do samorządów?

Koalicja Obywatelska w swoim projekcie proponuje, by z prawa do głosowania korespondencyjnego mogli korzystać wszyscy wyborcy, nie tylko osoby obłożnie chore i z innych, wymienionych w Kodeksie wyborczym względów niemogące osobiście oddać głosu. Należałoby powiedzieć – tak, ale… Ale muszą być gwarancje, że nie dojdzie tu do nadużyć, że system będzie sprawny, że państwo poradzi sobie z setkami tysięcy, a może milionami tak oddanych głosów. Wystarczy posłuchać, co zeznają obecnie świadkowie przed komisją śledczą do spraw tzw. wyborów kopertowych i jak mógł się zakończyć ówczesny pomysł. Wiem, że tu chodzi o głosowanie zdalne, ale pewne zagrożenia, jeżeli się nie zadba zawczasu o ich wyeliminowanie, pozostaną bez zmian.

W swoim projekcie posłowie KO przewidzieli takie głosowanie w przypadku wyborów do parlamentu, do Parlamentu Europejskiego i wyborach prezydenckich, natomiast zmiany nie dotyczą wyborów samorządowych. Nie widzę podstawy dla takiego wyjątku, tym bardziej, że od szczebla samorządów zaczyna się obywatelska mobilizacja wyborców. Politycy samorządowi, inaczej niż niektórzy parlamentarzyści, mają pełną świadomość, że nic nie jest dane raz na zawsze i trzeba zabiegać o poparcie wyborców. Jeżeli zatem chcemy dać szansę na głosowanie korespondencyjne, to nie powinniśmy pozbawiać tego prawa w przypadku wyborów samorządowych. Wręcz przeciwnie, może od nich zacznijmy!

 

Źródło Salon24.pl blog Krzysztofa Przybyła, prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.