FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Foto: NCBR/Twitter
Foto: NCBR/Twitter

Laureat Godła „Teraz Polska” – GeneMe - zwycięzcą w Konkursie „Polski Produkt Przyszłości”

17 czerwca 2021

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wręczyły nagrody i wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych polskich produktów i technologii. Wśród laureatów znalazł się FRANKD – szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2, nagrodzony w 31. edycji Konkursu „Teraz Polska”. To przełomowe, bezpośrednie i nie wymagające izolacji materiału genetycznego rozwiązanie pozwala na otrzymanie wyniku już w 30 minut.

NAJLEPSZE NOWATORSKIE PROJEKTY

Test FRANKD jest efektem współpracy GeneMe Sp. z o.o. oraz Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej. Obok niego w gronie zwycięzców znalazły się dwa urządzenia: AngioExpert do nieinwazyjnej oceny krążenia naczyniowego oraz VENTIL umożliwiający niezależną wentylację płuc. – Zwycięzcy konkursu „Polski Produkt Przyszłości” to autorzy najbardziej innowacyjnych polskich produktów i technologii. A bez innowacji i  innowatorów nie ma mowy o rozwoju, szczególnie w czasach gdy nasza gospodarka podnosi się po trudach epidemii Covid-19. Cieszę się, że mimo tego niełatwego egzaminu, polskie firmy i instytucje nauki nie straciły ducha walki o lepszą przyszłość i nie ustały w tworzeniu rozwiązań poprawiających jakość naszego życia – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

INNOWACYJNOŚĆ TESTU FRANKD

Szybki test genetyczny na obecność wirusa SARS CoV-2 – FRANKD to bezpośredni i niewymagający izolacji materiału genetycznego test przesiewowy, realizowany metodą RT-LAMP. - Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych enzymów oraz nowego podejścia do przygotowania testów oferujemy rozwiązanie potrzebne do masowego badania ludzi. Używając naszego testu, nie ma potrzeby izolowania materiału genetycznego. Produkt jest gotowy do użycia zaraz po otwarciu pudełka, można go przechowywać w temperaturze pokojowej, a wynik otrzymujemy już po 30 minutach – wyjaśnia innowacyjność produktu dr inż. Dawid Nidzworski, założyciel i CEO GeneMe Sp. z o.o.

O KONKURSIE

„Polski Produkt Przyszłości” to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotychczas do konkursu zgłoszono ponad 1200 projektów, spośród których nagrodzono 59, a 137 wyróżniono. Tegoroczna edycja była rekordowa – organizatorzy odnotowali aż 219 zgłoszeń. Wyboru najlepszych projektów dokonują corocznie niezależni eksperci branżowi oraz Kapituła Konkursu. – NCBR i PARP na co dzień pomagają przedsiębiorcom i naukowcom zmieniać ich odważne projekty w przełomowe produkty, usługi i technologie. Doskonale wiemy, że każdy innowacyjny projekt jest swego rodzaju wyzwaniem rzuconym światu – niesie ze sobą ryzyko rynkowe, ale i obietnicę przyszłych korzyści dla użytkownika, społeczeństwa, często także całej gospodarki. Dlatego Polski Produkt Przyszłości już od 23 lat inspiruje koleje pokolenia innowatorów. Wskazujemy polskim przedsiębiorcom i naukowcom ścieżki do osiągania wspólnych sukcesów, bo wierzymy w siłę wspólnoty, zaufania i współpracy – podsumował dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zobacz pełną listę wyróżnionych w Konkursie „Polski Produkt Przyszłości”

Źródło: https://www.gov.pl/web/ncbr

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.