Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wyposażone w aparaty do ECMO
Dzięki współpracy z pięcioma „szpitalami jednoimiennymi” oraz Krajowemu Konsultantowi w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Radosławowi Owczukowi Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma na swoim wyposażeniu aparaturę do ECMO i może transportować zakażonych SARS CoV-2, u których doszło do ostrej niewydolności oddechowej. ECMO to technika pozaustrojowego natlenowania krwi. System zawiera pompę i oksygenator pozwalający na pewien czas zastąpić pracę płuc czy serca.
Zakażeni koronawirusem, których zakwalifikowano do terapii z użyciem ECMO trafią do jednego z pięciu "szpitali jednoimiennych", w których specjaliści wykorzystują technikę pozaustrojowego utlenowania krwi. Są to :
- Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
- Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku,
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie,
- Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Z. Religi "Medinet"
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie.
Sprzęt do testów udostępniło pogotowiu Centrum Terapii Pozaustrojowej Kliniki Kardiochirurgii CSK MWSiA w Warszawie. Dzięki temu można było zweryfikować, czy przygotowane przez systemy mocowania i zasilania w śmigłowcu spełniają swoje role i są bezpieczne. Przed realizacją misji należy zastosować odpowiednią konfigurację kabiny medycznej, zabrać na pokład śmigłowca system mocowania i przewód zasilający urządzenia ECMO.
Źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe