FUNDACJA TERAZ POLSKA

MAP przed wielkim wyzwaniem

Fot. Kamil Broszko/Broszko.com
poniedziałek, 27 lipca 2020

Krzysztof Przybył

Termin „czarne złoto” używany jest dzisiaj z nutą refleksji a nawet wręcz ironii. To, co kilka dekad temu miało być motorem napędowym polskiego sukcesu, dzisiaj urasta do rangi jednego z największych problemów rządzących. Unikanie rozmów przez związkowych liderów nie pomaga, rzecz jasna, w znalezieniu rozsądnego kompromisu. Pytanie brzmi: nie „czy”, nawet nie „kiedy”, ale „jak najmniej boleśnie” pożegnać się z węglem. Tej odpowiedzi nie udzielą ani górnicy, ani wielkie węglowe spółki, tylko ich właściciel. Czyli państwo. Ministerstwo Aktywów Państwowych staje przed najpoważniejszym wyzwaniem w swojej krótkiej historii.

Unia Europejska jaka jest, każdy widzi. Wbrew temu, co mówią eurosceptycy, wśród wielkich projektów przygotowywanych w gronie eurourzędników powstają również takie, które zasługują na zdecydowanie pozytywną ocenę. Do takich zaliczam politykę klimatyczną i uparte dążenie do przebudowy rynku energii w kierunku źródeł niskoemisyjnych.

Polska stanęła na rozdrożu. Z jednej strony – wystarczy spojrzeć na smogową mapę kraju, by podzielić unijne argumenty. Nie chodzi tylko o zdrowie, ale i o gospodarkę: gospodarka konkurencyjna to gospodarka przyjazna środowisku. Z drugiej strony, wielu przespanych lat nie nadrobimy w błyskawicznym tempie. Potrzebujemy więcej czasu, niż liczne państwa unijne, by spełnić wymogi europejskiej polityki klimatycznej. Jednak żeby to uczynić musimy od ręki zabrać się do radykalnych działań w kilku obszarach powiązanych z energetyką. Jednym z nich jest górnictwo.

Na tę skomplikowaną sytuację rzuciła dodatkowo swój cień pandemia. Zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię, rosną hałdy węgla, a w dodatku trudniej jest pozyskać środki podmiotom zaangażowanym w energetykę opartą na węglu. Poważne instytucje finansowe po prostu kalkulują (całkiem rozsądnie), że pakowanie pieniędzy w węgiel to ryzyko wyższe od potencjalnych zysków.

Czytaj całość

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.