Międzynarodowy sukces polskiej bramy odkażającej WAAM
Opracowana przez naukowców i absolwentów Politechniki Śląskiej brama odkażająca WAAM znalazła się w finale, wśród 9 zwycięskich projektów, międzynarodowego konkursu HEALING SOLUTIONS FOR TOURISM CHALLENGE. Polacy pokonali ponad 1100 zespołów, z ponad 100 krajów.
Startup WAAM, stworzony z absolwentów i pracowników Politechniki Śląskiej, odpowiadał za budowę bramy i zgłosił ten wynalazek na konkurs Światowej Organizacji Zdrowia oraz Światowej Organizacji Turystyki w tematyce walki z pandemią.
– W projekt od początku są zaangażowane Politechnika Śląska i startup technologiczny WAAM. Na uczelni zajęliśmy się badaniami nad środkami do dezynfekcji i ich skutecznością w warunkach rozpylania. Natomiast inżynierowie z WAAM zaczęli projektować i budować bramę. W sumie przy tym przedsięwzięciu pracuje 8 osób, ale zespół jest powiększany. Szczególne podziękowania kierujemy do władz uczelni za szybkość działania – mówi dr inż. Magdalena Bogacka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, koordynatorka projektu. – Nasza brama pracuje już w dwóch szpitalach. W planach są kolejne montaże, ale wiele zależy od tego, ile uda nam się zebrać środków na ich budowę – dodaje Bogacka.
– To ogromny międzynarodowy sukces całego zespołu z Politechniki Śląskiej i naszego startupu WAAM. Będąc uczelnią badawczą, zarówno temu projektowi, jaki i pozostałym wynalazkom i rozwiązaniom powstającym na Politechnice Śląskiej bardzo kibicujemy i pomagamy. Uruchomiliśmy na cel walki z epidemią koronawirusa kilka możliwości wsparcia finansowego prowadzonych badań, jak np. konkursy pro-jakościowe Politechniki Śląskiej, czy specjalny program "Politechnika przeciw epidemii". Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu każdy może wspierać badania wpłacając pieniądze w formie wolnych datków na utworzone w tym celu subkonto – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
O konkursie
Celem konkursu HEALING SOLUTIONS FOR TOURISM CHALLENGE było znalezienie najbardziej innowacyjnych projektów, które przyczyniły się do redukcji negatywnych skutków stanu epidemii w zakresie turystyki, a także umożliwiły wsparcie dla podróżnych, przedsiębiorców i władz. Brama była oceniania w kategorii „Healing for Prosperity” (oznaczającej ukierunkowanie na dobrobyt), która obejmowała rozwiązania w zakresie gospodarczym i ekonomicznym.
O bramie odkażającej
Już pisaliśmy na naszej stronie o tym wynalazku, ale przypomnijmy raz jeszcze. Brama odkażająca powstała jako komora, w której personel medyczny i ratowniczy może odkazić kombinezony ochronne, dzięki czemu ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 przy ich zdejmowaniu zostało zminimalizowane. Pierwsza tego typu komora stanęła 15 kwietnia na Oddziale Zakaźnym Szpitala w Bytomiu. Kolejna w Szpitalu w Kłobucku. W najbliższym czasie planowane są instalacje w kolejnych jednostkach – w Zabrzu i w Gliwicach.
Źródło: Politechnika Śląska