FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”
Fot. Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”

Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej już w najbliższy weekend

11 sierpnia 2023

Najbardziej radosny turniej świata wraca po czteroletniej przerwie! Tęsknili za nimi uczestnicy i kibice. Od ostatnich Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej mijają właśnie cztery lata. VIII edycja turnieju, w dniach 12-13 sierpnia 2023 roku, zostanie rozegrana na Stadionie Miejskim Legii w Warszawie. Na ponad 200 zawodników i liczną publiczność, oprócz sportowej rywalizacji o tytuł najlepszej drużyny globu, znów czekać będzie moc atrakcji. Wśród nich wieńczący niedzielne finały koncert Kamila Bednarka. Laureat Godła „Teraz Polska”, firma Blachy Pruszyński, jest jednym ze sponsorów wydarzenia.

„Ja wiem, że takie chwile jak te nie zdarzają się zbyt często. Takie chwile jak te to nasze zwycięstwo!” – słowa przeboju Kamila Bednarka, jednego z najpopularniejszych polskich wokalistów, wyjątkowo pasują do wydarzenia, które od niemal 13 lat staje się udziałem młodych piłkarzy z domów dziecka i placówek wychowawczych. – Aż trudno dziś uwierzyć, jak długą drogę udało nam się przebyć od początku – mówi Andrzej Lisiak, pomysłodawca i organizator Mistrzostw Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. – W dotychczas rozegranych edycjach Mistrzostw wzięło udział ponad 6 tysięcy dzieci z 45 krajów. Większość traktuje wyprawę do Warszawy jak przygodę życia, przygotowując się przez kilka miesięcy. W tym roku głód piłki i wspólnej zabawy, ze zrozumiałych przyczyn, jest jeszcze większy.

Wszystko za sprawą dłuższego niż zwykle oczekiwania na kolejną edycję turnieju. W przypadku mundiali piłkarskich czteroletnia przerwa jest normą. Jednak uczestnicy piłkarskich Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka przywykli do tego, że spotykają się na obiektach Legii w Warszawie co roku. Pandemia COVID-19 spowodowała, że choć VII Mistrzostwa Świata odbyły się w 2019 roku, na kolejny mundial dzieci z domów dziecka trzeba było czekać zdecydowanie dłużej.

W tym czasie „Nadzieja na Mundial” jednak nie próżnowała. Stowarzyszenie, które zorganizowało dotąd m.in. 14 edycji Mistrzostw Polski, a także Mistrzostwa Europy i zeszłoroczne Mistrzostwa Ukrainy Dzieci z Domów Dziecka, jest także współorganizatorem 4 edycji Mistrzostw Niemiec i 2 edycji Mistrzostw Tajlandii Dzieci z Domów Dziecka. W ostatnich latach wspierało także organizację Mistrzostw Portugalii, Chorwacji i Słowenii. Na 2024 rok planowane są Mistrzostwa Dzieci z Domów Dziecka w Bośni i Hercegowinie oraz w Czechach. Wszystko to powinno sprawić, że piłkarski poziom międzynarodowych turniejów będzie jeszcze wyższy, niż do tej pory.

W dorosłej piłce nożnej funkcjonuje powiedzenie „W Europie nie ma już słabych drużyn”. Przenosząc to na realia naszych mistrzostw, można powiedzieć, że na mapie świata „Nadziei na Mundial” jest coraz mniej białych plam – podkreśla prezes Stowarzyszenia Sylwester Trześniewski. – Mimo niełatwych realiów nasza idea rośnie i harmonijnie się rozwija. Piłka nożna daje tym dzieciakom energię do rozwoju i radość, jakiej często nie miały w swoim życiu wiele – dodaje.

W VIII Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka weźmie udział ponad 20 reprezentacji. Wśród nich: Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Czarnogóra, Estonia, Francja, Jordania, Litwa, Łotwa, Macedonia, Madagaskar, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Tajlandia, Ukraina, Uzbekistan, Węgry oraz oczywiście drużyna Biało-Czerwonych.

Nie przespaliśmy czasu od ostatnich Mistrzostw Świata. Proces selekcji trwał non stop – mówi Krzysztof Kot, wychowanek domu dziecka w Kołaczkowie, który w 2013 roku, na I Mistrzostwach Świata wraz z Biało-Czerwonymi sięgnął po tytuł Mistrza Świata. Dziś jest selekcjonerem i trenerem polskiej kadry narodowej dzieci z domów dziecka. – Regularnie spotykaliśmy się na treningach, zgrupowaniach i obozach. Efekty wykonanej pracy weryfikowaliśmy, występując na zagranicznych i lokalnych turniejach.

W sumie dotychczasowy dorobek Biało-Czerwonych w Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka to złoto, dwa srebra i trzy brązy. Udział w ostatnim turnieju, w 2019 roku, Polacy zakończyli na fazie ćwierćfinału. Teraz chcą wrócić na podium. – Już teraz myślimy o medalach. Najchętniej o złotych! – mówi Krzysztof Kot.

Kibicować młodym piłkarzom z domów dziecka będą m.in. byli reprezentanci Polski w piłce nożnej.

Uczestnicząc od lat w projektach „Nadziei na Mundial” widzę, jak ogromny postęp robią młodzi piłkarze. Z roku na rok poziom turniejów jest coraz wyższy, widać ogrom serca i pracy, jaką zawodnicy wkładają w przygotowanie do turniejów. Jestem pewien, że są wśród nich talenty, które w przyszłości będą miały szansę zaistnieć w „dorosłym” futbolu – mówi Dariusz Dziekanowski, były reprezentant Polski w piłce nożnej, od lat wspierający „Nadzieję na Mundial” jako Ambasador Mistrzostw.

– Cieszymy się ogromnie z powrotu do kalendarza Mistrzostw Świata w starej formie, kiedy to dzieci z każdego zakątka globu mogą zjednoczyć się na murawie. Ta niepowtarzalna okazja pozwala młodym talentom z całego świata ścigać się, wyznaczając nowe granice sportowej pasji i wspólnego ducha rywalizacji. Jesteśmy dumni, że jako sponsor główny wspieramy te pełne emocji i radości zawody, które niosą ze sobą przesłanie jedności, inspiracji i międzynarodowej przyjaźni – mówi Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju w sieci sklepów Biedronka, która jest sponsorem głównym Mistrzostw Świata.

Zaplanowane na 12 i 13 sierpnia wydarzenie na stadionie Legii Warszawa będzie wielkim sportowym świętem dla kilkuset dzieci z domów dziecka. Emocje i atrakcje czekają jednak również na publiczność, która w niedzielę, korzystając z wolnego wstępu, zdecyduje się odwiedzić obiekt przy ulicy Łazienkowskiej 3. Warszawiacy będą mogli kibicować finałom Mistrzostw, a wielką atrakcją je wieńczącą będzie koncert Kamila Bednarka. Do tego na terenie stadionu na kibiców czekać będzie m.in. rodzinna strefa zabaw, stoisko UNICEF Polska oraz food-trucki Festiwalu Smaków Świata.

Wstęp dla publiczności jest wolny w niedzielę, 13 sierpnia, od godz. 15:30.

Lokalizacja: Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego, ul. Łazienkowska 3, Warszawa

Program VIII Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej

Sobota, 12 sierpnia

09:00 – 09:40 Uroczyste rozpoczęcie Mistrzostw

10:00 – 14:15 Mecze fazy grupowej

Niedziela, 13 sierpnia:

12:30 – 13:00 Otwarcie II dnia Mistrzostw

13:00 – 15:30 Mecze fazy pucharowej

15:40 – 16:00 Mecz o III miejsce

16:00 – 16:20 Ceremonia otwarcia finału z występem Kamila Bednarka

16:20 – 16:50 Finał Mistrzostw Świata

17:00 – 18:00 Koncert Kamila Bednarka

18:30 – 20:00 Gala finałowa Mistrzostw

 

Organizator XIV Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka: Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”.

Patroni honorowi: Minister Sportu i Turystyki; Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji; Polski Związek Piłki Nożnej; UNICEF Polska

Partner Strategiczny: m.st. Warszawa

Partnerzy Główni: Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, Fundacja Legii, Miejskie Zakłady Autobusowe, Keeza

Sponsor główny: sieć sklepów Biedronka

Sponsorzy: Blachy Pruszyński, PKN Orlen

Turniej jest współfinansowany ze środków Funduszu Prewencyjnego PZU S.A.

Patroni medialni: TVP Sport, Polska Agencja Prasowa, Halo Warszawo!, Radio SuperNova

Źródło: Informacja prasowa Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”

karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.