Muzeum Auschwitz dba o bezpieczeństwo zwiedzających
Zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom każdego muzeum to priorytetowe zadanie w czasie pandemii. W tym celu Muzeum Auschwitz ustawiło przed wejściem specjalną bramka dezynfekcyjna WAAM, której działanie ma na celu minimalizowanie ryzyka zakażeń.
To zmodyfikowana wersja urządzenia opracowanego przez naukowców z Politechniki Śląskiej i startupu technologicznego WAAM na potrzeby szpitali walczących z COVID-19. – Nasz projekt odniósł międzynarodowy sukces w konkursie Healing Solutions for Tourism Challenge organizowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Światową Organizację Turystyki, pokonując ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów. Działa w kilku placówkach medycznych w województwie śląskim i jest doskonałym potwierdzeniem, że nauka to ważny element potencjału naszego regionu w walce z epidemią – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
Model, który powstał specjalnie na potrzeby muzeów, został opracowany we współpracy z Muzeum Auschwitz. – Cieszymy się, że będziemy pierwszym muzeum na świecie, które będzie korzystać z tego nowatorskiego rozwiązania. Zapewnienie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w czasie, kiedy cały świat turystyki zmaga się z pandemią. To istotny krok w perspektywie ponownego otwarcia Miejsca Pamięci i przywracania ruchu odwiedzających – podkreślił dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.
Stojąca przed wejściem do Muzeum bramka różni się od szpitalnych liczbą dysz, czasem odkażania oraz użytym środkiem dezynfekcyjnym. – Użytkowanie bramy przez osoby w ubraniach codziennych wymaga krótszego czasu przebywania w bramce i innego środka dezynfekcyjnego. Zastosowanym tutaj środkiem jest nadtlenek wodoru, a nie preparat na bazie chloru, jak w placówkach służby zdrowia. Dzięki temu działanie będzie skuteczne biobójczo, ale nie wpłynie niekorzystanie na dezynfekowane powierzchnie. Konstrukcja bramki została dostosowana do potrzebnej wydajności urządzenia w Muzeum, a także przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową – powiedziała dr Anna Wawrzyk, epidemiolog pracująca w Muzeum Auschwitz.
Muzeum opracowało także nowe zasady zwiedzania w warunkach obostrzeń sanitarno-epidemicznych, np. zwiedzanie z edukatorem będzie odbywać się w mniejszych nich dotychczas grupach. Zmniejszona zostanie także liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający będą także musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk.
Otwarcie dla zwiedzających Muzeum Auschwitz- Birkenau jest planowane na początku lipca.
Źródło: Politechnika Śląska