Największe targi online dla branży spożywczej już za nami!
Targi WorldFood Poland 2021 już za nami. Tegoroczna edycja była wyjątkowa – pierwszy raz w nowej wirtualnej formule. Informacje spływające do organizatorów dowodzą, że wydarzenie to okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W targach udział wzięło 160 wystawców z 22 krajów oraz 2 166 zalogowanych użytkowników reprezentujących głównie handel hurtowy i detaliczny, produkcję spożywczą oraz gastronomię!
Targi online – alternatywa, na którą czekała branża
Choć światowa pandemia zburzyła dotychczasowy porządek w wielu obszarach naszego funkcjonowania, to nie zamroziła na szczęście jednego: ludzkiej pomysłowości oraz innowacyjności. Dzięki takim inicjatywom jak targi organizowane w przestrzeni wirtualnej, branża spożywcza może nadal harmonijnie funkcjonować. Przedsiębiorcy mogą nie tylko cały czas nawiązywać nowe kontakty, lecz także wymieniać się doświadczeniami i poglądami na sprawy, którymi na co dzień żyją.
Strefa EXPO i networking – wirtualne okno na świat
Organizatorzy przygotowali strefę EXPO, w której umieścili wirtualne stoiska oraz profile wystawców. Strefa ta, oprócz funkcji prezentacji produktów, zapewniła również możliwość działań networkingowych.
Za pomocą platformy w ciągu 3 dni wysłane zostały 13 734 wiadomości tekstowe, nawiązano 2 547 tys. połączeń audio oraz 1 836 połączeń audiowizualnych. Spotkania video cieszyły się dużą popularnością i ich sumaryczny czas wyniósł 12 120 minut, co stanowi ponad 200 godzin.
„Targi World Food Poland 2021 w formacie online zostały profesjonalnie zorganizowane. Platforma działała płynnie, a organizatorzy dokładali starań, żeby uczestnicy odwiedzali stoiska.” – tak podsumowuje udział w targach jeden z Wystawców, Anthony Chiu z firmy Hedonista, firmy produkującej chińskie oleje chili.
Konferencje, debaty i panele dyskusyjne
Wśród prelegentów można było usłyszeć przedstawicieli rządu i instytucji, ekspertów i przedsiębiorców oraz reprezentantów mediów, których wystąpienia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ponad 1,5 tys. odbiorców wzięło udział w targowych konferencjach, wszystko to w specjalnie dla tego celu stworzonej Strefie Konferencji.
Każdy dzień targów podzielony był na bloki tematyczne związane z aktualnymi zagadnieniami oraz wyzwaniami branży spożywczej. Omówione zostały m.in.:
- Wpływ pandemii COVID-19 na międzynarodowy handel w obszarze rolno-spożywczym
- Eksport na rynki Wschodnie i wszystkie aspekty formalne i praktyczne z nim związane
- Trendy kształtujące przyszłość branży spożywczej, innowacje, superfood i novel food
- Rynek żywności organicznej w Polsce i na świecie
- Suplementy diety i żywność funkcjonalna
- Systemy jakości w produkcji wieprzowiny i jej przetworów
- Polska Wódka elementem dziedzictwa i tradycji kultury
- Kompetencje pracownika przyszłości i kierunki zmian w branży HoReCa!
Debata inauguracyjna
Targi rozpoczęły się debatą otwierającą z udziałem Grzegorza Pudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister wraz z zaproszonymi gośćmi: p. Małgorzatą Gośniowską-Kola (Dyrektor Generalny KOWR), senatorem Jackiem Boguckim, Dariuszem Sapińskim (Prezes Zarządu Mlekovita), Jackiem Zarzeckim (Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego). Dyskutowali na temat wpływu pandemii COVID-19 na kształt międzynarodowego handlu w obszarze rolno-spożywczym. Wskazali szanse dla polskich eksporterów żywności oraz omówili obecne trendy konsumenckie i sprzedażowe. Wystąpienie Ministra wraz z zaproszonymi gośćmi przyciągnęło rekordową liczbę słuchaczy.
W targach brały udział także firmy z Mazowsza a Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, słowem wstępu nawiązał do bogactwa produktów spożywczych wytwarzanych na Mazowszu oraz zachęcił do wzięcia udziału w wirtualnych targach.
Partnerami instytucjonalnymi i współorganizatorami debat i paneli tematycznych były największe
i najważniejsze organizacje oraz przedsiębiorstwa branżowe oraz eksperci z wybranych dziedzin, m.in.: Warszawska Izba Gospodarcza, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Stowarzyszenie Polska Wódka, Krajowa Rada Suplementów i Odżywek, Unia Owocowa, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Polski Przemysł Spirytusowy, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Polbisco, Polska Federacja Ziemniaka, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Związek Sadowników RP, Krajowa Unia Producentów Soków, Polska Izba Handlu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Związek Polskie Mięso, Stowarzyszenie Forum Dialogu Gospodarczego.
Nowa rzeczywistość
Pandemia, która ograniczyła możliwości w wielu dziedzinach gospodarki, nie zniechęciła organizatorów targów WorldFood Poland do stworzenia wirtualnej przestrzeni targowej, umożliwiającej potencjalne interakcje targowe w formie online. Organizatorzy targów podjęli się inicjatywy stworzenie alternatywnej formy komunikacji biznesowej dla branży spożywczej w formie wirtualnego wydarzenia, co zostało docenione przez większość uczestników.
Platforma będzie jeszcze dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników do końca miesiąca tj. 30 kwietnia! Nadal można przeglądać wirtualne stoiska, profile wystawców i ich produkty oraz nawiązywać bezpośrednie kontakty poprzez funkcje czatu. Dostępne są również nagrania z konferencji, które można sobie odtworzyć w dowolnym czasie. Platforma dostępna jest tutaj: https://virtualexpo.worldfood.pl/
Szczególne podziękowania organizator targów kieruje do wszystkich partnerów: instytucjonalnych, merytorycznych oraz medialnych, którzy aktywnie brali udział w przygotowywaniu oraz promowaniu wydarzenia. „Wyrazy podziękowania należą się także Wystawcom za chęć udziału w innowacyjnym rozwiązaniu dla branży spożywczej oraz wszystkim gościom za wzięcie udziału w targach WorldFood Poland Virtual Expo. Czas pandemii spowodował wiele zmian i zmobilizował zarówno nas jako organizatorów jak i przedsiębiorców, do poszukiwania alternatywnych rozwiązań i sposobów na kontakty biznesowe. Mam nadzieję, że wirtualna forma targów przyczyni się do rozwoju firm biorących udział w wydarzeniu online. Mam nadzieję, że kolejna edycja odbędzie się już stacjonarnie, wśród smaków i zapachów z całego świata . Do zobaczenia w następnej edycji WorldFood Poland w dniach 05-07 kwietnia 2022!” – mówi Agnieszka Szpaderska, dyrektor targów WorldFood Poland.
Więcej informacji na temat Targów: https://www.worldfood.pl/
Źródło: Informacje prasowe WordFood Poland