FUNDACJA POLSKIEGO
GODŁA PROMOCYJNEGO

karta góra
Fot. Adrian Grycuk, Wikipedia
Fot. Adrian Grycuk, Wikipedia

Nie żyje profesor Marian Zembala

19 marca 2022

Ciało profesora Zembali znaleziono w sobotni poranek w basenie wybudowanym przy jego rodzinnym domu w Zbrosławicach (powiat tarnogórski). Z nieoficjalnych informacji wynika, że prof. Marian Zembala pozostawił list pożegnalny.

Prof. Marian Zembala należał do najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. Z prof. Zbigniewem Religą należał do zespołu, który przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. Od roku 1993 kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W roku 2001 prof. Zembala jako pierwszy w Polsce dokonał przeszczepu płuco-serca. Miał też na koncie skuteczny zabieg wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W roku 2011 został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii.

W roku 2014 prof. Zembala uzyskał mandat radnego w śląskim sejmiku wojewódzkim, a kilkanaście miesięcy później został ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. Wystartował też w wyborach parlamentarnych z ramienia PO jesienią 2015 roku i uzyskał mandat poselski.

W 2017 roku otrzymał tytuł „Promotor Polski ze Śląska” przyznany przez Kapitułę „Teraz Polska”.

W czerwcu 2018 roku prof. Zembala przeszedł udar mózgu i od tego czasu poruszał się na wózku inwalidzkim.


karta dół

Czytaj także

Kontakt

Fundacja Godła Polskiego "Teraz Polska"

ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa

Sekretariat

Telefon: (+48) 22 201 26 90
fundacja@terazpolska.pl

Dział Konkursu

Telefon: (+48) 22 826 01 91
konkurs@terazpolska.pl

Dział PR i komunikacji

Telefon: 506 000 253
kamilbroszko@terazpolska.pl

 

Klauzula Informacyjna (PDF)

Zamów newsletter

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.