FUNDACJA TERAZ POLSKA

Noc cudów. Relacja z Gali „Teraz Polska”

Fot. Kamil Broszko/Broszko.com
czwartek, 06 czerwca 2019

Za nami gala wieńcząca 29. edycję Konkursu „Teraz Polska”. Nagrodzono przedsiębiorców, samorządowców oraz wybitnych Polaków. Podczas wydarzenia odbywającego się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej świętowali ludzie kultury, mediów, sportu, politycy, a przede wszystkim bohaterowie wieczoru – elita polskiej przedsiębiorczości.

Gala „Teraz Polska” odbywa się tradycyjnie na początku czerwca. Mimo że klimat w kraju kapryśny, stali bywalcy twierdzą, że pogoda podczas tego wydarzenia zawsze dopisuje. Nie jest to bez znaczenia, bowiem bankiet po gali odbywa się również pod Kwadrygą Apolina, na okazałym balkonie nad wejściem do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. A jest to miejsce magiczne. Powiew ciepłego wiatru, zachodzące słońce, ekskluzywna architektura wokoło, bliskość gwaru głównych miejskich traktów i podniosła atmosfera wynikająca z obecności w miejscu fundamentalnym dla polskiej kultury – wszystko to powoduje, że goście Gali „Teraz Polska” mogą poczuć, że świętowaniu ich sukcesów nadano właściwą oprawę. A jest co świętować. Nagrodzone produkty, usługi, innowacje to crème de la crème polskiego rynku. A stojący za nimi przedsiębiorcy i zarządzający biznesem to elita gospodarki. 

– Jesteście awangardą zmian na lepsze – mówił podczas gali przewodniczący Kapituły Konkursu „Teraz Polska” prof. Michał Kleiber. 

Jednak bodaj najbardziej znamienne słowa wypowiedział Krzysztof Zanussi, który zwracając się w osobistej i emocjonalnej wypowiedzi do zgromadzonej widowni.

– Dzięki Wam Polska, która jeszcze niedawno była tak biedna, już całkiem biedna nie jest – stwierdził reżyser.

Istniejący od 30 lat Konkurs doskonale pokazuje pewien parametr, który ma charakter stały: nasi przedsiębiorcy nadal mają silną motywację, by zmieniać świat. I znów, niczym 30 lat temu, mogą skierować kraj na nowe tory rozwojowe. 

– Wyjeżdżaliśmy, uczyliśmy się za granicą, ale wróciliśmy, by zmieniać polską rzeczywistość. Wierzę, że warto to podkreślać, a Godło „Teraz Polska” utwierdza nas w przekonaniu, że to, co robimy, robimy dobrze i też tak jest odbierane przez społeczeństwo – mówi Anna Wójcicka z Warsaw Genomics.

Warto podkreślić, że dla wielu przedsiębiorców aspiracje odnośnie skali obszaru swojego oddziaływania są dużo większe niż przed 30 laty. Nazwa Konkursu przez cały ten okres nie zmieniła się i z pewnością się nie zmieni, natomiast dziś „Teraz Polska” oznacza dla przedsiębiorców chęć prężnego działania w kraju, ale również gotowość konkurowania na rynku globalnym. 

– Chcemy się rozwijać, chcemy udoskonalać swoje produkty, zdobywać nowe rynki i być liderem europejskim i światowym mówi Przemysław Bochat reprezentujący firmę SWIMER. 

– Pierwszy raz statuetkę „Teraz Polska” otrzymaliśmy 14 lat temu, w 15. edycji Konkursu, a teraz zdobywamy ją drugi raz. Już pierwsza nagroda pokazała nam, jak bardzo jest pomocna w dotarciu do naszego konsumenta. Sprawdza się także na rynkach światowych – mówi Katarzyna Furmanek, właścicielka Laboratorium Kosmetycznego FLOSLEK. 

Co jeszcze się zmieniło przez ostatnie 30 lat? Przedsiębiorcy zyskali pewność siebie i nie czują się dziś gorsi.

– Chcemy wykorzystać Godło „Teraz Polska”, aby promować w Europie polską solidność i nowoczesność, bo uważamy, że polskie firmy wyróżniają się na świecie – mówi Adam Zalaszewski, prezes CARPORT Sp. z o.o.

Konkurs „Teraz Polska” pokazuje to, co najlepsze w krajowej gospodarce: różnorodność branż, zaawansowanie, wysoką jakość, a także solidność i kreatywność przedsiębiorców.

– Gdyby wszystkie firmy w kraju działały tak, jak przedsiębiorstwa wyróżnione w naszym konkursie, mielibyśmy być może najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata. Oczywiście znakomitych firm jest w naszym kraju wiele i w dużej mierze dzięki nim wciąż jesteśmy na ścieżce wzrostu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by być jeszcze lepszym, a laureaci Konkursu „Teraz Polska” mogą służyć za doskonały przykład, ich droga pokazuje bowiem, jak rzetelnie osiągać sukces w biznesie – podsumował Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, organizatora Konkursu „Teraz Polska”.

Przy okazji Gali „Teraz Polska” wręczane są również nagrody w Konkursie „Wybitny Polak”. Laureatów obu konkursów – pierwszego, który docenia przedsiębiorców, i drugiego, który wskazuje na wybitne osobistości świata kultury, nauki i sportu – łączy jedno: wszyscy hołdują ideom, których nośnikiem jest Godło „Teraz Polska”. To, co ujawnia się w jego kontekście, winno być wizytówką rodzimej jakości i solidności, zarówno w kraju, jak i za granicą. Świetnie tłumaczą to laureaci tegorocznej edycji Konkursu „Wybitny Polak”. 

– Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdę, zawsze będę pamiętał, że jestem Polakiem i wizytówką naszej ojczyzny – mówi Marcin Gortat

– Dzięki nagrodzie „Teraz Polska” wiem, że warto było pracować i się starać, to jedna z moich ważniejszych  nagród dodaje Andrzej Pągowski

Dojrzałość oznacza, że mamy inne, lepsze motywacje i że one nas łączą. Tych, co tworzą dobra materialne, i tych, co tworzą dobra duchowe. Wszystkim nam chodzi o dobro wspólne. O to, żeby świat był lepszy, żeby ludzie lepiej, piękniej, mądrzej żyli. Żeby uczestniczyli w bogactwie tej rzeczywistości, która nas otacza, i tej, której nie pojmujemy rozumem, ale która nas tym bardziej zachwyca – kwituje Krzysztof Zanussi.

Obok rocznicy wyborów 4 czerwca winno się pamiętać również o dacie Gali „Teraz Polska” – 3 czerwca. Gdyby chcieć scharakteryzować ten wieczór w dwóch słowach, to przede wszystkim nasuwa się oczywiste: „Teraz Polska”. Jeśli bowiem do kluczowych wartości wyróżniających nas w świecie mają należeć rzetelność, konkurencyjność, wysoka jakość, talent, odwaga i innowacyjność, to właśnie kulminacją zaakcentowania owych wartości jest Gala „Teraz Polska”. Natomiast inny sposób oddania idei gali w dwóch słowach to właśnie tytułowa „noc cudów”. Dlatego że przedsiębiorcy wyróżnieni Godłem „Teraz Polska” często tworzą coś z niczego. I dlatego, że oprawa gali czyni wydarzenie prestiżowym, podniosłym, a zarazem w pewnym sensie familiarnym. I również dlatego, że świętowana w tym samym czasie, 30-letnia droga rozwoju naszego kraju – choć można i trzeba ją rozumieć i opisywać w kategoriach racjonalnych – też jest w pewnym sensie cudem, mającym wszelako jednak swoich sprawców, wśród których są laureaci wszystkich 29. edycji Konkursu „Teraz Polska”.

Zobacz listę tegorocznych laureatów konkursu "Teraz Polska"

Zobacz laureatów konkursu "Wybitny Polak"

Zobacz galerię zdjęć

Publikuj na FacebookPublikuj na GooglePublikuj na LinkedinPublikuj na Twitter
Czytaj także

ZAMÓW NEWSLETTER:

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@terazpolska.pl , telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 90 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.