Olbiński/Olbiński. Metamorfozy
24 listopada w Galerii van Rij w Ćmielowie odbędzie się wernisaż wystawy „Olbiński/Olbiński. Metamorfozy”. Kuratorka wystawy Katarzyna Rij zapewnia, że zaskoczy ona miłośników sztuki z wielu powodów. Nie tylko dlatego, że Rafał Olbiński z córką Natalią będą obecni na wernisażu i po raz pierwszy zaprezentują swoje prace razem.
Tytuł wystawy odnosi się do słynnego dzieła rzymskiego poety Owidiusza, przedstawiającego przy pomocy wątków mitologii greckiej i rzymskiej stworzenie i historię świata poprzez przemianę. Natalia zaprojektowała dwie porcelanowe figurki przedstawiające wieloryby z ludzkimi twarzami. Noszą one imiona greckich bogów morza: Doris i Nereusz. – Projekt figurki nawiązuje do życia na ziemi, które zaczęło się w oceanach – mówi Natalia. – Jestem zafascynowana morzem, stworzeniami w nim żyjącymi, a szczególnie wielorybami. Od lat dewastujemy świat, zanieczyszczamy wodę, niszczymy nasze oceany, w których żyje jedynie 400 wielorybów biskajskich. Rzeźbom wielorybów nadałam ludzką twarz, aby przypomnieć o tym, jak szalenie mądre są to stworzenia. O symbolicznym znaczeniu tego zabiegu dowiemy się więcej na wernisażu, a zaproszeni goście będą mogli zobaczyć specjalnie zaaranżowane zanieczyszczone oceany. Prezentacja ta ma za zadanie uświadomić, jak niszczący wpływ na naturę mają działania każdego z nas.
Świat dzieł Rafała Olbińskiego ma być przeciwwagą do prac jego córki. Jest swego rodzaju światem idealnym, który istniał jeszcze zanim człowiek zaczął niszczyć środowisko naturalne. Z drugiej strony, jest przestrogą przed tym, abyśmy takiego świata z krabami na piasku nie zniszczyli na zawsze. Może też być obietnicą, że przy rozważnym działaniu człowieka taki idylliczny świat przetrwa dla przyszłych pokoleń.
Wystawa odbywać się będzie w czasie Konferencji ONZ w Sprawie Zmian Klimatu w Katowicach oraz w trakcie prac Komisji Europejskiej nad przepisami mającymi prowadzić do zmniejszenia ilości odpadów morskich. Wydarzenie artystyczne jakim jest wystawa „Olbiński/Olbiński. Metamorfozy” ma na celu zwrócenie uwagi na niszczenie świat, w którym żyjemy, oraz na zanikanie niektórych gatunków zwierząt.
Natalia Olbiński pracuje jako graficzka i ilustratorka. Była dyrektor artystyczną dwumiesięcznika „La Rivista” poświęconego kulturze włoskiej; jest współtwórczynią magazynu śródziemnomorskiego „Lente”. Wygrała m.in. konkurs na plakat z okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych ACID w Cannes. W 2017 roku drukiem ukazała się jej książka Atlantyda. Przewodnik po mieście, w której można podziwiać tekst i rysunki jej autorstwa.
Rafał Olbiński – malarz, ilustrator, plakacista, który zdobył Nowy Jork, a potem cały świat. Spod jego ręki wyszły setki obrazów, plakatów i ilustracji, kilkadziesiąt okładek czasopism. Ma za sobą dziesiątki wystaw na całym świecie, 150 nagród, w tym tak prestiżowe, jak Prix Savigniac (odpowiednik Oscara w dziedzinie plakatu). Jest laureatem tytułu „Wybitny Polak 2013”, przyznawanym przez Kapitułę konkursu „Teraz Polska”.
Wywiad Rafała Olbińskiego dla magazynu Teraz Polska