Orlen coraz bliżej przejęcia Lotosu. Planuje też przejęcie PGNIG
PKN ORLEN otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS. Rząd planuje budowę silnego multienergetycznego koncernu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach.
Połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS znacząco wzmocni pozycję koncernu w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji. Transakcja ta będzie miała szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Optymalizacja logistyki, w tym zakupu surowca i dystrybucji gotowych produktów ma przełożyć się na stabilność cen dla klientów.
- Zgoda Komisji Europejskiej na połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS to sygnał, że w Europie potrzebne są silne, multienergetyczne koncerny. Łącząc potencjał obu firm jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną, ponieważ niskoemisyjna gospodarka wymaga miliardowych inwestycji. Połączony kapitał finansowy i ludzki otwiera możliwości realizacji nowych projektów, które wzmocnią naszą konkurencyjność i umożliwią dalszą ekspansję na globalnym rynku.– mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.
Konsolidacja Grupy LOTOS i PKN ORLEN oznacza większe możliwości finansowe na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych, korzystnych dla polskiej gospodarki oraz środowiska, np. planowanej inwestycji w budowę morskich farm wiatrowych. Fuzja to także szansa dla obu firm na wejście w nowe obszary działalności. Przewiduje się zmianę modelu biznesowego rafinerii w Gdańsku, na bazie której powstanie spółka joint venture, której operatorem będzie PKN ORLEN a do zewnętrznego partnera trafi 30% udziałów. Potencjał połączonych pojemności magazynowych PKN ORLEN i Grupy LOTOS zmniejszy się o zaledwie 10%. Zgoda KE zobowiązuje do sprzedaży części sieci sprzedaży detalicznej, ale i w tym przypadku połączona grupa ORLEN i LOTOS nadal będzie dysponowała największą siecią w Polsce.
LOTOS zachowa pełną odrębność podatkową, co oznacza dalsze wpływy do budżetu miasta Gdańsk na takich samych zasadach, jak obecnie. Siedziba spółki pozostanie w Gdańsku i tu dalej będą trafiać wpływy z tytułu podatku CIT i podatku od nieruchomości.
Kolejnych krokiem w budowie koncernu multienergetycznego przez PKN ORLEN będzie przejęcie Grupy PGNIG, co już zostało zapoczątkowane podpisaniem listu intencyjnego.
- Trzeba tworzyć duże podmioty, które po połączeniu swoich budżetów inwestycyjnych, będą mogły realizować śmiałe i ambitne projekty. Transformacja energetyczna Polski to duże wyzwanie, a naszym zadaniem jest jej przeprowadzenie w sposób jak najbardziej efektywny. PKN ORLEN ma kompetencje do realizacji tego procesu, dlatego będzie wiodącym podmiotem tej transakcji. Jesteśmy częścią Europy, w której wiele spółek energetycznych procesy konsolidacyjne ma już za sobą.– podkreśla wicepremier, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
Żródło PKN ORLEN